Trwa ładowanie...

Kalkulator snu - jak działa? Ile snu potrzebujemy?

Avatar placeholder
16.05.2023 16:33
Kalkulator snu pozwala określić, czy śpimy wystarczająco długo
Kalkulator snu pozwala określić, czy śpimy wystarczająco długo (unsplash.com/Kinga Cichewicz)

Sen jest jedną z najważniejszych czynności, którą możemy podarować swojemu organizmowi w ciągu dobry. Podczas snu odpoczywamy i regenerujemy nasze siły. Sen jest ważny także podczas wzrostu ponieważ wówczas wytwarzany jest hormon wzrostu. Jak wybrać optymalny czas snu dla naszego organizmu? Pomoże nam w tym kalkulator snu.

spis treści

1. Kalkulator snu – jak spać, aby się wyspać?

Ile snu potrzebuje nasz organizm? Z wiekiem ta liczba się zmienia. Najważniejsze jest to byśmy rano budzili się wypoczęci. Zależy to natomiast od fazy snu, w której się obudzimy. Wyróżniamy dwie fazy snu. Pierwsza to faza głęboka, druga to faza REM. W trakcie snu te fazy się zmieniają (ok. 4-5 razy) i nasz organizm może się zregenerować.

Kiedy budzimy się wypoczęci? Najlepiej obudzić się gdy jesteśmy w fazie snu REM, która trwa ok. 15 minut. Aktywność mózgu się zwiększa i wówczas najwięcej nam się śni. Wówczas nie wyrywamy się z głębokiego snu, która trwa ok. 1,5 godziny, nie jesteśmy rozkojarzeni, czujemy się rześko i jest to najlepsza sytuacja dla naszego organizmu.

Zobacz film: "Co zaburza spokojny sen?"
Spokojny sen - galeria
Spokojny sen - galeria

Wypoczynek ma ogromne znaczenie. Powinno się wysypiać każdego dnia, aby przez niedobór snu nie doprowadzać

zobacz galerię

2. Kalkulator snu – ile snu potrzebujemy?

Ile snu trzeba, żeby się wyspać? Najbardziej optymalna jest liczba pomiędzy 6 a 9 godzinami snu. Biorąc pod uwagę fazy snu możemy wyliczyć długość snu jaką potrzebuje nasz organizm. Według naukowców najlepsza długość snu to wielokrotność 1,5 godziny.

Osoba, która wstaje do pracy na godzinę 6:00 powinna zasypiać o godzinie 22:30. Oczywiście nie zaśniemy od razu dlatego musimy wziąć pod uwagę czas potrzebny do zaśnięcia. W łóżku warto być już po 22:00. Optymalny czas snu to 7,5 godziny. Ważne jest przestrzeganie wielokrotności 1,5 godziny. Możemy spać np. 3 godziny, 4,5 godziny, 6 godziny, a nawet 9 godzin. Ważne jest to abyśmy nie budzili się podczas fazy głębokiej.

Ustalenie swojego rytmu dobowego oraz długości snu pozwoli nam na poprawne używanie kalkulatora snu.

3. Kalkulator snu – narzędzia

Nie musimy wykonywać skomplikowanych obliczeń. Może zrobić to za nas aplikacja na telefon. Jedną z aplikacji, które działają jako kalkulator snu, jest Sleeptimer. W aplikacji podajemy godzinę, o której musimy się położyć i wówczas oblicza ona nam godzinę, o której powinniśmy wstać. Można także zaprogramować ten kalkulator snu w drugą stronę i podać godzinę pobudki, tak aby aplikacja wskazała nam o której godzinie najlepiej pójść spać.

4. Kalkulator snu – zalety

Jaka jest główna zaleta kalkulatora snu? Przede wszystkim zdrowy i spokojny sen. Będziemy czuli się wyspani i wypoczęci. Będziemy mieli więcej energii do działania, a nasz organizm szybciej się regeneruje. Poznanie cyklu snu pozwoli nam na pewną powtarzalność, która jest ważna dla naszego organizmu.

Aromaterapia a sen. Zapach w leczeniu bezsenności
Aromaterapia a sen. Zapach w leczeniu bezsenności

Aromaterapia a sen to zagadnienie, które może zainteresować osoby zmagające się z bezsennością. Terapia

przeczytaj artykuł

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.