Trwa ładowanie...

Kapsułka endoskopowa – przebieg, wskazania i przeciwwskazania

Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie i narzędzie diagnostyczne wykorzystywane u pacjentów, u których podejrzewa się choroby jelita cienkiego
Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie i narzędzie diagnostyczne wykorzystywane u pacjentów, u których podejrzewa się choroby jelita cienkiego (AdobeStock)

Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie i narzędzie diagnostyczne wykorzystywane u pacjentów, u których podejrzewa się choroby jelita cienkiego. Badanie pomaga postawić rozpoznanie czy monitorowanie efektów leczenia. Jakie są konkretne wskazania i przeciwwskazania do wykonania procedury? Jak przebiega endoskopia kapsułkowa?

spis treści

1. Co to jest kapsułka endoskopowa?

Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie przypominające tabletkę, które wykorzystuje się do badania, jakim jest endoskopia kapsułkowa. W odróżnieniu od tradycyjnej endoskopii w badaniu nie stosuje się endoskopu w postaci giętkiej rury, a kapsułkę.

Ta, po połknięciu przez pacjenta, naturalnieprzechodzi przez przewód pokarmowy. To umożliwia obejrzenie śluzówki jelita cienkiego na całej jego długości.

Zobacz film: "Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym"

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej jelita cienkiego i wykonuje się je przy podejrzeniu zmian patologicznych zlokalizowanych w tej części przewodu pokarmowego. W jelicie cienkim można poszukiwać choroby Leśniowskiego i Crohna, uszkodzeń polekowych, zespołów złego wchłaniania i ich powikłań, polipów i zespołów polipowatości oraz nowotworów.

Badanie pozwala postawić rozpoznanie, ale i ocenić, jak duża część jelita cienkiego objęta jest przez proces chorobowy. Pomaga również monitorować efekty leczenia. Kapsułka endoskopowa może również dostarczyć informacji na temat motoryki przewodu pokarmowego (czas przejścia przez żołądek lub jelito cienkie).

Endoskopia kapsułkowa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Może zostać przeprowadzone w trybie ambulatoryjnym, zarówno u dorosłych jak i u dzieci, które ukończyły 10 rok życia.

Badanie kapsułką endoskopową nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że jego koszty ponosi pacjent. Cena endoskopii kapsułkowej wynosi od 2500 zł do 3200 zł, w zależności od kliniki przeprowadzającej zabieg i miasta, w którym się znajduje.

2. Budowa kapsułki endoskopowej

Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie przypominające tabletkę. Jej wymiary to 24×11 mm. Zawiera:

  • zminiaturyzowaną kamerę cyfrową,
  • soczewkę,
  • lampę błyskową LED,
  • nadajnik radiowy,
  • antenę,
  • baterię.

Zestaw do endoskopii kapsułkowej obejmuje także rejestrator z kompletem anten oraz komputer ze specjalnym programem służącym do analizowania przesłanych z kapsułki zdjęć.

3. Jak działa kapsułka endoskopowa?

Jak wygląda badanie z użyciem kapsułki endoskopowej? Ta jest połykana przez pacjenta i dzięki ruchom perystaltycznym przemieszcza się przez przewód pokarmowy. W tym czasie kamera umieszczona we wnętrzu kapsułki wykonuje zdjęcia jelita cienkiego. Kapsułka rejestruje 1–3 obrazów na sekundę, a badanie trwa 7–11 godzin.

Obrazy za pośrednictwem fal radiowych przekazywane są przez zestaw anten do rejestratora danych (przymocowanego do pasa wokół talii lub w postaci elektrod przyklejonych do skóry).

Podczas badania pacjent może kontynuować swoją codzienną aktywność. Należy jedynie unikać nadmiernego wysiłku oraz zginania się i schylania. Zwykle można jeść 4 godziny po połknięciu kapsułki. Kapsułka wydalana jest w sposób naturalny ze stolcem w ciągu 48 godzin od połknięcia.

Obrazy zebrane w czasie badania przenoszone do komputera, analizowane przez lekarza i przedstawione jak wynik badania.

4. Wskazania do endoskopii kapsułkowej

Badanie przewodu pokarmowego przy pomocy kapsułki endoskopowej wykorzystuje się w diagnostyce chorób jelita cienkiego.

Badanie jest przeznaczone dla pacjentów, u których pomimo gastroskopii oraz kolonoskopii nie ustalono rozpoznania choroby będącej przyczyną dolegliwości.

Wskazaniem są nawracające lub przewlekłe:

5. Jak przygotować się do endoskopii kapsułkowej?

Przed endoskopią kapsułkową należy:

  • być na czczo (nie jeść przez 8–12 godzin),
  • powiadomić lekarza o przebytych zabiegach chirurgicznych w obrębie brzucha,
  • problemach z połykaniem lub problemach z drożnością jelit
  • na 3 dni przed badaniem należy odstawić preparaty żelaza,
  • w przeddzień badania i w dniu badania odstawić leki pokrywające błonę śluzową.

Konieczne może być ogolenie brzucha w okolicy pępka.

6. Przeciwwskazania do badania

Użycie kapsułki endoskopowej przeciwwskazane jest w przypadku:

  • podejrzenia występowania zwężeń lub przetok w obrębie przewodu pokarmowego,
  • gdy pacjent ma rozrusznik serca lub inne medyczne urządzenie elektryczne,
  • gdy występują zaburzenia połykania.

Po połknięciu kapsułki do czasu jej wydalenia nie można wykonywać badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) ani przebywać w pobliżu tego urządzenia, a także stacji transformatorowych i krótkofalówek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze