Miała tylko 42 lata. To lekarze z Kalisza znaleźli w jej ciele
W kaliskim szpitalu lekarze usunęli gigantyczny guz jajnika 42-letniej pacjentce. Guz był tak ciężki, że lekarze mieli problem z przeniesieniem go ze stołu operacyjnego. Mimo to tak duże zmiany nowotworowe nie są dla lekarzy zaskoczeniem.
1. Kalisz. Ekstremalnie duży guz jajnika
Szpital w Kaliszu opublikował post wraz ze zdjęciami gigantycznej zmiany nowotworowej. To był "guz miednicy mniejszej, który okazał się guzem wychodzącym z przydatków lewych oraz olbrzymi (na szczęście łagodny) guz jajnika prawego u młodej pacjentki".
"Niektóre zmiany pojawiają się nagle i rosną niemal z dnia na dzień, inne towarzyszą pacjentkom przez lata. Bywa, że dopiero wielkość guzów albo dodatkowe dolegliwości skłaniają do wizyty u lekarza, diagnozy i zabiegu" – czytamy w poście.
- Był wielkości wiadra i tak ciężki, że trudno go było przenieść ze stołu operacyjnego – powiedział w rozmowie z PAP prof. Dariusz Samulak, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej w szpitalu przy ul. Toruńskiej w Kaliszu.
Dodał, że lekarze takie zmiany widują stosunkowo często – podobnych operacji jest "wbrew pozorom dużo".
- Trafiają do nas pacjentki, u których przypadkowo wykryto zmianę, albo kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana – podkreśla. Niestety nie wszystkie guzy jajnika należą do łagodnych.
2. Cichy zabójca. Zwróć uwagę na objaw krawcowej
Rak jajnika, nowotwór zaliczany do złośliwych, bywa nazywany cichym zabójcą. Każdego roku notuje się w Polsce około trzy i pół tysiąca zachorowań, ale aż 70 proc. przypadków stanowi nowotwór w postaci rozsianej.
- Pacjentki twierdzą, że nie miały czasu chodzić do lekarza, bo musiały zajmować się rodziną. Ta wymówka gubi je i zaciera sytuację kliniczną. W efekcie trafiają do nas kobiety z dużym zaawansowaniem choroby – mówi prof. Samolak.
Niestety objawy nowotworu często są słabo wyrażone i bywają mylone z dolegliwościami układu pokarmowego. Prof. Samolak wyjaśnia, że kiedyś mówiło się o objawie krawcowej – powiększający się obwód w pasie wymagał krawieckich przeróbek spódnic i sukienek.
- Dolegliwości bólowe mogą występować zazwyczaj w sytuacji, kiedy mamy szybki przyrost guza, czyli w ciągu kilku miesięcy. Wtedy często mamy do czynienia z rakiem jajnika. Natomiast, jeżeli przyrost guza jest powolny, to organizm się adaptuje i kobieta może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe i dyskomfort. Należy jednak podkreślić, że badaniem rozstrzygającym jest badanie histopatologiczne, które wykonuje się wstępnie śródoperacyjnie, a następnie szczegółowo po operacji – tłumaczy.
Do symptomów raka jajnika można zaliczyć objawy takie jak:
- zaparcia,
- wzdęcia,
- nudności lub wymioty,
- uczucia pełności w brzuchu,
- bóle w podbrzuszu,
- bóle w okolicy miednicy,
- zwiększenie obwodu brzucha, wodobrzusze,
- zmiana częstotliwości oddawania moczu,
- dolegliwości bólowe w czasie stosunku.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.