Trwa ładowanie...

Jod w tabletkach - na co pomaga i jaki wybrać?

Jod w tabletkach można kupić w aptece zarówno na receptę, jak i bez. Działanie preparatu polega na uzupełnieniu brakującej ilości pierwiastka, co ma wesprzeć funkcjonowanie tarczycy i pobudzić produkcję jej hormonów. Na co pomaga jod w tabletkach? Kiedy i jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest jod w tabletkach?

Jod w tabletkach to suplement diety, który zapobiega niedoborom pierwiastka lub je niweluje, co ma wpływ na zdrowie, samopoczucie, pracę tarczycy i funkcjonowanie organizmu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jod to jeden z podstawowych pierwiastków, które mają wpływ na ustrój. Uczestniczy w produkcji hormonów takich jak tyroksyna (T4) czy trójjodotyronina (T3), które regulują pracę tarczycy oraz układu nerwowego.

Hormony tarczycy wpływają na metabolizm i samopoczucie, ale i pracę innych narządów wykazujących aktywność wydzielniczą (np. na przysadkę mózgową).

Preparaty zawierające jod są dostępne w różnych formach (tabletki, kapsułki, krople). Można stosować zarówno jod w tabletkach bez recepty, jak i z przepisu lekarza.

2. Źródła jodu

Człowiek nie ma zdolności wytwarzania jodu, pozyskuje go ze środowiska zewnętrznego. Jego źródłem powinna być dieta i takie produkty jak jodowana sól kuchenna, mięso ryb morskich (np. dorsz, flądra, mintaj, łosoś), owoce morza, algi i wodorosty.

Mniejsze znaczenie mają jaja, nabiał czy banany, otręby pszenne, brokuły, groch i orzechy.

Trzeba również wiedzieć, że do obniżenia poziomu jodu może przyczynić częste spożywanie źródeł chloru i sodu (nasila utratę jodu z organizmu) oraz warzyw, takich jak kalafior, kapusta, jarmuż i soja (mogą zmniejszać wchłanianie jodu z pożywienia). Warto także pamiętać, że jod występuje naturalnie w obszarach nadmorskich, zarówno w powietrzu, jak i w wodzie oraz glebie.

3. Objawy i skutki niedoboru jodu

Niedobór jodu może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a i mieć poważne skutki. Typowy jest:

 • brak energii, zmęczenie,
 • nerwowość,
 • przybieranie na wadze,
 • łamliwość paznokci,
 • wypadanie włosów
 • suchość skóry,
 • uczucie chłodu,
 • słaba odporność na stres.

Zbyt mała ilość jodu u dzieci może wiązać się z zaburzeniami wzrostu, rozwoju, osłabieniem koncentracji czy problemami z uczeniem się. Wskutek długotrwałego niedoboru jodu mogą pojawić się tak zwane wole, za które odpowiada powiększająca się tarczycą oraz niewydolność tarczycy. W najcięższych przypadkach również do zaburzeń funkcjonowania innych narządów organizmu.

W przypadku kobiet niewystarczająca ilość jodu może wywołać zaburzenia miesiączkowania, problem z zajściem w ciążę, a w jej trakcie doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub uszkodzenia mózgu i wad rozwojowych płodu.

4. Wskazania do zażywania jodu w tabletkach

Po jod w tabletkach – suplement diety - można sięgać w przypadku diety ubogiej w ryby morskie i skorupiaki oraz eliminacji soli z diety. Przyjmowanie go może być wskazane, gdy obserwuje się objawy niedoboru pierwiastka, co potwierdzają badania.

Jod w tabletkach lek - jodek potasu - jest dostępny tylko z przepisu lekarza. Wskazaniem do jego stosowania jest na przykład zapobieganie wystąpieniu wola u ciężarnych, leczenie wola z niedoboru jodu u niemowląt, dzieci i młodzieży, niedoczynność tarczycy, za którą odpowiada znaczny niedobór jodu lub zaburzenia przemiany jodowej.

Jodek potasu jest stosowany również zapobiegawczo w przypadku nawrotu wola po jego operacyjnym usunięciu lub po zakończeniu kuracji hormonami tarczycy.

5. Jak stosować jod w tabletkach?

W przypadku zażywania jodu w tabletkach na receptę należy stosować się do zaleceń lekarza. Sięgając po suplementy diety trzeba pamiętać, by nie przekraczać zaleconych dawek, które wynoszą:

 • 150 μg/dobę dla osób dorosłych,
 • 250 μg/dobę dla kobiet w ciąży i w czasie laktacji,
 • 50 μg/dobę w pierwszym roku życia,
 • 90 μg/dobę 1-5 rok życia,
 • 120 μg/dobę 6-12 lat.

Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna spożywać codziennie 150 μg jodu, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jod jest dostarczany organizmowi wraz z dietą.

Jaki jod w tabletkach jest najlepszy?

Jaki jod wybrać? Który to najlepiej przyswajalny jod? To zależy od wielu czynników, między innymi wskazań, wieku czy stanu zdrowia. Z tego powodu o opinię należy zapytać lekarza lub farmaceutę.

6. Jod w tabletkach - skutki uboczne i środki ostrożności

Ważne jest, by nie suplementować jodu bez wykonania badań w kierunku stwierdzenia niedoboru. Szkodliwy może być bowiem nie tylko niedobór, ale i nadmiar jodu.

Jod w tabletkach może wywołać wiele działań niepożądanych. Skutkiem zbyt dużej podaży mogą być nudności, biegunka, metaliczny posmak w ustach, ból brzucha, nadczynność tarczycy, hiperaktywność, bóle głowy, wzmożone wydzielanie śluzu w oskrzelach, zapalenie ślinianek, wysypki.

Niewskazane jest profilaktyczne przyjmowanie płynu Lugola, czyli wodnego roztworu jodu. Preparat zawiera stabilną sól jodu, która wysyca tarczycę i chroni ją przed wchłonięciem radioaktywnego jodu. Jest to zasadne w przypadku pojawienia się stosownych zaleceń służb sanitarnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza