Trwa ładowanie...

Zmniejsza ryzyko zawału i udaru. Ekspert WHO: "Należy jednak zachować ostrożność"

"Wpływ kąpieli w wannie na ciało jest podobny do wpływu ćwiczeń"
"Wpływ kąpieli w wannie na ciało jest podobny do wpływu ćwiczeń" (Getty Images)

Japończycy przeprowadzili badania obserwacyjne, z których wynika, że kąpiele w wannie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie i redukować ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. "Należy jednak zachować ostrożność: kąpiel w bardzo gorącej wodzie wiąże się również z nagłą śmiercią z powodu przegrzania, splątania lub utonięcia. Jeśli masz zamiar wziąć kąpiel, utrzymuj komfortową temperaturę i nie ryzykuj przegrzania – ostrzega dr Łukasz Durajski, ekspert WHO.

spis treści

1. Kąpiel w wannie wydłuża życie? Badania obserwacyjne

Naukowcy przeanalizowali informacje na temat zdrowia i stylu życia ponad 30 000 osób w średnim wieku, którzy na co dzień żyją w Japonii. Uczestnicy odpowiedzieli na kwestionariusz dotyczący sposobu mycia się, a następnie byli obserwowani przez około 20 lat.

"W porównaniu z osobami, które nie kąpały się w wannie częściej niż dwa razy w tygodniu, osoby, które codziennie brały ciepłą lub gorącą kąpiel, miały o 28 proc. mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i 26 proc. mniejsze ryzyko udaru" – informuje w mediach społecznościowych dr Łukasz Durajski, pediatra i członek WHO w Polsce.

Zobacz film: "Wzruszające pożegnanie. Ian Davis żegna się z synem"

Lekarz dodaje, że badanie ma charakter wyłącznie obserwacyjny i nie udowadnia, że codzienna kąpiel w wannie zapobiega problemom z sercem. Jednak wcześniejsze badania wykazały, że wpływ kąpieli w wannie na ciało jest podobny do wpływu ćwiczeń.

Mimo tak pozytywnego wpływu na człowieka, ekspert WHO przestrzega przed jednym.

"Należy jednak zachować ostrożność: kąpiel w bardzo gorącej wodzie wiąże się również z nagłą śmiercią z powodu przegrzania, splątania lub utonięcia. Jeśli masz zamiar wziąć kąpiel, utrzymuj komfortową temperaturę i nie ryzykuj przegrzania" – dodaje dr Durajski.

Badanie nie mówi nic o możliwych korzyściach sercowo-naczyniowych płynących z gorących pryszniców.

2. Choroby układu krążenia główną przyczyną zgonów

Choroby układu krążenia, czyli inaczej choroby sercowo-naczyniowe, stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Z powodu chorób krążenia, każdego roku umiera blisko 200 000 Polaków. W Polsce zachorowalność jest aż o 50 proc. większa niż na Zachodzie, wiąże się to ściśle z prowadzonym przez Polaków trybem życia – częstszym paleniem papierosów, piciem alkoholu, przepracowaniem czy złą dietą.

- Na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego wpływa również brak aktywności fizycznej i związana z nim nadwaga. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety chorują na miażdżycę lub nadciśnienie tętnicze, a także chorobę wieńcową. Dostają też zawałów lub udarów, a są to choroby, którym można zapobiec – mówi dr Magdalena Krajewska, lekarz POZ.

Lekarka dodaje, że wystarczy, że rzucimy palenie tytoniu, będziemy się zdrowo odżywiać (ograniczmy spożycie tłuszczów nasyconych, będziemy jedli więcej produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców, ryb, ograniczymy spożycie soli i alkoholu) oraz kilka godzin w tygodniu poświęcimy na aktywność fizyczną. Wówczas ryzyko choroby serca będzie znacznie mniejsze.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze