Kaszel u dziecka - rodzaje, przyczyny, leczenie
Kaszel u dziecka jest męczącą dolegliwością, zarówno dla malucha, jak i rodziców. Zwykle wiąże się z infekcją wirusową albo bakteryjną, z przeziębieniem, grypą lub alergią. Można z nim walczyć domowymi sposobami lub sięgnąć po łagodne lekarstwa, które będą bezpieczne dla dziecka. Kaszel często pojawia się w okresie jesienno-zimowym, kiedy zachorowalność na przeziębienie i grypę jest znacznie większa. Zobacz, jak sobie radzić z kaszlem u dziecka.
1. Przyczyny kaszlu u dziecka
Bardzo częstą przyczyną kaszlu jest infekcja wirusowa w postaci przeziębienia lub zapalenia oskrzeli. Jesienią wirusy mają ułatwione zadanie – dziecko przebywające w szkole często styka się z chorymi lub przeziębionymi osobami przenoszącymi patogeniczne zarazki. Za pośrednictwem dróg oddechowych drobnoustroje przenikają do oskrzeli, atakują zdrowe komórki i zaczynają się namnażać.
Organizm dziecka nie zawsze jest w stanie samodzielnie zwalczyć infekcję – jesienią jego odporność bywa osłabiana na skutek rozmaitych czynników: przeciągów, zmian temperatury (wysoka temperatura wewnątrz pomieszczeń i niska na zewnątrz), wychłodzenia organizmu czy przemoczonego ubrania.
1.1. Rodzaje kaszlu u dziecka
Wyróżniamy kilka rodzajów kaszlu, które mogą mieć różne podłoże i różne sposoby ich leczenia. Najczęstsze rodzaje kaszlu to:
- kaszel suchy,
- kaszel mokry,
- kaszel szczekający (kaszel krtaniowy),
- kaszel napadowy,
- kaszel świszczący.
Kaszel suchy, tzw. bezproduktywny, czyli bez odkrztuszania wydzieliny, może być objawem gwałtownej zmiany temperatury powietrza lub intensywnymi zapachami podrażniającymi gardło – takimi jak środki chemiczne lub perfumy. Suche powietrze w mieszkaniu także może przyczynić się do pojawienia się suchego kaszlu.
Oczywiście, istnieją także choroby wywołujące suchy kaszel u dziecka, ale najpierw upewnij się, że nie są to powyższe czynniki. Duszący suchy kaszel u dziecka występuje także w przypadku przeziębienia, zapalenia oskrzeli, krtani i tchawicy.
Jeśli jest to przeziębienie, można podawać dziecku syrop na kaszel suchy. Jeśli jednak podejrzewasz poważniejszą infekcję, zwróć się do lekarza. On przepisze odpowiednie leki oraz syrop łagodzący kaszel.
Kaszel mokry charakteryzuje się odkrztuszaniem gęstej wydzieliny (flegmy). Zwykle pojawia się po kaszlu suchym. Jest to objaw zapalenia oskrzeli lub płuc. Mokry kaszel u dzieci oznacza, że nie można podawać syropów łagodzących kaszel, gdyż zablokują one odkrztuszanie wydzieliny. Stosowane syropy powinny być wykrztuśne, ale pamiętajmy o tym, by nie podawać ich wieczorem. Dziecko w nocy może zakrztusić się wydzieliną. Lekarz może przepisać także leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę, aby ułatwić dziecku jej wykrztuszenie.
Kaszel szczekający u dziecka to kaszel gwałtowny i wyczerpujący dla dziecka. Dziecko ma problemy z oddychaniem, skrzydełka nosa poruszając się podczas oddechu. Może pojawić się w przebiegu zapalenia krtani i tchawicy, więc należy zgłosić się do lekarza, jeśli pojawi się taki kaszel u dziecka. Tymczasem można zastosować nawilżanie powietrza, aby przynieść dziecku ulgę.
Kaszel napadowy u dziecka związany jest z napadami silnego kaszlu, wyczerpującego dziecko. Napad kaszlu u dziecka może trwać nawet kilka minut. Dziecko uspokaja się po nim powoli, ma przyspieszony oddech i jest zarumienione.
Taki silny kaszel napadowy to zwykle objaw zapalenia oskrzeli. Także trzeba iść z tym do lekarza.
Wizyta u lekarza nie może być odkładana, jeśli kaszel nie przechodzi lub nasila się po kilku dniach, mimo stosowania odpowiednich syropów. Inne objawy towarzyszące kaszlowi u dziecka, które oznaczają, że nie należy zwlekać z wizytą, to:
- bóle głowy,
- wymioty,
- wysoka gorączka.
Kaszel u dziecka zawsze powinien być zbadany przez lekarza, tu nie pomogą raczej domowe sposoby na kaszel.
2. Jak łagodzić mokry kaszel u dziecka?
Zwiększ ilość płynów
Dziecko, któremu dolega mokry kaszel, powinno dużo pić. Wysoki poziom nawodnienia sprzyja rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwia jej odkrztuszanie, a także wzmacnia organizm i pomaga zwalczać infekcję. Maluchowi należy podawać płyny o łagodnym smaku i zapachu, które nie będą drażnić układu oddechowego. Z przeziębieniem pomoże walczyć m.in. herbata z miodem czy sokiem malinowym.
Oklepuj plecy dziecka
W walce ze śluzem zalegającym w oskrzelach pomaga także oklepywanie. Pamiętajmy o tym, że plecy oklepujemy dłonią złożoną w łyżeczkę, omijając okolice kręgosłupa. Taką czynność dobrze jest przeprowadzić po inhalacji lub podaniu dziecku leku na kaszel.
Stosuj inhalacje
Inhalacje to dość powszechnie stosowana domowa metoda na kaszel mokry. Rozwór do inhalacji należy przygotować na bazie olejków eterycznych lub soli fizjologicznej, zalewając substancję wrzątkiem. Podczas prawidłowo przeprowadzanej inhalacji dziecko powinno pochylić się nad naparem i nakryć głowę ręcznikiem.
Wietrz pomieszczenia
Aby dziecko mogło szybciej wrócić do zdrowia, warto zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa. Dostęp do świeżego powietrza ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych. Jeżeli dziecko czuje się dobrze, nie ma gorączki, nie należy również odmawiać mu spacerów.
Podawaj sprawdzone leki
W pozbyciu się mokrego kaszlu pomagają także preparaty wykrztuśne, które ułatwiają usuwanie wydzieliny oraz ułatwiają maluchowi oddychanie. Wybierając lek na kaszel, pamiętajmy o tym, aby był to lek, preparat sprawdzony, o potwierdzonej klinicznie skuteczności i bezpieczeństwie, a także dostosowany do wieku malucha.
Bezpieczeństwo i skuteczność, czyli czym leczyć mokry kaszel u dziecka Preparatem, który pomaga w leczeniu mokrego kaszlu, jest Prospan®, dostępny w formie wygodnych w użyciu i smacznych pomarańczowych pastylek, przeznaczonych dla dzieci od 6. roku życia. Postać leku ułatwia jego stosowanie – opakowanie pastylek w razie potrzeby zapakujemy dziecku do plecaka, a nasza pociecha bez problemu zażyje lek podczas szkolnej przerwy czy w wolnej chwili.
Prospan® jest lekiem dobrze tolerowanym przez organizm i bezpiecznym w stosowaniu. Jego głównym składnikiem aktywnym jest wyciąg z bluszczu – rośliny bogatej w saponiny, działające na układ oddechowy na trzy sposoby:
- wykrztuśnie – rozrzedzają śluz zalegający w oskrzelach i ułatwiają jego usunięcie;
- łagodząco – redukują objawy uporczywego kaszlu i łagodzą odruchy kaszlowe,
- rozkurczowo – pomagają w rozluźnieniu mięśni oskrzeli i ułatwiają oddychanie.
Potwierdzona w badaniach skuteczność, kompleksowe działanie, wygodna forma, brak cukru w składzie i dobry skład sprawiają, że pastylki Prospan® to dobry wybór w walce z dziecięcym mokrym kaszlem. Należy pamiętać, że w każdym przypadku, kiedy objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, należy skontaktować się z lekarzem.
Partnerem artykułu jest Prospan® - roślinny syrop na kaszel nr 1 na świecie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.