Przejdź na WP

Aloes - właściwości, przeciwwskazania do stosowania

Aloes jest od wieków uznawany za środek leczniczy. Olejek z aloesu przykłada się do ran i odmrożeń, aby wspomóc gojenie. Jednak właściwości aloesu nie zawsze są korzystne dla zdrowia i należy zachować ostrożność przy jego używaniu...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Aloes - właściwości

Żel z aloesu można nakładać bezpośrednio na skórę. Aloes wspomaga gojenie się ran i odmrożeń, ale raczej tych drobnych. Trzeba uważać, jeśli skóra jest mocno złuszczona i podrażniona. Wtedy aloes może wywołać pieczenie, zaczerwienienie i opóźnienie gojenia. Zachowajmy ostrożność także przy używaniu kosmetyków zawierających aloes – mogą one wywoływać takie same reakcje skórne, jak „czysty” aloes.

Tylko niektóre badania sugerują, że aloes (w formie soku czy żelu) pomaga także przy łuszczycy i łojotokowym zapaleniu skóry. Tak samo niepewne jest jego działanie antybakteryjne. Zioła, takie jak aloes, nie pomagają także przy odleżynach.

Aoesu nie powinny używać kobiety w ciąży ani karmiące piersią
Aoesu nie powinny używać kobiety w ciąży ani karmiące piersią (123rf.com)

Suszone mleczko aloesu przy dawce powyżej 250 mg jest silnym drażniącym środkiem przeczyszczającym. Uważajmy więc przy doustnym stosowaniu aloesu. Najlepiej wybierać inne zioła lub leki o działaniu przeczyszczającym – będą łagodniejsze dla przewodu pokarmowego.

2. Aloes - przeciwwskazania do stosowania

Aloesu nie powinny używać kobiety w ciąży ani karmiące piersią. Zdarzały się przypadki poronień i komplikacji spowodowanych działaniem aloesu.

Aloes nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 12. roku życia. Osoby cierpiące na zapalenia jelit i osoby starsze z niedrożnością jelit także powinny wybierać inne zioła niż aloes, ze względu na jego przeczyszczające i podrażniające działanie.

Alergicy uczuleni na czosnek, cebulę, tulipany mogą być także uczuleni na aloes. Może się u nich pojawić wysypka i inne zmiany skórne. Reakcje na stosowanie doustne mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy