Trwa ładowanie...

Janusz Gajos wciąż zachwyca, choć ma jeden problem. "Przyłapałem się na tym"

Avatar placeholder
17.03.2023 12:28
Janusz Gajos ma 83 lata
Janusz Gajos ma 83 lata (East News)

Wybitny aktor Janusz Gajos od kilku dekad zachwyca polską publiczność swoimi kreacjami w filmach, serialach i na deskach teatru. Artysta we wrześniu skończył 83 lata, ale nadal jest aktywny zawodowo. W ostatnich wywiadach Gajos przyznał jednak, że coraz mocniej odczuwa upływ czasu, miewa też problemy z pamięcią.

spis treści

1. Janusz Gajos o zdrowiu

Janusz Gajos ponad rok temu temu postanowił zrezygnować z pracy w teatrze. Od 2003 r. był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Aktor przyznał wtedy, że przede wszystkim wynikało to z problemów ze zdrowiem, organizm zaczął mu odmawiać posłuszeństwa.

- Poczułem się troszeczkę zmęczony. Przyłapałem się na tym, że nie jestem panem sytuacji na scenie - opowiadał w rozmowie z Dorotą Wellman. - Są pewne obawy, że nie dam rady w trakcie przedstawienia.

Aktor musiał ograniczyć aktywność zawodową ze względu na zdrowie
Aktor musiał ograniczyć aktywność zawodową ze względu na zdrowie (East News)

2. Problemy z pamięcią pojawiły się po COVID-19

Zobacz film: "Bartosz Fiałek o long covid: mamy następną jednostkę chorobową, która będzie toczyła system ochrony zdrowia"

Aktor opowiedział też o problemach z pamięcią. Trudno określić w jakim stopniu ma to związek z zaawansowym wiekiem aktora, na ile jest to wynik chorób, które w ostatnim okresie przeszedł Gajos. Artysta zauważył, że jego problemy znacznie nasiliły się po przejściu COVID.

- Kiedy po przerwie covidowej wróciłem na scenę, podczas jednego ze spektakli wyleciało mi jedno słowo, drugie... Poczułem dyskomfort i niepokój. Nie wiem, czy to wina jakiegoś pocovidowego ogona, czy zmęczenia - opowiadał w rozmowie z "Newsweekiem".

- Te potknięcia daje się oczywiście zatuszować, ale częstotliwość takich zdarzeń jest denerwująca. To nie było przyjemne uczucie złapać się na tym i coś tam "haftować". Pomyślałem, że to przestaje mieć sens - przyznaje aktor.

3. 30 proc. ozdrowieńców cierpi na powikłania neurologiczne

Problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci i uwagi to dolegliwości, które dotykają bardzo wielu osób po przejściu COVID. U wielu pacjentów problemy utrzymują się przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Lekarze szacują, że tzw. mgła mózgowa dotyka nawet 30 procent ozdrowieńców po COVID-19. Problem jeszcze częściej pojawia się w przypadku pacjentów, którzy mieli bardzo ciężki przebieg choroby - nawet 70 proc. chorych, którzy wymagali hospitalizacji - później zmaga się z problemami neurologicznymi.

Aktor rzeczywiście coraz rzadziej decyduje się na granie, ale to nie znaczy, że całkowicie zrezygnował z aktywności zawodowej. Jak sam zauważa "rozwód z teatrem idzie mu dość opornie". Można go zobaczyć m.in. na deskach Teatru Polonia w spektaklu "Ożenek", który sam wyreżyserował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze