Trwa ładowanie...

Kiedy zaczyna się czuć ruchy dziecka?

Avatar placeholder
30.03.2021 11:22
Kiedy zaczyna się czuć ruchy dziecka?
Kiedy zaczyna się czuć ruchy dziecka? (Shutterstock)

Pierwsze ruchy dziecka, zwłaszcza podczas  pierwszej ciąży, są – zdaje się – najbardziej wyczekiwane zarówno przez matkę, jak i przez najbliższą rodzinę.  Kiedy powinny się pojawić, jak intensywne winny być i z jaką częstotliwością się pojawiać? Pytania te dręczą niejedną przyszłą mamę.

spis treści

1. Pierwsze ruchy dziecka

To, kiedy poczuje się pierwsze ruchy dziecka zależy od tego, w której ciąży się jest. Jeżeli w pierwszej, to pierwsze kopniaki powinny się pojawić około dwudziestego tygodnia. Jeśli jednak mamą zostaje się po raz kolejny, powinny być odczuwalne już nieco wcześniej. Wówczas pierwsze ruchy dziecka można poczuć już między czternastym a osiemnastym tygodniem ciąży.

Rozwój zarodkowy człowieka
Rozwój zarodkowy człowieka [11 zdjęć]

Płód w 32 tygodniu ciąży, na zdjęciu widoczne żeńskie narządy płciowe

zobacz galerię

2. Intensywność pierwszych ruchów dziecka

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Na początku dziecko porusza się bardzo delikatnie i powoli. Nietrudno przeoczyć owe ruchy, bowiem bardziej przypominają pulsowanie czy przelewanie, aniżeli wyraźny manewr. To normalnie – płód jest jeszcze za mały, by dosadnie manifestować swoją obecność. Na szczęście już około piątego miesiąca ciąży to się zmieni. Od tego czasu ruchy te będą coraz bardziej wyraźne i regularne. Kończąc drugi trymestr ciąży powinno się już odczuwać całą paletę zachowań dziecka – kopniaki, obroty i przeciąganie to zdaje się te łagodniejsze formy aktywności.

Zdjęcia płodu
Zdjęcia płodu [11 zdjęć]

Płód w 32 tygodniu ciąży, na zdjęciu widoczne żeńskie narządy płciowe

zobacz galerię

Intensywność ruchów dziecka niedługo się zmniejszy, ze względów pragmatycznych – dziecko urośnie i będzie miało mało miejsca na figle. Od tej pory będzie się raczej przeciągało niż uprawiało gimnastykę.

3. Ruchy dziecka warto liczyć

Na dobrą sprawę trudno jest wskazać konkretną liczbę ruchów, jakie powinno wykonać dziecko, by jego mama była spokojna. Warto wiedzieć, że już na tym etapie kształtuje się ono nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Zatem ruchy dziecka – ich intensywność oraz częstotliwość - w pewnej mierze będą zależne od jego charakteru. Nie należy się także zbytnio przejmować chwilami bezruchu, bowiem dziecko może wtedy zwyczajnie spać.

Jeśli jednak czas, w którym nie występuje żaden ruch, jest zbyt długi, powinno się położyć na lewym boku i liczyć każdą aktywność płodu.  Czas trwania takiego testu to około godzina, liczba powtórzeń w ciągu dnia – około trzech. W ostatnim stadium ciąży powinno się doliczyć do dziesięciu ruchów. Pomocny może być posiłek – gdy matka zje, dziecko jest bardziej pobudzone.

Po jedzeniu dziecko jest bardziej ruchliwe.
Po jedzeniu dziecko jest bardziej ruchliwe.

4. Kiedy należy się niepokoić?

Jeśli minął już dwudziesty drugi tydzień i pierwsze ruchy dziecka jeszcze się nie pojawiły, to jest to poważny powód do niepokoju. Wówczas należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Warto też umówić się na wizytę, jeśli ruchy dziecka zamiast stawać się coraz wyraźniejsze – słabną lub jeśli stały się nad wyraz gwałtowne.  Natychmiastowej ingerencji medycznej wymaga stan, w którym pojawiają się mniej niż cztery ruchy dziecka na godzinę lub jeśli w ogóle przestało się ono ruszać.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze