Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne)

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) to metoda terapeutyczna spopularyzowana przez japońskiego lekarza, dra Kenzo Kase. Polega ona na oklejaniu fragmentów ciała plastrami o określonej strukturze. Plaster Kinesio Tex został opracowany w toku wieloletnich doświadczeń. Jego ciężar właściwy, grubość i rozciągliwość (do 130-140%) są zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Ponadto plaster jest wodoodporny i przepuszcza powietrze. Jego naklejenie nie wpływa na możliwości ruchowe, pozwala natomiast na normalizację napięcia mięśniowego, zmniejszenie bólu i aktywowanie uszkodzonych mięśni.

Plaster stosuje się również w przypadku obrzęków limfatycznych i w celu normalizacji mikrokrążenia. Zwiększa on także zakres ruchów w obrębie stawów, jak również minimalizuje uczucie ciężkości. W Polsce opisywana metoda została spopularyzowana przez dra hab. prof. nadzw. UJK Zbigniewa Śliwińskiego. Badania nad wpływem plastrów na osoby leczone tą metodą ciągle trwają. Wiadomo na pewno, że przynoszą one pozytywne efekty w leczeniu paliatywnym oraz podczas ćwiczeń mięśni czworogłowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy