Komplikacje grzybicy stóp
Gdy twoje stopy zaczynają swędzieć, a wkrótce również piec oraz pojawiają się na nich pęcherze prawdopodobnie masz grzybicę stóp. Leczenie grzybicy stóp jest najefektywniejsze, gdy zacznie się je wcześnie. Jednak w niektórych przypadkach, gdy leczenie jest rozpoczęte zbyt późno, grzyb jest wyjątkowo agresywny lub rozdrapiesz powstałe rany mogą wystąpić komplikacje.
1. Objawy i komplikacje grzybicy stóp
Objawy grzybicy są nieprzyjemne i należą do nich swędzenie, pieczenie, uczucie kłucia oraz mogą pojawić się piekące pęcherze czy łuszczenie się skóry. Ponadto grzybica może się objawiać zniekształceniem i bólem paznokci.
Grzyby, które początkowo atakują stopy mogą się przenieść na inne partie ciała, tj. nogi, ręce i paznokcie. Jeśli grzybica spowoduje pękanie skóry może to doprowadzić do innych infekcji bakteryjnych, np. cellulitu lub zapalenia tkani skórnej.
Czasem może się zdarzyć, że grzybywytworzą antyciała, które zabiją dobre bakterie naturalnie występujące w na skórze i w ciele człowieka.
2. Leczenie i zapobieganie grzybicy
Grzybica leczona jest przy pomocy maści dostępnych bez recepty, najczęściej zawierających lamizol. Jednak czasem leczenie grzybicy skóry wymaga silniejszych leków przepisywanych przez lekarza lub antybiotyków w przypadku, gdy pęcherze na stopach zostały rozdrapane.
Jako komplikacja grzybicy stóp może wystąpić zainfekowanie grzybem paznokci stóp i rąk. Aby temu zapobiec należy przestrzegać zasad higieny, unikać publicznych pryszniców i szatni oraz dokładnie osuszać dłonie po kąpieli. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy. Paznokcie powinny być krótkie, a używanie pilnika może zapobiegać infekcji grzybiczej.
3. Leczenie grzybicy paznokci
- Oliwa z oliwek zabija grzyby i chroni skórę. Oliwę z oliwek można dodać do wody podczas kąpieli lub do kąpieli samych stóp oraz rąk zainfekowanych grzybem.
- Do nawilżania skóry oraz paznokci zaatakowanych grzybicą można używać olejku kokosowego.
- Jogurt naturalny zmieszany z octem jest kolejnym domowym sposobem na leczenie grzybicy (maść z dwóch łyżek jogurtu i jednej łyżki octu). Okład należy trzymać na paznokciach przez 20 minut. Sam ocet również jest skutecznym sposobem.
- Olejki eteryczne również posiadają właściwości zabijające grzyby, zwłaszcza olejek z kończyny i drzewa oliwnego. Najlepiej jest je rozcieńczać, ponieważ nierozcieńczone mogą drażnić skórę.
Grzybica stóp jest powszechnym problemem, a nieleczona może doprowadzić do poważniejszych komplikacji, tj. grzybicy paznokci. Warto zatroszczyć się o zdrowe stopy, gdyż znacznie podniesie to komfort życia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.