Trwa ładowanie...

Jej wygląd odstraszył matkę. Nie chcieli takiego dziecka

 Karolina Rozmus
29.12.2022 07:41
Jej oczy miały niezwykłą barwę
Jej oczy miały niezwykłą barwę (Instagram)

Kiedy w 2014 roku przyszła na świat ta niezwykła dziewczynka, matka zrzekła się swoich praw do córki. Nie mogła zaakceptować tego, jak wyglądają jej oczy. Dziś dziewczynka jest pod opieką adopcyjnych rodziców, którym ciężka choroba nie przeszkodziła w pokochaniu Primrose.

spis treści

1. Zobaczyli jej zdjęcie w internecie i się zakochali

Erin i Chris Austin z Braselton w stanie Georgia mieli dwójkę dzieci i nie planowali kolejnego. Ale gdy zobaczyli na jednej ze stron w internecie pewne niezwykłe dziecko, postanowili zrobić wszystko, by je poznać.

Niedługo później historia rodziny obiegła świat, a media nazwały dziecko "dziewczynką o srebrnych oczach". Wszystko przez to, że Primrose przyszła na świat z oczami pokrytymi mgłą, przypominającą rtęć. Wskutek pewnej choroby doszło do rozciągania ścian gałki ocznej, a to spowodowało, że twardówka nabrała srebrzystej barwy.

Jej oczy miały niezwykłą barwę
Jej oczy miały niezwykłą barwę (YouTube)
Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 2"

Ten wygląd odstraszył matkę dziewczynki, ale nie amerykańskie małżeństwo. Adoptowali Primrose, mając pełną świadomość tego, z jakimi problemami będą musieli sobie poradzić.

Ich adoptowana córka nie tylko jest niewidoma, ale też musiała przejść skomplikowaną operację usunięcia oczu z powodu odwarstwienia siatkówki i nadciśnienia w oku. Dziś ma już osiem lat i czeka na implanty oczu.

2. Choruje na jaskrę wrodzoną

Dziewczynka przyszła na świat z rzadkim schorzeniem – jaskrą wrodzoną. W przebiegu choroby dochodzi do neuropatii, skutkującej postępującym uszkodzeniem wzroku. Choć zazwyczaj mówi się o niej w odniesieniu do osób w podeszłym wieku, to nie dotyczy to postaci wrodzonej choroby.

Dziewczynka musiała przejść operację usunięcia gałek ocznych
Dziewczynka musiała przejść operację usunięcia gałek ocznych (Instagram)

Nieprawidłowości w budowie kąta rogówkowo-tęczówkowego gałki ocznej, a co za tym idzie zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe stanowi źródło tego schorzenia. Może ujawniać się w zależności od postaci między czwartym a dziesiątym rokiem życia, powyżej dziesiątego do 35. roku życia jako jaskra pierwotna młodzieńcza, lub też w postaci niemowlęcej w momencie urodzenia. Taką postać zdiagnozowano właśnie u małej Primrose.

Postać wrodzona stanowi zaledwie trzy proc. wszystkich zachorowań na jaskrę – choruje na nią jedno dziecko na dziesięć tysięcy.

W przebiegu choroby charakterystyczne są takie objawy jak:

  • ból oka wywołany przez wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe,
  • łzawienie,
  • zaciskanie (kurcz) powiek,
  • światłowstręt,
  • utrata przezroczystości rogówki.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze