Kiedy nadżerka w ciąży jest niebezpieczna?
Nadżerka często jest wykrywana przypadkiem. Żeby postawić właściwą diagnozę i wykluczyć możliwość nowotworu należy wykonać badanie cytologiczne.
1. Stan zapalny szyjki macicy
Nadżerka to ubytek tkanki nabłonkowej pojawiający się w pochwowej części szyjki macicy. Wygląda jak nieduża, czerwona plamka o brodawkowatej powierzchni. Pojawia się po zapaleniu szyjki macicy wywołanej infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą.
2. Nadżerka a ciąża
Nadżerka części pochwowej szyjki macicy w ciąży zazwyczaj nie stanowi zagrożenia. Może jednak powodować niewielkie krwawienia. Należy wykonać badanie cytologiczne, które pomoże określić stopień rozwoju choroby i wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe. Jeżeli krwawienia staną się obfitsze może to by oznaką poronienia. Należy udać się wówczas jak najszybciej do lekarza. Nadżerka krwawiąca może przerodzić się w zmianę nowotworową.
3. Objawy nadżerki
- choroba czasami nie daje żadnych objawów,
- skąpe lub obfite upławy o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu,
- żółte lub zielonkawe upławy,
- plamienia między miesiączkami,
- bóle podbrzusza lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
4. Leczenie nadżerki
Po zauważeniu u siebie objawów nadżerki, należy udać się do ginekologa. Lekarz wykona badanie cytologiczne, które pomoże określi stopień rozwinięcia choroby. Wówczas będzie można dobrać odpowiednią metodę leczenia. Do leczenia nadżerki wykorzystuje się różne sposoby. Cytologia pomoże ustali jak bardzo rozwinięta jest choroba. Mała zmiana chorobowa, która nie powoduje dolegliwości zwykle leczona jest farmakologicznie. Oto metody leczenia nadżerki:
- Tabletki i globulki
Ginekolog zaleca leki przeciwzapalne i powodujące szybsze gojenie się nadżerki. Globulki dopochwowe stosuje się gdy nadżerce towarzyszą upławy śluzowe. Ta metoda sprawdza się w przypadku kobiet, które nie rodziły jeszcze dzieci.
- Koagulacja chemiczna
Polega ona na przykładaniu do zmienionego chorobowo miejsca specjalnego preparatu, który leczy uszkodzony nabłonek. Ta metoda nie zostawia blizn i jest całkowicie bezbolesna. Niestety nie zawsze bywa skuteczna i w konsekwencji trzeba ją często powtarza. Poza tym nabłonek leczony tą chorobą bardzo długo się goi.
- Wypalanka
Elektrokoagulacja, zwana także wypalanką, to spalanie chorych tkanek iskrą elektroniczną. W przeciwieństwie do koagulacji chemicznej, elektrokoagulacja jest bardzo skuteczna. Jednak lekarz nie zawsze może dotrze do zmienionego chorobowo miejsca. Metoda jest bezbolesna, ale pacjentce może przeszkadzać charakterystyczny dla palonego mięsa zapach. Poza tym po zabiegu przez 3-5 tygodni mogą pojawiać się upławy o nieprzyjemnym zapachu.
- Kriokoagulacja
To leczenie opiera się na zamrożeniu chorej tkanki stężonym azotem. Kriokoagulacja jest skuteczna i bezbolesna. Jednak gojenie trwa nawet 40 dni.
- Fotokoagulacja
Nadżerkę usuwa się przez wywołanie trwałych zmian w nabłonku. Metoda jest bezbolesna i nie pozostawia blizn. Jednak skuteczna jest jedynie przy niewielkich i płytkich zmianach.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.