Trwa ładowanie...

Janusz Gajos wciąż zachwyca, choć ma jeden problem. "Przyłapałem się na tym"

Avatar placeholder
17.03.2023 12:28
Janusz Gajos ma 83 lata
Janusz Gajos ma 83 lata (East News)

Wybitny aktor Janusz Gajos od kilku dekad zachwyca polską publiczność swoimi kreacjami w filmach, serialach i na deskach teatru. Artysta we wrześniu skończył 83 lata, ale nadal jest aktywny zawodowo. W ostatnich wywiadach Gajos przyznał jednak, że coraz mocniej odczuwa upływ czasu, miewa też problemy z pamięcią.

spis treści

1. Janusz Gajos o zdrowiu

Janusz Gajos ponad rok temu temu postanowił zrezygnować z pracy w teatrze. Od 2003 r. był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie. Aktor przyznał wtedy, że przede wszystkim wynikało to z problemów ze zdrowiem, organizm zaczął mu odmawiać posłuszeństwa.

- Poczułem się troszeczkę zmęczony. Przyłapałem się na tym, że nie jestem panem sytuacji na scenie - opowiadał w rozmowie z Dorotą Wellman. - Są pewne obawy, że nie dam rady w trakcie przedstawienia.

Zobacz film: "Bartosz Fiałek o long covid: mamy następną jednostkę chorobową, która będzie toczyła system ochrony zdrowia"
Aktor musiał ograniczyć aktywność zawodową ze względu na zdrowie
Aktor musiał ograniczyć aktywność zawodową ze względu na zdrowie (East News)

2. Problemy z pamięcią pojawiły się po COVID-19

Aktor opowiedział też o problemach z pamięcią. Trudno określić w jakim stopniu ma to związek z zaawansowym wiekiem aktora, na ile jest to wynik chorób, które w ostatnim okresie przeszedł Gajos. Artysta zauważył, że jego problemy znacznie nasiliły się po przejściu COVID.

- Kiedy po przerwie covidowej wróciłem na scenę, podczas jednego ze spektakli wyleciało mi jedno słowo, drugie... Poczułem dyskomfort i niepokój. Nie wiem, czy to wina jakiegoś pocovidowego ogona, czy zmęczenia - opowiadał w rozmowie z "Newsweekiem".

- Te potknięcia daje się oczywiście zatuszować, ale częstotliwość takich zdarzeń jest denerwująca. To nie było przyjemne uczucie złapać się na tym i coś tam "haftować". Pomyślałem, że to przestaje mieć sens - przyznaje aktor.

3. 30 proc. ozdrowieńców cierpi na powikłania neurologiczne

Problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci i uwagi to dolegliwości, które dotykają bardzo wielu osób po przejściu COVID. U wielu pacjentów problemy utrzymują się przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Lekarze szacują, że tzw. mgła mózgowa dotyka nawet 30 procent ozdrowieńców po COVID-19. Problem jeszcze częściej pojawia się w przypadku pacjentów, którzy mieli bardzo ciężki przebieg choroby - nawet 70 proc. chorych, którzy wymagali hospitalizacji - później zmaga się z problemami neurologicznymi.

Aktor rzeczywiście coraz rzadziej decyduje się na granie, ale to nie znaczy, że całkowicie zrezygnował z aktywności zawodowej. Jak sam zauważa "rozwód z teatrem idzie mu dość opornie". Można go zobaczyć m.in. na deskach Teatru Polonia w spektaklu "Ożenek", który sam wyreżyserował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze