Jeden z pierwszych objawów raka trzustki. Gdy go zauważysz, nie czekaj ani chwili
Nie daje charakterystycznych objawów, wykrywany jest późno i zabija ok. 90 proc. chorych. Choć atakuje narząd układu pokarmowego, to pierwszym, częstym symptomem może być świąd skóry. Pojawia się na dłoniach lub na brzuchu i nie ustępuje. To sygnał ostrzegający, że trzustka jest w niebezpieczeństwie.
1. Chorych przybywa w zatrważającym tempie
Irańscy naukowcy obliczyli, że od lat 90. XX wieku liczba zachorowań na raka trzustki wzrosła aż o 130 proc. W 2020 roku na świecie zdiagnozowano niemal 500 tys. przypadków nowotworu, ale według szacunków już za dwie dekady ta liczba może sięgać 800 tys.
Największym problemem związanym z leczeniem raka trzustki jest to, że wykrywa się go w późnych stadiach – gdy leczenie operacyjne jest już niemożliwe. Nowotwór szybko daje przerzuty do innych narządów, a jeśli udaje się go wykryć wcześniej, to nierzadko przypadkiem, podczas rutynowego badania USG jamy brzusznej.
Objawami może być ból brzucha promieniujący do pleców, utrata wagi, a gdy guz zablokuje przewód żółciowy – zażółcenie powłok skórnych czy białek oczu.
Mogą też wystąpić:
- wzdęcia,
- tzw. biegunki tłuszczowe,
- utrata łaknienia,
- ogólne osłabienie organizmu i przewlekłe zmęczenie,
- cukrzyca, będąca skutkiem upośledzenia pracy narządu.
2. Rak trzustki widoczny na skórze
Nowotwór może jednak dawać znacznie bardziej subtelne objawy jak np. świąd skóry. Uporczywe, utrzymujące się przez kilka tygodni, niekiedy opisywane jako kłujące swędzenie dłoni, stóp czy brzucha może być jedyną dolegliwością chorego na raka trzustki. Gdy guz rozwija się na górze trzustki, dolegliwości skórne pojawiają się jako pierwsze, a jeśli w tzw. ogonie trzustki – zazwyczaj świąd wskazuje na zaawansowane stadium choroby nowotworowej.
Poza tym u niektórych chorych mogą się pojawić inne niepokojące zmiany – takie jak wysypka oraz pęcherze, a także liszaje i wykwity przypominające pokrzywkę.
Pozostałe objawy dermatologiczne raka trzustki to:
- panniculitis, czyli zapalenie tkanki tłuszczowej – skutek martwicy komórek tłuszczowych, któremu mogą towarzyszyć bolesne guzki na skórze, a potem przetoki z gęstą wydzieliną,
- pęcherze i nadżerki w jamie ustnej,
- ziarniak obrączkowaty, czyli zapalenie skórno-mięśniowe objawiające się charakterystycznymi grudkami na grzbietach rąk i stóp, ogniska mogą niekiedy pojawić się też na palcach i łokciach, a w formie rozsianej – na tułowiu czy twarzy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.