Kaszel w ciąży – charakterystyka kaszlu, co stosować, domowe sposoby
Kobietom w ciąży podczas przeziębienia najtrudniej jest wyleczyć kaszel, który trwa długo i jest męczący. Istnieją dwa rodzaje kaszlu – kaszel suchy i mokry. Kaszel suchy pojawia się na początku przeziębienia a potem wraz z gromadzeniem się wydzieliny staje się mokry.
1. Kaszel w ciąży – charakterystyka kaszlu
Kaszel to odruch wspomagający oczyszczenie dróg oddechowych ze śluzu lub zanieczyszczeń. Wyróżniamy kaszel suchy oraz kaszel mokry. Do najczęstszych przyczyn występowania kaszlu zaliczamy infekcje górnych dróg oddechowych np.: zapalenie oskrzeli. Występuje także katar, ból gardła oraz pogorszenie samopoczucia. Przy zapaleniu płuc występuje kaszel mokry. Może pojawiać się także gorączka, duszności.
2. Kaszel w ciąży - co stosować na kaszel w ciąży
Jeśli jesteś w ciąży i źle się czujesz to nie lecz się na własną rękę. Udaj się do lekarza lub do ginekologa. Jeśli infekcja jest niegroźna lekarz zaleci przyjmowanie leków bezpiecznych dla płodu lub poda domowe sposoby leczenia. Jeśli kaszel w ciąży jest uporczywy lekarz zaleci stosowanie syropu wykrztuśnego lub pastylek, które także będą bezpieczne dla płodu. Jeśli okaże się, że kaszel w ciąży spowodowany jest poważniejszą infekcją np.: zapaleniem oskrzeli to lekarz przepisze leki, które mogą zażywać kobiety w ciąży. Zaliczają się do nich także niektóre antybiotyki, które działają miejscowo i nie wpływają negatywnie na rozwój płodu.
3. Kaszel w ciąży – domowe sposoby na kaszel
Jednym z najlepszych domowych sposobów na leczenie kaszlu w ciąży jest picie herbaty z sokiem malinowym. Trzeba jednak uważać z jej piciem pod sam koniec ciąży, ponieważ jest to herbata silnie rozgrzewająca i może wywołać akcję skurczową. Doskonale na kaszel w ciąży sprawdzi się także miód i preparaty z miodem i propolisem, które działają wykrztuśnie oraz antybakteryjnie. Domowe syropy z cebuli, kopru włoskiego czy anyżu także dobrze sprawdzą się na kaszel w ciąży. Kaszel często nie daje nam spać w nocy, dlatego warto spać wyżej - na kilku poduszkach. Dobrze wpłynie na kaszel w ciąży odpowiednio nawilżone powietrze w pokoju.
Zobacz także:
4. Kaszel w ciąży – czy kaszel może zaszkodzić dziecku?
Sam kaszel i wstrząs wywoływany przy kasłaniu nie zaszkodzą dziecku. Natomiast infekcje, które powodują kaszel mogą być niebezpieczne zwłaszcza w I trymestrze ciąży. Należy więc w tym okresie szczególnie o siebie dbać i udać się na wizytę do lekarza, który pomoże uporać nam się z przeziębieniem oraz uporczywym kaszlem w ciąży.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.