Trwa ładowanie...

Kidofen duo - skład, działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

 Kinga Olchowy
18.03.2020 14:47
Kidofen duo pomoże na ból różnego pochodzenia
Kidofen duo pomoże na ból różnego pochodzenia (iStock)

Ból może pojawić się z różnych powodów. Może być wynikiem urazu lub stłuczenia mechanicznego, ale także efektem rozwijającego się w organizmie stanu zapalnego. Często pojawia się także w przypadku przeziębienia - wówczas odczuwamy bóle mięśni i kości. Kobiety dodatkowo raz w miesiącu doświadczają bólu menstruacyjnego, a niedokładna higiena jamy ustnej może skutkować bólem zębów. Ból towarzyszy nam więc przez całe życie, dlatego warto wiedzieć, jak z nim skutecznie walczyć. Czasem okazuje się, że jeden środek przeciwbólowy to za mało.

spis treści

1. Co to jest Kidofen duo

Kidofen duo to środek o działaniu przeciwbólowym, wydawany na receptę. Łączy w sobie dwie substancje czynne: paracetamol i ibuprofen. Jest to jeden z najlepiej działających duetów w przypadku bólu różnego pochodzenia. Paracetamol jest bardzo łagodnym lekiem, którego główne zadanie to uśmierzenie bólu i wpływ na receptpry w mózgu, dzięki czemu przestajemy go odczuwać.

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i jego działanie opiera się na likwidowaniu przyczyny bólu. Jest też zwykle silniejszy niż paracetamol. Wspólnymi siłami potrafią one wyeliminować ból na długie godziny.

Zobacz film: "5 produktów, które łagodzą ból głowy"

Kidofen działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Świetnie sprawdza się w przypadku przeziębienia i grypy.

Oba składniki czynne dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu zaczynają szybko działać, a efekt utrzymuje się nawet przez 8-10 godzin. Kidofen jest dostępny w formie zawiesiny do sporządzenia.

1.1. Wskazania do stosowania leku Kidofen duo

Lek Kidofen duo stosuje się w przypadku bólu o różnym pochodzeniu i nasileniu. Można go podać w przypadku bólu brzucha, głowy, stawów, zębów, bólu menstruacyjnego i o charakterze reumatycznym.

Można go podawać także w przypadku bólu pooperacyjnego o słabym i umiarkowanym nasileniu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Lek ten niestety ma kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim nie powinny go stosować osoby, które są uczulone na którykolwiek składnik preparatu. Również uczulenie na niesteroidowe leki przeciwzapalne powinno nas odwieść od pomysłu sięgania po ten preparat.

Kidofen duo nie powinien być podawany także osobom, które chorują na niewydolność nerek, wątroby lub serca. Przeciwwskazaniem jest także czynna lub przebyta choroba wrzodowa lub krwawienie z przewodu pokarmowego.

Leku nie można łączyć z innymi NLPZ ani z paracetamolem z innych źródeł. Nie powinny go stosować także kobiety w ciąży ani dzieci do 2 roku życia. Lek może też przedostać się do mleka matki.

Także niektóre choroby mogą sprawić, że lek wejdzie w nieprzyjemne interakcje, dlatego o wszystkich dolegliwościach i przyjmowanych środkach należy poinformować lekarza (także o przyjmowanych suplementach).

3. Dawkowanie Kidefenu duo

Maksymalna dobowa dawka wynosi 20 mg na każdy kilogram masy ciała. Dorośli powinni przyjmowąć 10 ml co mniej więcej 4 godziny, ale nie więcej niż 60 ml w ciągu dnia.

Dzieci powinny przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwykle jest to 5-10 ml co 3-4 godziny.

4. Cena i dostępność Kidofenu duo

Kidofen duo dostępny jest w większości aptek za okazaniem recepty. Jego cena wynosi około 20 złotych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze