Trwa ładowanie...

Kaszaki

Artykuł sponsorowany

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kaszaki to dość powszechny problem. Wiele osób ma guzki na szyi, plecach czy twarzy. Na ogół są one niegroźne dla zdrowia i oprócz dyskomfortu estetycznego nie powodują poważniejszych dolegliwości. Ich nieprawidłowe usuwanie może skutkować bardzo brzydkimi bliznami, toteż bardzo ważna jest wizyta u lekarza.

1. Czym są kaszaki?

Kaszak to inaczej cysta naskórkowa. Jest to niewielki guzek występujący najczęściej na szyi lub tułowiu. Kaszaki mogą występować także na wargach sromowych większych i mosznie. Z reguły osiągają niewielkie rozmiary, jednak czasami mogą urosnąć do wielkości orzecha włoskiego. Rosną powoli, dlatego często nie zwraca się na nie uwagi. Początkowo zmiana nie jest bolesna, jednak gdy dojdzie do zakażenia może pojawić się ból. Cysta wypełniona jest łojem, zrogowaciałym naskórkiem lub elementami mieszków włosowych.

Przyczynami powstawania kaszaków najczęściej są:

  • uszkodzenia mieszków włosowych (na skutek otarcia, depilacji lub urazu skóry),
  • pęknięcia gruczołu,
  • stosowanie kosmetyków na bazie oleju,
  • nadmierne opalanie się,
  • choroby genetyczne (np. syndrom Gardnera - rzadka choroba genetyczna, przy której pacjenci mają skłonności do kaszaków lub zespół znamion podstawowych).

Cysty mają najczęściej kolor ciała, ale mogą też być białe lub żółte. Charakterystyczną cechą kaszaków jest to, że nie są związane z podłożem, więc można je łatwo przesuwać. Mogą być miękkie lub twarde, z ciemnym punktem na środku, który jest zaczopowanym kanalikiem. Kaszaki mogą pojawić się w każdym wieku i często towarzyszą zmianom trądzikowym.

Zobacz odpowiedzi eksperta

2. Usuwanie kaszaków

Jeśli kaszak nie jest duży można zastosować domowe metody polegające na zastosowaniu okładów z naparu z liści skrzypu. Mają one właściwości ściągające i zmniejszają wydzielanie łoju. Kwas krzemowy zawarty w liściach skrzypu łagodzi podrażnienia i reguluje pracę gruczołów łojowych. Jeżeli jednak kompresy nie przyniosą oczekiwanego rezultatu należy udać się do lekarza.

Jak wyjaśnia chirurg, onkolog lek. Zbigniew Żurawski - zabieg usunięcia kaszaka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zmianę należy profesjonalnie wyciąć w całości, z marginesem co najmniej 1 mm i poddać badaniu histopatologicznemu. Kaszaki powinny być usuwane w całości- szansa na odnowienie jest wówczas zerowa.

Jeśli doszło do zakażenia kaszaka podaje się dodatkowo antybiotyk. Następnie po około 6 dniach usuwa się cystę. Przy usuwaniu zakłada się szwy, które zdejmuje się po upływie dwóch tygodni. Kaszaków nie należy usuwać samodzielnie, poprzez wyciskanie, zdrapywanie itp., gdyż może dojść do powikłań np. zakażeń, które skutkować będą brzydkimi bliznami. O leczeniu kaszaków powinien zadecydować lekarz prowadzący.

Kaszaki mają wiele nazw. Choć nie powodują bolesnych dolegliwości, ich istnienie spędza sen z powiek niejednej osobie. Usunięcie ich najczęściej wymaga wizyty u chirurga, która zaleci odpowiednią metodę ich usunięcia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.