Trwa ładowanie...

Jeden ze skutków ubocznych stosowania tego leku. Zmiany są widoczne na twarzy

Lekarze ostrzegają przed tzw. efektem ozempic face
Lekarze ostrzegają przed tzw. efektem ozempic face (Getty Images)

Lekarze ostrzegają przed efektem ubocznym stosowania leku Ozempic. Chodzi o tzw. zespół twarzy ozempikowej, który zaobserwowali specjaliści z USA u osób, które stosowały go bez wskazań medycznych. - Wskutek szybkiej utraty tkanki tłuszczowej z twarzy, skóra robi się bardziej pomarszczona, obwisła, wydaje się, jakby te osoby nagle się postarzały - mówi diabetolog prof. Grzegorz Dzida.

spis treści

1. Lekarze ostrzegają

Lek Ozempic jest przeznaczony do leczenia cukrzycy typy 2, zwłaszcza u pacjentów, którzy dodatkowo zmagają się z otyłością. Substancją czynną leku jest semaglutyd - agonista receptora GLP-1. Okazało się, że "efektem ubocznym" stosowania preparatu jest zmniejszenie apetytu i utrata kilogramów.

- Te leki blokują ośrodek głodu, a pobudzają ośrodek sytości, czyli pacjenci po prostu mniej jedzą i dzięki temu chudną. Inkretyny przede wszystkim hamują perystaltykę jelit i opróżnianie żołądka, w związku z tym żołądek jest pełny, człowiekowi nie chce się jeść, więc automatycznie zmniejsza liczbę przyswajanych pokarmów - wyjaśnia Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.

Zobacz film: "Masz nadwagę? Grozi ci 12 nowotworów"
Pacjenci skarżą się, że po leku zmienia się ich twarz. Przybywa zmarszczek
Pacjenci skarżą się, że po leku zmienia się ich twarz. Przybywa zmarszczek (Getty Images)

Historie celebrytów, którzy przyznawali się do stosowania Ozempicu, spowodowały, że lek stał się bardzo popularny. Na TikToku hashtag #ozempic ma już ponad 614 miliony wyświetleń, z kolei Ministerstwo Zdrowia jakiś czas temu informowało, że popyt na ten lek jest obecnie nawet dziesięciokrotnie wyższy, niż jeszcze dwa lata temu. Sięgają po niego osoby, które chcą łatwo i szybko schudnąć.

- Kardashianka odchudzała się dzięki Ozempicowi, podobnie jak Elon Musk. W Kalifornii jest absolutne szaleństwo na punkcie tego leku i niestety dociera to również do Polski - przyznaje ekspert.

Lekarze ostrzegają przed sięganiem po ten preparat bez wskazań medycznych, Ozempic jak każdy lek niesie ze sobą ryzyko skutków ubocznych. Amerykańscy chirurdzy plastyczni i dermatolodzy zauważyli, że w ostatnich miesiącach trafia do nich znacznie więcej pacjentów z problemem "starzenia i wiotczenia skóry twarzy".

- Przychodzi 50-letnia pacjentka i nagle okazuje się, że jest bardzo chuda i potrzebuje wypełniacza, którego nigdy wcześniej nie stosowała. Patrzę na nią i mówię: "Jak długo jesteś na Ozempicu?". I w 100 procentach przypadków mam rację - opowiadała dermatolog dr Paul Jarrod Frank, cytowany przez "The New York Times".

2. Na czym polega zespół "ozempic face"?

Diabetolog prof. Grzegorz Dzida przyznaje, że problem jest widoczny również w Polsce. - Obserwuję osoby, które głównie w celach kosmetycznych, dla łatwego pozbycia się kilku kilogramów, zaczęły stosować Ozempic i faktycznie ten efekt można u nich zauważyć. Moje obserwacje znajdują pokrycie w faktach naukowych. Opisuje się już tzw. zespół twarzy ozempikowej, czyli ozempic face - opowiada lekarz.

- Ozempic jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2, jest zarejestrowany też w leczeniu otyłości. W ich przypadku lek pomaga spalić tłuszcz trzewny, więc są to przede wszystkim efekty lecznicze, nie tylko kosmetyczne. Natomiast ryzyko dotyczy osób, które mają nadwagę, zwłaszcza niewielką - w ich przypadku ucieka ten tłuszcz podskórny głównie z twarzy i szyi. Wskutek szybkiej utraty tkanki tłuszczowej z twarzy, skóra robi się bardziej pomarszczona, obwisła, wydaje się, jakby te osoby nagle się postarzały - wyjaśnia prof. Dzida.

Lekarz przyznaje, że pacjenci, którzy na własną rękę zdobywają lek, wpadają w błędne koło. - Jako pierwsza na ten problem zwróciła uwagę znakomita amerykańska diabetolog Ann Peters, która zauważyła, że mieszkańcy Los Angeles dla poprawy urody zaczynają stosować Ozempic, dużo za niego płacą. Po czym okazuje się, że chudną, ale wyglądają starzej i to kieruje ich z kolei w stronę chirurgii plastycznej - opowiada profesor.

Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Możliwość szybkiego schudnięcia wydaje się im jak wygrana na loterii. Tymczasem, jak mówi chirurg plastyczny dr Oren Tepper - efektu postarzenia twarzy nie da się naturalnie odwrócić, zostaje tylko wstrzyknięcie wypełniaczy albo głęboki lifting.

3. Lek działa tylko, kiedy go stosujemy

Postarzenie wyglądu twarzy nie jest jedynym możliwym efektem ubocznym Ozempicu, dlatego tak ważne jest, by preparat był stosowany w odpowiednich dawkach i pod kontrolą lekarza.

Podkreśla to również producent firma Novo Nordisk. "Lek ten wskazany jest do stosowania u dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 łącznie z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym. Wszelkie specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania leku Ozempic oraz działań niepożądanych zostały opisane w Charakterystyce Produktu Leczniczego" - wyjaśnia Marta Daszuta z Novo Nordisk Pharma. Jak dodaje, w Polsce producent nie otrzymał zgłoszeń ws. skutków ubocznych związanych z wyglądem twarzy.

Zgodnie z informacją umieszczoną przez producenta w ulotce u 1 na 10 pacjentów mogą występować nudności, biegunka. Inne często zgłaszane skutki uboczne to: wymioty, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, kamienie żółciowe, zawroty głowy i uczucie zmęczenia.

Prof. Dzida przypomina też, że efekt odchudzający utrzymuje się, dopóki przyjmuje się lek. - Jeśli przestaniemy go stosować - waga stopniowo wraca do wyjściowej. Oczywiście, nie można kwestionować zdrowotnych aspektów utraty masy ciała, które są oczywiste w przypadku chorujących na otyłość - zaznacza lekarz.

Profesor wskazuje na jeszcze jeden problem, który dotyka nie tylko polskich pacjentów. Ogromna popularność preparatu Ozempic spowodowała, że leku zaczęło brakować nawet dla osób z cukrzycą, z otyłością, które potrzebują go z ewidentnych wskazań medycznych.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze