Trwa ładowanie...

Język 60-latki stał się czarny i włochaty. Taki był powód

 Katarzyna Prus
15.05.2023 14:21
Antybiotyki mogą wywołać rzadkie reakcje
Antybiotyki mogą wywołać rzadkie reakcje (Getty Images, British Medical Journal Case Reports)

Każdy lek może wywołać skutki uboczne i zdarza się, że są one naprawdę zaskakujące. Przekonała się o tym 60-latka z Japonii, której zapisano antybiotyk. W efekcie jej język stał się czarny i owłosiony.

spis treści

1. Szokujące skutki antybiotyków

Antybiotyki mogą wywołać wiele skutków ubocznych. Należą do nich m.in.:

  • nudności,

  • bóle brzucha,

  • stan zapalny jelit,

  • biegunki,

  • grzybica,

  • bóle stawów,

  • gorączka.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Może się jednak zdarzyć, że efekty uboczne są bardzo nietypowe, a nawet szokujące. Tak było w przypadku 60-letniej pacjentki z Japonii.

Kobieta zmagała się z rakiem odbytnicy i musiała przejść chemioterapię, która w jej przypadku trwała ponad rok. Aby złagodzić skutki tej terapii zażywała 100 mg minocykliny dziennie. To wywołało bardzo rzadką reakcję.

Przypadek pacjentki został niedawno opisany na łamach "British Medical Journal Case Reports". Okazało się, że po antybiotyku język 60-latki stał się czarny i włochaty, a także bolesny.

Ponadto na twarzy kobiety pojawiły się szare przebarwienia.

Choć taka reakcja jest bardzo rzadka ma swoją nazwę. To syndrom black hairy tongue (BHT), co w tłumaczeniu na język polski oznacza czarny owłosiony język. Przyczyną mogą być antybiotyki lub neuroleptyki, ale nie tylko.

Antybiotyki mogą wywołać wiele skutków ubocznych
Antybiotyki mogą wywołać wiele skutków ubocznych (Getty Images)

2. Przebarwienia nie tylko po lekach

BHT to niegroźna i odwracalna reakcja, którą mogą wywołać między innymi żywność, tytoń, bakterie czy drożdże. Ten niezywkle rzadki objawy może pojawiać się razem z metalicznym posmakiem w ustach, nieświeżym oddechem czy uczuciem łaskotania.

Nietypowy wygląd języka zwykle wynika z nagromadzenia się martwych komórek skóry na drobnych wypustkach na powierzchni języka, które mogą łatwo ulec przebarwieniu.

W przypadku pacjentki z Japonii stała za tym minocyklina. Gdy 60-latka dostała już inne leki, po sześciu tygodniach jej dolegliwości znacznie się zmniejszyły.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualna Polska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze