Jelito cienkie - charakterystyka, choroby, celiaklia, rak jelita cienkiego

Choroby jelita cienkiego wymuszają zmianę trybu życia człowieka: w przypadku stwierdzenia celiakii musi on przestrzegać zasad diety bezglutenowej. Z kolei nowotwór jelita cienkiego może mieć postać złośliwą lub łagodną, formę m.in. tłuszczaka lub chłoniaka, co determinuje sposób leczenia. Poznaj objawy celiakii klasycznej i raka jelita cienkiego.

Jelito cienkie - charakterystyka

Jelito cienkie należy do grupy narządów przewodu pokarmowego. Jest wśród nich organem najdłuższym (średnia długość jelita cienkiego u osoby dorosłej wynosi 5 metrów, u dzieci jest ono jeszcze dłuższe). Jelito cienkie znajduje się między żołądkiem a jelitem grubym. Od zewnątrz można je zlokalizować w okolicy pępka, podbrzusza i bioder.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Jelito cienkie jest zbudowane z dwunastnicy (gdzie dostaje się żółć z wątroby), jelita czczego (gdzie odbywa się właściwy etap trawienia) i jelita krętego (gdzie zachodzi końcowy etap procesu trawienia). Jelito cienkie odpowiada za wchłanianie wartości odżywczych z pokarmu.

Najważniejsze informacje o diecie bezglutenowej

Zanim zajmiemy się szczegółowo dietą bezglutenową, warto dowiedzieć się, czym jest gluten. To rodzaj białka, ale taki, który nie występuje w jajkach czy...

Jelito cienkie - choroby

Jelito cienkie - celiakia

Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną. U jej podłoża leży nietolerancja glutenu. Osoby ze stwierdzoną genetyczną celiakią nie mogą jeść produktów zawierających gluten, ponieważ powoduje on, że zanikają kosmki jelitowe. Występują wówczas zaburzenia wchłaniania, co z kolei prowadzi do niedoboru składników mineralnych w organizmie. Zaburzona perystaltyka jelit powoduje niedożywienie. Celiakię diagnozuje się najczęściej u osób w przedziale wiekowym 30-50 lat i u małych dzieci. Dwa razy częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni.

Istnieje kilka grup czynników, które sprzyjają rozwojowi celiakii. Ze względu na dużą częstotliwość (75 proc.) występowania zachorowań rodzinnych jako jeden z nich wskazuje się predyspozycje genetyczne. Ponadto wśród powodów rozwoju celiakii wymienia się czynniki środowiskowe, zakaźne i metaboliczne.

Celiakia może przybrać postać celiakii klasycznej (występującej najczęściej u kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych), celiakii nietypowej (diagnozowanej 7 razy częściej niż postać klasyczna) i celiakii bezobjawowej.

Objawy celiakii klasycznej to m.in.:

Aby potwierdzić przypuszczenia i postawić diagnozę, lekarz wykonuje badania laboratoryjne i biopsję błony śluzowej jelita cienkiego w trakcie badania endoskopowego. Podstawową, a zarazem najbardziej skuteczną metodą leczenia celiakii jest dieta bezglutenowa, którą trzeba stosować przez całe życie. Chory musi wyeliminować z menu zboża i zastąpić je produktami, które nie zawierają glutenu, na przykład ryżem, soczewicą, ziemniakami. Aby zapobiec zaparciom, które często towarzyszą diecie bezglutenowej z powodu ubogiej zawartości błonnika, chory często powinien jeść warzywa i owoce.

Jelito cienkie- rak

Nowotwór jelita cienkiego może mieć postać guza złośliwego lub niezłośliwego. Położenie jelita cienkiego w centrum jamy brzusznej powoduje, że jest ono narażone na rozwój raka przerzutowego z okolicznych narządów, to znaczy żołądka, jelita grubego czy jajników.

Jako przyczyny raka jelita cienkiego najczęściej wskazuje się nałóg tytoniowy i alkoholowy. Osoby, które chorowały na celiakię, chorobę Leśniowskiego i Crohna, lub te, których krewni cierpieli na polipowatość, również znajdują się w grupie ryzyka. Ponadto nowotwór jelita cienkiego może współwystępować z rakiem piersi lub rakiem gruczołu krokowego u mężczyzn.

Objawy raka jelita cienkiego nie są charakterystyczne, w związku z czym trudno go rozpoznać. Symptomy, które powinny wzbudzić czujność, to nagłe wzdęcia, wymioty i zaparcia. Niepokojąca jest również niedokrwistość wywołana niedoborem żelaza.

Pozostałe objawy nowotworu jelita cienkiego to:

  • guz w obszarze brzucha (wyczuwalny dopiero w zaawansowanym stadium chorobowym),
  • bóle brzucha,
  • spadek wagi ciała,
  • krwawienie.

Postawienie diagnozy wymaga przeprowadzenia szeregu badań. Wśród nich znajduje się badanie krwi, badanie moczu i stolca, badanie endoskopowe. Leczenie raka jelita cienkiego zależy od jego formy. W terapii ma znaczenie, czy jest to nowotwór łagodny czy złośliwy, czy przybrał postać tłuszczaka czy chłoniaka.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Układ pokarmowy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Układ pokarmowy
Układ pokarmowy

Jak działa żołądek? (WIDEO)

Jak działa żołądek? (WIDEO) Odtwórz wideo

Żołądek jest organem wewnętrznym, który znajduje się w jamie brzusznej, a jego położenie zależy od wypełnienia. Ten worek mięśniowy jest umiejscowiony na wysokości od 11. kręgu piersiowego, gdzie położony jest wpust żołądka, a najniżej położona część...

Układ pokarmowy

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Jakie objawy na skórze daje chora wątroba?

Nietypowe symptomy problemów z wątrobą Choroby wątroby często latami rozwijają się bez objawów lub dają bardzo niejednoznaczne symptomy. Mogą one przybierać różną formę. Niektóre z nich są widoczne... na skórze. Warto znać typowe zmiany skórne, które...

Układ pokarmowy

10 produktów, które uratują twoją wątrobę

10 produktów, które uratują twoją wątrobę

dzień od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Mikstura świetnie pobudza i dodaje energii, a przy okazji wspomaga pracę układu pokarmowego. Sok z cytryny stymuluje produkcję enzymów w wątrobie, dzięki czemu może...

Układ pokarmowy

Co lubi nasza trzustka?

Co lubi nasza trzustka?

Trzustka - mały narząd o ogromnym znaczeniu Trzustka to narząd, który pełni w naszym organizmie szereg istotnych funkcji. Odpowiada m.in. za produkcję insuliny oraz soku trzustkowego, który jest niezbędny w procesie trawienia. Chora trzustka w znacznym...

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

i biegunkami. To jedno z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Dyskomfort odczuwany w brzuchu jest efektem chronicznych zapaleń (...) zostaje zneutralizowany, niwelując nudności i inne dolegliwości...

Układ pokarmowy

5 sposobów na świąteczne dolegliwości

5 sposobów na świąteczne dolegliwości

przepełnienia, wzdęty brzuch i zgaga. W takich sytuacjach warto pamiętać, aby dostarczyć organizmowi błonnika, który dba o układ pokarmowy. Dodatkowo (...) . Te skrajne uczucia często objawiają się problemami związanymi...