Trwa ładowanie...

Jego język stał się zielony i włochaty. 64-latek cierpiał od 2 tygodni

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 16.07.2023 20:02
Szmaragdowy i włochaty. Lekarze pokazują zdjęcie języka pewnego pacjenta
Szmaragdowy i włochaty. Lekarze pokazują zdjęcie języka pewnego pacjenta (The New England Journal of Medicine)

64-latek pojawił się u lekarza z nietypowym problemem, z którym borykał się od dwóch tygodni. W wywiadzie okazało się, że pacjent jest nałogowym palaczem, a przykra dolegliwość pojawiła się niedługo po zakończeniu antybiotykoterapii.

spis treści

1. Język włochaty. Wcale nie taka rzadka przypadłość

New York Post przywołuje nietypowy przypadek medyczny opisany na łamach "New England Journal of Medicine". Mężczyzna do lekarza zgłosił się nietypową dolegliwością – jego język przybrał zielonkawy odcień i pokrył się włosami.

Język włochaty (łac. lingua villosa, ang. hairy tongue, HT) to wcale nie tak rzadka przypadłość, jak mogłoby się wydawać. Pojawia się wskutek ograniczonego złuszczania komórek i gromadzenia się ich zrogowaciałych warstw na języku. Hiperkeratoza brodawek na języku przypomina włosy, dodatkowo pojawia się nalot, który może mieć kolor od białego, przez żółty czy zielony, aż po czarny.

Zobacz film: "Zła higiena jamy ustnej może przyczynić się do raka trzustki"

U mężczyzny z Ohio włochaty język mógł być konsekwencją palenia papierosów, a także stosowania antybiotyku na infekcję dziąseł.

64-latek borykał się z pewną dolegliwością
64-latek borykał się z pewną dolegliwością (Twitter)

W rzeczywistości jednak na pojawienie się HT wpływ może mieć szereg czynników:

  • niewłaściwa lub brak higieny jamy ustnej,

  • infekcje grzybicze spowodowane przez Candida albicans,

  • nadmierna konsumpcja alkoholu,

  • anemia,

  • chemioterapia lub radioterapia.

Do pojawienia się problemu mogą też przyczyniać się niektóre leki, jak wspomniane już antybiotyki niektórych grup, w tym doksycyklina, erytromycyna czy penicylina, ale też antydepresanty czy leki zawierające olanzapinę, neomycynę czy aureomycynę.

2. Mieli dwie rady dla pacjenta

W opisywanym przypadku medycznym autorzy nie wyjaśnili, co odpowiadało u 64-latka za pojawienie się włochatego języka – czy były to antybiotyki, palenie tytoniu lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Wiadomo natomiast, co zalecili swojemu pacjentowi. Miał on szorować język szczoteczką do zębów cztery razy dziennie, usuwając zielonkawy nalot. Poradzili również mieszkańcowi Ohio, by rzucił palenie.

Pół roku później mężczyzna uporał się z kłopotliwym problemem, choć – jak donosi NEJM – z palenia papierosów nie zrezygnował.

"Szczotkowanie górnej części języka szczoteczką do zębów powinno być częścią regularnych codziennych czynności związanych z higieną jamy ustnej" – informuje American Academy of Oral Medicine.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze