Kardiolog zdradza, jak obniżyć ciśnienie. Bez leków
Co trzeci Polak ma nadciśnienie, ale problem w tym, że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Wielu chorych jest na bakier z profilaktyką, a także ma obawy przed zażywaniem leków. Są jednak sposoby, by obniżyć ciśnienie bez farmakologii. Warto wiedzieć, jak to zrobić i tym samym uniknąć poważnych powikłań.
1. Obniż ciśnienie bez leków
Nieleczone nadciśnienie jest w stanie wykończyć nie tylko serce, ale też np. nerki. Statystyki NFZ wskazują, że ten problem ma aż 10 mln Polaków.
Niestety, wielu rezygnuje z wizyty u lekarza, bo nie chce brać leków. Tymczasem nie u każdego pacjenta trzeba od razu stosować farmakologię.
Pomóc mogą proste zmiany codziennych nawyków, związane m.in. z dietą i aktywnością fizyczną. Z jakich sztuczek warto skorzystać, by zbić ciśnienie?
Proste sposoby, które każdy może zastosować bez pomoc lekarza, zdradza kardiolog dr Eric Stahl. W rozmowie z portalem eatthis.com, wskazuje na pięć kluczowych elementów.
2. Zadbaj o sen i rzuć używki
Dr Stahl zaznacza, że jeden z najważniejszych elementów to wysypianie się. Optymalna dawka snu to siedem godzin, by zachować ciśnienie w normie. Jeśli śpimy krócej, musimy się liczyć z jego wzrostem, a stąd już tylko krok do nadciśnienia.
Rzucenie palenia i ograniczenie albo rezygnacja z alkoholu - to kluczowe zmiany, które mogą pomóc nie tylko przy wysokim ciśnieniu, ale też w ochronie przed innymi poważnymi chorobami, w tym nowotworowymi.
Nikotyna w dymie papierosowym sprzyja podwyższeniu ciśnienia i tętna, a także przyczynia się do zwężenia i utwardzenia tętnic, co zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.
Z kolei alkohol, szczególnie pity w nadmiarze, prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, co tylko potęguje ryzyko nadciśnienia.
3. Ruch i prawidłowa waga
Dr Stahl zachęca też do regularnej aktywności fizycznej, która wpływa bezpośrednio na obniżenie ciśnienia. Dzięki odpowiedniej dawce ruchu możemy utrzymać wagę pod kontrolą, co też jest istotne dla utrzymania prawidłowego ciśnienia. Pomaga ona też radzić sobie ze stresem, który może negatywnie odbić się na zdrowiu i podwyższać ciśnienie.
- Zaleca się co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń o umiarkowanej intensywności w celu obniżenia ciśnienia - zaznacza kardiolog.
Podkreśla, że nadmierny przyrost masy ciała, a tym bardziej otyłość często powodują wzrost ciśnienia krwi. Ponadto otyłość zwiększa ryzyko obturacyjnego bezdechu sennego, który również prowadzi do wzrostu ciśnienia. Dlatego warto mieć wagę pod kontrolą.
4. Uważaj na to, co jesz
Dieta oparta na wysokoprzetworzonej żywności, bogata w sól - to świetny grunt dla problemów z ciśnieniem. O nadmiar soli bardzo łatwo, biorąc pod uwagę, że zawiera ją większość spożywczych produktów. Dlatego powinniśmy unikać fast foodów czy dosalania posiłków.
Nadmierne dawki soli podnoszą ciśnienie nie tylko po jedzeniu, ale mają na nie znacznie dłuższy wpływ. Dlatego według zaleceń American Heart Association, dzienna dawka soli nie powinna przekroczyć 2300 mg dziennie, a optymalnie byłoby spożywać nie więcej niż 1500 mg.
Warto też pamiętać o regularnym mierzeniu ciśnienia. Prawidłowe ciśnienie to: 120-129/70-79 mm Hg – dla osób do 65. roku życia, 130-139/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 65. roku życia i 130-149/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 80. roku życia.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.