Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Jaskółcze ziele - właściwości, sok na kurzajki, przeciwwskazania

Avatar placeholder
03.09.2021 16:55
W czasach starożytnych glistnik jaskółcze ziele był wykorzystywany jako lek przeciwgorączkowy.
W czasach starożytnych glistnik jaskółcze ziele był wykorzystywany jako lek przeciwgorączkowy. (AdobeStock)

Właściwa nazwa tej rośliny to glistnik jaskółcze ziele. Charakteryzuje się wieloma  właściwościami leczniczymi. Niezastąpiony w zwalczaniu kurzajek. 

Bardzo polecany przy bólach brzucha, zwłaszcza podczas bolesnych miesiączek. Glistnik jaskółcze ziele często jest stosowany w ziołolecznictwie i w tzw. medycynie naturalnej. Warto jednak uważać z jego użytkowaniem, gdyż wykazuje się także właściwościami toksycznymi. Należy zatem umiejętnie go stosować i znać się na jego dozowaniu.

spis treści

1. Medycyna ludowa

W czasach starożytnych glistnik jaskółcze ziele był wykorzystywany jako lek przeciwgorączkowy. Ma też działanie zmniejszające ból. Stosuje się go w medycynie ludowej jako preparat na obniżenie ciśnienia krwi, a także przy zwalnianiu akcji serca. Liście glistnika jaskółcze ziele wykorzystuje się do sporządzenia naparu, który wpływa na odpowiednią regulację czynności przewodu pokarmowego. Ma też zastosowanie żółciopędne. Jednak najbardziej popularny jest w medycynie naturalnej i ludowej, gdzie jego sok po złamaniu łodygi wykorzystuje się jako dobry sposób na pozbycie się kurzajek

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Glistnik jaskółcze ziele – właściwości zdrowotne
Glistnik jaskółcze ziele – właściwości zdrowotne [6 zdjęć]

Chociaż nazwa glistnik jaskółcze ziele może wydawać się obca, jest to roślina pospolita na całym obszarze

zobacz galerię

2. Właściwości jaskółczego ziela

Glistnik jaskółcze ziele to chwast, który spotykany jest na nieużytkach i ugorach, przy drogach oraz w różnego rodzaju zaroślach. Kwitnie od kwietnia do jesieni. Sok z młodych pędów glistnika jaskółcze ziele zawiera alkaloidy izocholinowe, flawonoidy, saponiny, garbniki, sole mineralne, pektyny, aminy biogenne, garbniki i kwasy organiczne. Z glistnika jaskółcze ziele robi się wyciągi alkoholowe, które doskonale sprawdzają się w problemach wątrobowych. Mają też zastosowanie przy dolegliwościach nerek oraz dróg żółciowych. Bardzo dobre są na reumatyzm, a także przy występowaniu  kolek jelitowych i bólach brzucha.

Glistnik jaskółcze ziele podawany doustnie działa rozkurczowo i łagodzi ból. Warto jednak zaznaczyć i wiedzieć, że ze względu na swoje toksyczne właściwości musi być dawkowany pod kontrolą doświadczonego zielarza fitoterapeuty. Sok z młodych pędów glistnika jaskółcze ziele stosuje się jako smarowidło na skórę. Używa się go do usuwania kurzajek, ale również brodawek, jak też tzw. kłykcin pojawiających się w miejscach intymnych. Można też sok ten stosować przy występowaniu ran i uszkodzeń skóry. Glistnik jaskółcze ziele sprawdza się również w leczeniu grzybicy i łuszczycy.

To musisz wiedzieć

  1. Glistnik jaskółcze ziele - właściwości zdrowotne
  2. Zioła wspomagające leczenie trzustki
  3. Kurzajki na twarzy
  4. Środki ziołowe na gorszy nastrój
  5. Zioła na żołądek

3. Sok na kurzajki

Glistnik jaskółcze ziele dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym od dawna stosuje się w medycynie ludowej przy leczeniu kurzajek. Po złamaniu łodygi z młodego pędu ziela, następuje wyciek soku. Można nim bezpośrednio smarować kurzajkę. Nie wystarczy jednak zrobić tego jednorazowo, więc trzeba powtarzać tę czynność jak najczęściej. Dobrym sposobem jest też wyciśnięcie soku na gazę i przyłożenie na kurzajkę. Należy bezwzględnie pamiętać, aby po całym zabiegu dokładnie umyć dłonie. Przemywanie skóry sokiem z glistnika jaskółcze ziele należy powtarzać przez kilka dni, aż do skutku, czyli całkowitego zniknięcia kurzajki. Przy jego stosowaniu należy zwracać uwagę, żeby sok nie dostał się do oczu, gdyż skutkuje to dolegliwościami.

Jaskółcze ziele od wieków stosuje się w medycynie ludowej
Jaskółcze ziele od wieków stosuje się w medycynie ludowej

4. Przeciwwskazania do zażywania glistnika jaskółcze ziele

Medycyna ludowa od dawna wykorzystuje właściwości lecznicze tego ziela. Glistnik jaskółcze ziele stosuje się np. przy dolegliwościach wątrobowych. Jednak nie do końca wiadomo, czy nie działa on również toksycznie. Odnotowywane są przypadki powiększenia i zapalenia wątroby oraz wysokim poziomem bilirubiny osoczowej po spożywaniu glistnika jaskółcze ziele. Nie powinno się go stosować przy jednoczesnym używaniu innych leków, które mogą zaburzać funkcje wątroby oraz przy niedrożności przewodów żółciowych. Pacjentowi nie wolno podawać wyciągu z glistnika jaskółcze ziele, jeśli choruje on na jaskrę i chorobę wrzodową. Kobietom w ciąży także zabrania się go stosować.

Należy bardzo ostrożnie podchodzić do stosowania glistnika jaskółcze ziele. Skutkami ubocznymi używania specyfiku mogą być biegunki, nudności i różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Może dojść do bólów brzucha i skurczów przewodu pokarmowego. Zbyt duże przyjmowanie dawek glistnika jaskółcze ziele, może doprowadzić do nietrzymania moczu, senności, ospałości oraz zaburzeniami świadomości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze