Kardiolożka ostrzega. Zauważysz nocą w łóżku - rozpaczliwy sygnał ze strony serca
W Polsce z niewydolnością serca zmaga się ok. 1,2 mln osób. To też najczęstsza przyczyna zgonu spośród wszystkich chorób układu krążenia. Mimo to sygnały, że serce niedomaga, mogą być bardzo subtelne. Łatwo je przeoczyć.
1. Kładziesz się do łóżka? Zwróć uwagę na jeden objaw
Niewydolność serca to cicha epidemia w krajach wysokorozwiniętych. Niestety, na ich tle Polska zajmuje wysokie, bo 37. miejsce pod względem liczby osób hospitalizowanych z powodu tej choroby.
Szacuje się, że nawet 1,2 mln, czyli trzy proc. populacji musi borykać się z niewydolnością serca. U jej podstaw może leżeć nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna czy zapalenie mięśnia sercowego. Częściej występuje też w populacji osób chorych na cukrzycę, a nawet z niedoczynnością tarczycy.
Jest śmiertelnie niebezpieczna, bo zmniejszona wydajność serca i jego zdolność do pompowania krwi do tkanek oraz narządów zwiększa ryzyko zatorowości płucnej czy udaru mózgu. Mimo to przez długi czas choroba może nie dawać wyraźnych, budzących zaniepokojenie symptomów.
Jak mówi dr Rosie Godeseth, kardiolog, zastępca dyrektora medycznego w Vitality Health, jednym z objawów, który powinien alarmować, jest problem z zasypianiem na plecach.
- Czasami u ludzi dochodzi do gromadzenia się płynu w płucach, co może utrudniać oddychanie w pozycji leżącej - mówi cytowana przez The Sun ekspertka.
- Jeśli musisz podpierać się poduszkami podczas snu lub budzisz się z dusznością, umów się na wizytę u lekarza, który może zalecić wykonanie badania snu lub testów czynności serca.
2. Trzy subtelne objawy. Znak, że serce niedomaga
To nie jest jedyny symptom niewydolności serca, który można przegapić. Według lekarki drugą oznaką problemów z sercem jest świszczący oddech lub kaszel. Nietrudno go pomylić z infekcją, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
- Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli kaszlesz dłużej niż trzy tygodnie, zwłaszcza gdy wydzielina jest różowa lub zabarwiona krwią - tłumaczy kardiolog.
Kolejna pozornie błaha dolegliwość to obrzęk kostek lub nadgarstków. Może sugerować, że serce nie jest w stanie pompować krwi w sposób efektywny, co skutkuje zatrzymywaniem się płynów w organizmie. Trzeci objaw, na jaki zwraca uwagę dr Godeseth, to dodatkowe kilogramy widoczne na wadze. Może temu towarzyszyć obrzęk w okolicy brzucha.
- Kiedy serce nie pompuje krwi efektywnie, może to prowadzić do zmniejszonego przepływu krwi przez nerki - mówi i dodaje, że skutkiem tego jest zaburzenie równowagi płynów oraz elektrolitów, takich jak sód w organizmie.
- Ten płyn gromadzi się w tkankach organizmu, szczególnie w kończynach dolnych, jamie brzusznej, a czasem nawet w płucach - alarmuje.
Na koniec kardiolog ma jedną ważną radę: by zadbać o serce jak najszybciej, nie czekając na pierwsze objawy jego niewydolności. Jak podkreśla, styl życia jest kluczowy dla układu krążenia. - W rzeczywistości 80 proc. przypadków chorób serca i udarów można zapobiec - podkreśla stanowczo.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.