Objawy grypy AH1N1
Zarówno wirus grypy sezonowej, która pojawia się co roku w na przełomie jesieni i zimy, jak i wirus nowej, tzw. świńskiej grypy (grypa AH1N1), której tak bardzo się obawiamy ze względu na jej dużą zaraźliwość, są wirusami „oddechowymi”. W konsekwencji objawy są jednocześnie zakaźne i oddechowe, a ich intensywność może być różna.
1. Objawy ogólne grypy AH1N1
Początek jest zawsze ostry. Gorączka powyżej 38 stopni, która często przykuwa do łóżka z powodu towarzyszącego jej zmęczenia i/lub bólu mięśni. Prawdopodobieństwo grypy musi być zdiagnozowane na tym wczesnym etapie, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Gorączka jest oznaką, że organizm został zaatakowany przez mikroby i broni się przed nimi, tak jak przed wszystkimi infekcjami. Istotne jest również, aby szybko odróżnić przeziębienie bez gorączki i anginę z gorączką od grypy.
2. Objawy oddechowe grypy AH1N1
Wirusy są filtrowane w pierwszej kolejności przez błonę śluzową dróg oddechowych (nos, a następnie gardło i oskrzela). Wirus grypy przenosi się przez powietrze (jest rozprzestrzeniany w powietrzu z wielką prędkością i w dużej koncentracji wraz z kaszlem i kichaniem), przez bliski kontakt z chorym (uściśnięcie ręki, pocałunek w policzek) lub przedmiotem (klamka, chusteczka). Do objawów ogólnych (gorączka, zmęczenie) dochodzą, od razu lub po jakimś czasie (po kilku godzinach lub następnego dnia), kaszel, a nawet problemy z oddychaniem. Dolegliwości oddechowe związane z grypą są szczególnie groźne i mogą powodować komplikacje u osób chorych na przewlekłe choroby płucne (astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, mukowiscydoza itd.) i choroby serca.
3. Objawy pośrednie grypy AH1N1
Objawy świńskiej grypy, takie jak kaszel czy gorączka są objawami, które mogą towarzyszyć różnym infekcjom i nie zawsze oznaczają grypę. Dopiero na podstawie szczegółowych zaleceń stacji sanitarno-epidemiologicznych i stwierdzenia ewentualnego kontaktu z osobami chorymi lekarz jest w stanie stwierdzić, czy jest to grypa AH1N1. Jeśli już wystąpiły objawy grypy, należy zakładać, że do zakażenia doszło 24 godziny wcześniej, a symptomy będą utrzymywać się około tygodnia. W bardzo rzadkich przypadkach świńska grypa może mieć ciężki przebieg: poważne problemy oddechowe, krwawe plwociny i silny ból w klatce piersiowej. W takich wypadkach trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza, również kiedy po łagodnej fazie objawy znacząco się nasiliły.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.