Trwa ładowanie...

Kamica nerkowa a ciąża

Avatar placeholder
11.12.2023 09:24
Kamica nerkowa a ciąża
Kamica nerkowa a ciąża

Kamica nerkowa, inaczej kamica moczowa, występuje pod wpływem odkładania się w drogach moczowych w postaci złogów związków chemicznych obecnych w moczu. Ze względu na budowę chemiczną, wyróżniamy kilka rodzajów kamieni nerkowych.

spis treści

1. Rodzaje kamieni nerkowych

Kamica nerkowa (prezentacja edukacyjna)
Kamica nerkowa (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Co to są kamienie nerkowe? Kamienie nerkowe są zbudowane ze szczawianów fosforu, wapnia albo z kryształów

zobacz galerię

Wyróżniamy kamienie:

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"
  • fosforanowo – wapniowe,
  • szczawianowo – wapniowe,
  • moczanowe (złogi kwasu moczowego),
  • cystynowe,
  • struwitowe.

Kamienie struwitowe pojawiają się w przebiegu zakażenia bakteriami z rodzaju Proteus, Pseudomonas, Serratia, wytwarzającymi enzym ureazę, rozkładający mocznik.

2. Przyczyny i objawy kamicy nerkowej

Objawy kamicy nerkowej mogą być różne, czasami w początkowym etapie choroba może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Do typowych symptomów kamicy nerkowej zaliczamy:

  • kolka nerkowa – przerywany ból w okolicy lędźwiowej, czasem promieniujący do pachwiny lub warg sromowych;
  • nudności, wymioty,
  • dyskomfort w jamie brzusznej, czasami objawy dyspeptyczne,
  • krwiomocz,
  • dyzuria – bolesność podczas oddawania moczu, z towarzyszącym pieczeniem (stranguria). Niekiedy pojawia się także pollakisuria, polegająca na częstym lub stałym parciu na oddawanie moczu,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • osłabienie, zmęczenie.

3. Diagnostyka i leczenie kamicy nerkowej w ciąży

Spośród metod diagnostycznych kamicy nerkowej nie wszystkie mogą być wykorzystane do diagnostyki kamicy nerkowej w ciąży. Najczęściej wykonywane jest badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. Jest to badanie bezpieczne w trakcie ciąży. Inne metody, jak urografia, przeglądowe RTG jamy brzusznej czy tomografia komputerowa nie są wskazane w ciąży, ze względu na niebezpieczny wpływ promieniowania na płód.

W przypadku pojawienia się objawów mogących wskazywać na kamicę nerkową należy niezwłocznie skontaktować się z urologiem. Ból w okolicy lędźwiowej, gorączka czy infekcja układu moczowego mogą być wynikiem zastoju moczu, który wynika z ucisku macicy. Jest to niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Leczenie kamicy nerkowej w ciąży wygląda także nieco inaczej, niż u osoby nieciężarnej. W leczeniu stosuje się głównie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Niezmiernie ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie zalecane są soki z aronii, czarnej porzeczki, które zawierają duże ilości witaminy C, hamujące rozwój bakterii poprzez zakwaszenie moczu. Można także stosować preparaty zawierające żurawinę, która ma działanie odkażające na drogi moczowe.

Pomocna w leczeniu bywa także odpowiednia dieta w kamicy nerkowej, bogata w pietruszkę, seler czy owoce jałowca. Bezwzględnym przeciwwskazaniem w leczeniu kamicy nerkowej w ciąży jest PCNL – przezskórna nefrolitotrypsja (rozkruszanie złogów nerkowych). W cięższych przypadkach, gdy kamień blokuje moczowód, wprowadzany jest dren. Gdy u pacjentki występuje silna gorączka przeprowadzana jest operacja, ponieważ istnieje wtedy ryzyko zatrucia organizmu.

Ważne jest, aby kobieta ciężarna wiedziała jak dbać o nerki, aby nie doszło do pojawienia się kamicy nerkowej lub innych chorób nerek np. niewydolności nerek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze