Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?
Kolagen to białko strukturalne, które stanowi podstawowy budulec skóry, kości, ścięgien i więzadeł. Z wiekiem jego produkcja w organizmie spada. Efekt? Wiotczejąca, mało elastyczna skóra i coraz widoczniejsze zmarszczki. Nic zatem dziwnego, że kolagen zrobił zawrotną karierę w kosmetologii i suplementacji.
W tym artykule:
Wsparcie i odbudowa: moc kolagenu
Kolagen to białko, które dla naszej skóry i innych tkanek działa jak naturalne „rusztowanie”. W dużej ilości występuje w skórze, ale znajdziemy go też w kościach, ścięgnach, chrząstkach i naczyniach krwionośnych. Jego poziom zmienia się z wiekiem. Po 25. roku życia organizm zaczyna produkować go coraz mniej, dodatkowo proces ten jest hamowany przez czynniki zewnętrzne, m.in. promieniowanie UV, palenie papierosów, stres i niedobór snu oraz zanieczyszczenia środowiska. Na biosyntezę kolagenu negatywnie wpływają również: menopauza, zmiany hormonalne, niektóre choroby autoimmunologiczne (m.in. RZS) oraz wyczerpujące treningi fizyczne. O kolagenie mówi się najczęściej w kontekście zmarszczek. Zapominamy, że skoro odpowiada za strukturę i elastyczność skóry, to jego działanie może wpływać też na inne problemy skórne, np. cellulit. Co prawda nie sprawi, że na zawsze się go pozbędziemy, ale poprawi jędrność i elastyczność skóry oraz wzmocni włókna kolagenowe, co w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną może przynieść bardzo dobre efekty. Warto suplementować go po operacjach czy zabiegach estetycznych, w przebiegu których doszło do uszkodzenia naskórka. Kolagen wspiera odbudowę zdrowej tkanki i może poprawić proces gojenia ran i zmniejszyć widoczność drobnych blizn (zwłaszcza świeżych). Warto pamiętać przy tym, by uważać na zbyt wysokie dawki kolagenu, które mogą prowadzić do powstawania bliznowców, czyli przerośniętych, wystających ponad powierzchnię skóry blizn.
Jaki kolagen wybrać?
Trudno nie zauważyć, że kolagen przeżywa dziś swoje 5 minut. Preparaty z jego dodatkiem znajdziemy wszędzie: w aptekach, drogeriach, sklepach internetowych i hipermarketach. Dostępne są w formie tabletek, kapsułek, kremu, proszku czy płynu. Trzeba jednak pamiętać, że sam kolagen dla zdrowia i elastyczności skóry nie wystarczy. Duet idealny to kolagen i kwas hialuronowy. Działa jak zgrany zespół: kolagen tworzy strukturę, a kwas hialuronowy ją wypełnia. Ten ostatni jest jak gąbka – ma zdolność wiązania i zatrzymywania dużej ilości cząsteczek wody. Zapewnia więc intensywne nawilżenie skóry, do tego wygładza i „wypycha” drobne zmarszczki od środka.
Efekt zależy od jakości preparatu, dawki i regularności stosowania, dlatego przy wyborze kolagenu z kwasem hialuronowym nie ma kompromisów. Bardzo wysoką przyswajalnością charakteryzuje się Biocell Beauty Shots. Jedna fiolka dostarcza 5000 mg hydrolizowanego kolagenu typu I. Towarzyszy mu kwas hialuronowy i 12 innych wartościowych składników, m.in. witamina C, witamina E, cynk, ryboflawina, selen i biotyna. Taki skład pomaga zadbać o skórę, wspiera prawidłową produkcję kolagenu, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym oraz przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej.
Nie każdy kolagen jest taki sam
W ludzkim ciele występuje wiele typów kolagenu (ponad 20), ale najważniejsze dla skóry i stawów są trzy: kolagen typu I, II i III. Kolagen typu I jest najpowszechniejszy (stanowi aż 90 proc. całego kolagenu w organizmie). Występuje w skórze, ścięgnach, kościach i więzadłach. Odpowiada za jędrność i odporność skóry na rozciąganie. To najlepszy wybór na zmarszczki. Podobne działa kolagen typu III, który w młodej skórze występuje w dużych ilościach, jednak z wiekiem jego produkcja spada. Kolagen typu II to z kolei główny składnik chrząstki stawowej. Pomaga w utrzymaniu zdrowych stawów i elastyczności ruchu. Dla skuteczności kolagenu ogromne znaczenie ma jego profil aminokwasowy. Utarło się przekonanie, że kolagen to „jeden składnik”, a tymczasem przypomnijmy: kolagen do białko, a białka składają się z aminokwasów. Jeśli ma być skuteczny, czyli dobrze się wchłaniać i wspierać elastyczność skóry, musi mieć ich odpowiedni skład.
Białko kolagenowe zawiera 19 aminokwasów, m.in. glicynę (działa jak spoiwo, utrzymuje strukturę kolagenu), prolinę i hydroksyprolinę (odpowiadają za sprężystość i stabilność kolagenowych włókien) czy alaninę, argininę oraz lizynę, które wspierają regenerację tkanek. Im ich więcej, tym lepsze właściwości regeneracyjne kolagenu. To z kolei ma związek z tym, jaki kolagen wybrać – rybi czy wołowy. Kolagen rybi jest bogaty w kolagen typu I. Ma wysoką zawartość glicyny, proliny i hydroksyproliny. Z kolei kolagen wołowy zawiera zarówno kolagen typu I, jak i typu II i III. Ma też naturalniejszy smak i zapach. Istotniejsze od pochodzenia jest jednak to, by wybrany preparat zawierał kolagen hydrolizowany, czyli taki, który w procesie hydrolizy enzymatycznej został rozbity na mniejsze cząsteczki (peptydy). Dzięki temu są one w stanie przeniknąć przez ścianę jelita do krwiobiegu, a potem dotrzeć do skóry, stawów czy kości i tam stymulować produkcję własnego kolagenu. A co z kolagenem roślinnym? Obecnie taki nie istnieje, a reklamowane w ten sposób preparaty dostępne na rynku to pułapka marketingowa. Mogą one co prawda wspierać naturalną produkcję kolagenu, ale nie dostarczają go bezpośrednio. Kolagen to białko występujące wyłącznie u zwierząt i choć naukowcy próbują odnaleźć roślinę, która byłaby podobna strukturalnie, miną lata, zanim taki suplement będzie dostępny.
Wegańską alternatywą dla kolagenu może być Kerabione Shots. Dużą ilość ekstraktów z pokrzywy i skrzypu uzupełniają w nim m.in. sok z owoców borówki czarnej, ekstrakt z korzenia żeń-szenia, cynk, kwas hialuronowy, miedź, biotyna i selen. Wystarczy 1 fiolka dziennie przyjmowana z jedzeniem, by zachować zdrowe włosy i paznokcie, utrzymać prawidłową pigmentację włosów, ochronić komórki przed stresem oksydacyjnym oraz dodać organizmowi wigoru i witalności.
Moc antyoksydantów: tarcza przeciwko zmarszczkom i wolnym rodnikom
Nie tylko kolagen wspiera odbudowę elastyczności skóry. Zadanie to spełniają też antyoksydanty, które przyczyniają się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym. Opóźniają procesy starzenia i degenerację włókien kolagenu.
W Biocell Beauty Shots znajdziesz proantocyjanidyny (OPC) pozyskiwane z nasion winogron. Są to naturalne związki należące do grupy flawonoidów (polifenoli), które występują w wielu roślinach. Szczególnie dużo jest ich w pestkach winogron, skórkach czerwonych winogron, żurawinie i borówkach.
Proantocyjanidyny należą do jednych z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów. Chronią komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami, które mogą uszkadzać DNA i przyspieszać starzenie. Wzmacniają również naczynia krwionośne i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki ochronie kolagenu i elastyny mogą spowalniać procesy starzenia skóry, poprawiając jej jędrność i elastyczność.
Ważne jest, by OPC w suplemencie był standaryzowany, co oznacza, że producent gwarantuje określoną ilość oligomerycznych proantocyjanidynów w każdej porcji suplementu, np. w jednej fiolce czy w 100 mg ekstraktu. Dzięki temu wiadomo dokładnie, ile OPC znajduje się w produkcie, np. jedna fiolka Biocell Beauty Shots zawiera 40 mg ekstraktu z pestek winogron, z czego 38 mg to OPC. Zyskujemy więc pewność co do skuteczności, bo produkty niestandaryzowane mogą zawierać bardzo różne (czasem śladowe) ilości substancji aktywnej.
Wygodny sposób na jędrną, nawilżoną i elastyczną skórę
Kolagen Biocell Beauty Shots jest elementem profilaktyki przedwczesnego starzenia się skóry (stąd polecany jest dla osób po 25. roku życia). Wspiera walkę z rozstępami i cellulitem. Pomaga w przypadku odwodnionej, suchej i mało elastycznej skóry. Jest też polecany przed zabiegami dermatologicznymi (np. mezoterapią, laseroterapią czy peelingiem chemicznym), by przygotować skórę, a następnie przyspieszyć jej regenerację i podtrzymać efekty. Biocell Beauty Shots ma wygodną formę shota. To gotowa porcja (nie trzeba nic odmierzać, mieszać ani rozpuszczać) zamknięta w małej buteleczce, która zmieści się w torebce, plecaku czy kosmetyczce. Wiemy więc dokładnie, ile kolagenu i dodatkowych składników dostarczamy organizmowi. A ta kombinacja składników, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią dietą i stylem życia, może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia i poprawy ogólnego wyglądu skóry.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.