Trwa ładowanie...

Aloes - właściwości, przeciwwskazania do stosowania

Avatar placeholder
12.03.2021 14:45
Aoesu nie powinny używać kobiety w ciąży ani karmiące piersią
Aoesu nie powinny używać kobiety w ciąży ani karmiące piersią (123rf.com)

Czasami zamiast kremu, maści czy innych aptecznych specyfików, warto sięgnąć po stosowane od lat i znane naszym babciom, prababciom – naturalne rośliny o właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Aloes to prawdziwa bomba zdrowotna dla ludzkiego organizmu.

spis treści

1. Czym jest aloes?

Aloes pochodzi z rodziny roślin liliowatych. Ta cenna roślina jest sukulentem (tzn. że magazynuje wodę w swoich tkankach). Głównym surowcem leczniczym jest sok ze świeżych liści aloesu.

Aloes, dzięki swoim właściwościom posiada szerokie zastosowanie zarówno w medycynie jak i kosmetyce. Ze względu na długą listę zalety aloesu i korzystnego wpływu na ludzki organizm, na bazie tej rośliny tworzy się liczne kremy, maści a także maseczki.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Roślina z rodziny liliowatych poza tym, że silnie stymuluje układ immunologiczny człowieka (poprawia odporność) to także świetnie sprawdzi się w użytku zewnętrznym jak i zewnętrznym.

Trudy miesiączkowania, przewlekły nieżyt jelita grubego, stany zapalne, zwyrodnienia rogówki i siatkówki, uporczywe bóle głowy, nerwobóle, wyczerpanie nerwowe, stany zapalne przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa, zaparcia - to tylko niektóre dolegliwości, na które może pomóc ta drogocenna roślina.

2. Właściwości aloesu

Poznaj zaskakujące właściwości aloesu
Poznaj zaskakujące właściwości aloesu [7 zdjęć]

Jedną z największych zalet aloesu jest zdolność do leczenia poparzeń – odkrył to już w I wieku naszej

zobacz galerię

Aloes to sprzymierzeniec wszystkich dbających o sylwetkę. Dzięki swoim właściwościom aloes znakomicie odtruwa, detoksykuje i oczyszcza organizm. Także w niektórych wypadkach, zamiast biec od razu do apteki – warto sięgnąć po często spoczywającą na parapecie doniczkę z aloesem.

Właściwości aloesu sprawaiją, że goi, nawilża i ochrania skórę, dlatego doskonale poradzi sobie np. w schorzeniach skórnych na blizny, wysypkach alergicznych i ropnych, źle gojących się ranach oraz oparzeniach termicznych.

Na problemy skórne wystarczy przeciąć liść i przyłożyć do rany, by przyśpieszyć proces gojenia pęknięcia skóry, skuteczny będzie także na nieżyt nosa czy zapalenie zatok bocznych nosa (wkraplanie i przemywanie). Sok z aloesu sprawdzi się jako środek na stany zapalne po trądziku.

Sok lub miazga ze świeżych liści aloesu posiadają właściwości biostymlujące (tzn. wzmacniają mechanizmy obronne organizmu i uaktywniają enzymy ustrojowe, głównie te, które zawierają mikroelementy). Biologiczne stymulatory są szybko wchłaniane i z krwią docierają do różnych narządów.

Nie ulegają zniszczeniu przez enzymy tkankowe i dlatego, wyciąg z liści aloesu można podawać pozajelitowo-doustnie lub zewnętrznie na skórę i błony śluzowe.

Wyciąg lub miazga ze świeżych liści aloesu stosuje się także w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w zanikowym nieżycie błony śluzowej żołądka, a także przy owrzodzeniu okrężnicy i odbytnicy.

Ważnymi właściwościami aloseu jest jego silne działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dodatkowymi właściwościami aloesu jest to, że substancją regenerującą błony śluzowe i skórę, hamuje także rozwój niektórych nowotworów, a przede wszystkim pobudza lub regulujące mechanizmy obronne organizmu.

Sok z aloesu ma niezwykłe właściwości, ponieważ obniża poziom cukru we krwi, dlatego wskazany jest osobom chorym na cukrzyce. Aloes wykazuje właściwości przeczyszczające i żółciopędne.

Picie syropu z aloesu z żelazem korzystnie wpłynie na poprawę wyników morfologii – aloes w takiej formie jest również środkiem krwiotwórczym. Aloes to roślina, która nie tylko wygląda oryginalnie w naszych mieszkaniach, ale ma bardzo korzystne działanie dla naszego zdrowia.

3. Przeciwwskazania do stosowania aloesu

Aloesu nie powinny używać kobiety w ciąży ani karmiące piersią. Zdarzały się przypadki poronień i komplikacji spowodowanych działaniem aloesu.

Aloes nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 12. roku życia. Osoby cierpiące na zapalenia jelit i osoby starsze z niedrożnością jelit także powinny wybierać inne zioła niż aloes, ze względu na jego przeczyszczające i podrażniające działanie.

Alergicy uczuleni na czosnek, cebulę, tulipany mogą być także uczuleni na aloes. Może się u nich pojawić wysypka i inne zmiany skórne. Reakcje na stosowanie doustne mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze