Przejdź na WP

Kinesiotaping - działanie, wskazania, zastosowanie, cena

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) to metoda terapeutyczna spopularyzowana przez japońskiego lekarza, Kenzo Kase. Polega ona na oklejaniu fragmentów ciała plastrami o określonej strukturze. Plaster Kinesio Tex został opracowany w toku wieloletnich doświadczeń. Jego ciężar właściwy, grubość i rozciągliwość (do 130-140%) są zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Ponadto plaster jest wodoodporny i przepuszcza powietrze. Jego naklejenie nie wpływa na możliwości ruchowe, pozwala natomiast na normalizację napięcia mięśniowego, zmniejszenie bólu i aktywowanie uszkodzonych mięśni.

Zobacz film: "Wszystko o kinesiotapingu [Specjalista radzi]"

spis treści

1. Kinesiotaping - historia

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) jest formą rehabilitacji spopularyzowaną przez japońskiego lekarza, Kenzo Kase. Technologia wytwarzania wyjątkowo elastycznej taśmy została wprowadzona przez Japończyka pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku.

Przełomowym momentem w popularyzacji kinseiotapingu był rok 2008, kiedy sportowcom startującym w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie przekazano ponad 50 000 rolek taśmy. Pozytywne opinie na temat rezultatów metody sprawiły, że kinesiotaping stał się znany na całym świecie.

Cztery lata później, za sprawą meczu Włochy-Niemcy na Euro 2012 kinesiotaping zyskał jeszcze większą popularność. Kiedy w 36 minucie Mario Balotelli po strzelonej bramce zdjął koszulkę, oprócz sylwetki sportowca można było zobaczyć trzy niebieskie plastry, naklejone w dolnej części pleców piłkarza.

Początkowo, kiesiotaping był stosowany wyłącznie w medycynie. Plastry były używane przez japońskich chirurgów i ortopedów w celu rehabilitacji kontuzji i rozluźnienia nadwyrężonych partii mięśni. Właściwości kinesiotapingu sprawiły, że stał się popularny głównie w sporcie, a w ostatnim czasie plastrowanie dynamiczne jest stosowane w coraz szerszym zakresie przypadków.

2. Kinesiotaping - taśmy

Plastry używane w kinesiotapingu są stworzone z bawełny i kleju akrylowego. Są wodoodporne, a falowe tkanie ich powierzchni sprawia, że przepuszczają powietrze. Taśmy do kinesiotapingu charakteryzują się strukturą i grubością przypominającą ludzką skórę. Są niezwykle elastyczne (130% - 140%) i dzięki temu nie ograniczają ruchów.

Trzeba zaznaczyć, że plaster nie jest nasączony lekiem, a jego działanie opiera się wyłącznie na pobudzaniu bodźców mechanicznych. Taśmy zazwyczaj są naklejane w kształt wachlarza lub liter I, X i Y (w zależności od miejsca aplikacji) i mogą być noszone nawet do kilku tygodni.

Plastry do kinesiotapingu są dostępne w wielu kolorach. Nie ma zależności pomiędzy właściwościami taśmy, a jej kolorem. Różne wersje kolorystyczne plastrów do kinesiotapingu zostały stworzone po to, aby terapia była chętniej akceptowana przez dzieci. Obecnie, mnogość wzorów i kolorów taśm daje pacjentom możliwość personalizacji.

3. Kinesiotaping – działanie

Działanie kinesiotapingu opiera się na wpływie taśmy na receptory bólu. Plastry oddziałują też na mięśnie, stawy i układ limfatyczny. Dzięki temu, plastrowanie dynamiczne pomaga w redukcji dolegliwości bólowych, aktywowaniu uszkodzonych mięśni, normalizacji napięcia mięśniowego i normowaniu mikrokrążenia.

Zastosowanie kinesiotapingu odciąża mięśnie, wspomaga ich pracę, stabilizuje stawy i poprawia krążenie krwi w organizmie, jak również minimalizuje uczucie ciężkości.

Kinezjotaping – jak przykleić zdrowie do ciała
Kinezjotaping – jak przykleić zdrowie do ciała

Być może zdarzało ci się widzieć sportowców, których ciała zdobiły kolorowe plastry? Towarzyszą im nawet...

przeczytaj artykuł

4. Kinesiotaping – wskazania

Kinesiotaping przez swój wpływ na układ ruchu i układ limfatyczny jest stosowany w wielu różnych schorzeniach. W przypadku osób aktywnych fizycznie kinesiotaping pomaga uniknąć urazów w sporcie i wrócić po nich do sprawności.

Kinesiotaping jest polecany również kobietom w ciąży, gdyż pomaga między innymi w problemie opuchniętych nóg. Wiadomo na pewno, że plastry przynoszą pozytywne efekty w leczeniu paliatywnym oraz podczas ćwiczeń mięśni czworogłowych ud.

5. Kinesiotaping – zastosowanie

Opisane wcześniej właściwości kinesiotapingu sprawiają, że plastrowanie dynamiczne stosowane jest nie tylko w sporcie. Kinesiotaping jest pomocny w walce z dolegliwościami takimi jak między innymi ból, czy skurcze.

5.1. Zastosowanie kinesiotapingu - ból

Kinesiotaping pomaga zwalczyć ból kręgosłupa, nawet ostry i promieniujący. Plastrowanie dynamiczne jest skuteczne w przypadku osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów i po przebytych operacjach. Najczęściej kinesiotaping jest jednak stosowany na ból będący wynikiem kontuzji i urazów.

5.2. Zastosowanie kinesiotapingu - problemy z krążeniem

Kinesiotaping ze względu na oddziaływanie na układ limfatyczny poprawia krążenie i wspomaga odprowadzanie limfy, dlatego jest polecany w walce między innymi z obrzękami limfatycznymi.

5.3. Zastosowanie kinesiotapingu - skurcze

Kinesiotaping daje pozytywne efekty w walce ze skurczami mięśni, nie tylko w przypadku sportowców, ale również osób, które przykładowo zmagają się ze skurczami nóg podczas snu.

5.4. Zastosowanie kinesiotapingu - nadwyrężenie mięśni

Plastrowanie dynamiczne rozluźnia napięte mięśnie. Naklejona taśma przejmuje funkcje i wspomaga pracę nadwyrężonych i naciągniętych mięśni.

5.5. Zastosowanie kinesiotapingu - kontuzje

Kinesiotaping pomaga uniknąć kontuzji podczas treningów, gdyż stabilizuje stawy i ułatwia przemieszczanie się mięśni względem powięzi.

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne)
Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne)

5.6. Zastosowanie kinesiotapingu - rozstępy

Plastrowanie dynamiczne w przypadku kobiet w ciąży pomoże nie tylko pozbyć się problemu opuchniętych nóg, ale także zapobiegać powstawaniu rozstępów.

5.7. Zastosowanie kinesiotapingu - zmarszczki

Stosowanie kinesiotapingu regularnie na noc ma zapobiegać tworzeniu się różnych rodzajów zmarszczek, cieni pod oczami i zmian skórnych.

6. Kinesiotaping – cena

Kinesiotaping jest jedną z tańszych metod terapeutycznych. Kilkumetrowa rolka specjalnego plastra to niewielki koszt, jednak warto pamiętać, że samodzielne naklejanie może nie przynieść rezultatów. W celu zastosowania kinesiotapingu powinno się udać do odpowiednio przeszkolonego fizjoterapeuty. Ceny takich wizyt zaczynają się od około 20 złotych za terapię jednej części ciała.

Podsumowując, kinesiotaping jest metodą bezpieczną, w przypadku której można zauważyć wysoką skuteczność. Korzystnie wypada również stosunek ceny do korzyści jakie niesie plastrowanie dynamiczne, a wysoka dostępność metody sprawia, że staje się ona coraz bardziej popularna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy