Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Kinesiotaping - działanie, wskazania, zastosowanie, cena

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne)
Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne)

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) to metoda terapeutyczna spopularyzowana przez japońskiego lekarza, Kenzo Kase. Polega ona na oklejaniu fragmentów ciała plastrami o określonej strukturze. Plaster Kinesio Tex został opracowany w toku wieloletnich doświadczeń. Jego ciężar właściwy, grubość i rozciągliwość (do 130-140%) są zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Ponadto plaster jest wodoodporny i przepuszcza powietrze. Jego naklejenie nie wpływa na możliwości ruchowe, pozwala natomiast na normalizację napięcia mięśniowego, zmniejszenie bólu i aktywowanie uszkodzonych mięśni.

spis treści

1. Historia kinesiotapingu

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) jest formą rehabilitacji spopularyzowaną przez japońskiego lekarza, Kenzo Kase. Technologia wytwarzania wyjątkowo elastycznej taśmy została wprowadzona przez Japończyka pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku.

Przełomowym momentem w popularyzacji kinseiotapingu był rok 2008, kiedy sportowcom startującym w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie przekazano ponad 50 000 rolek taśmy. Pozytywne opinie na temat rezultatów metody sprawiły, że kinesiotaping stał się znany na całym świecie.

Cztery lata później, za sprawą meczu Włochy-Niemcy na Euro 2012 kinesiotaping zyskał jeszcze większą popularność. Kiedy w 36 minucie Mario Balotelli po strzelonej bramce zdjął koszulkę, oprócz sylwetki sportowca można było zobaczyć trzy niebieskie plastry, naklejone w dolnej części pleców piłkarza.

Zobacz film: "Wszystko o kinesiotapingu [Specjalista radzi]"

Początkowo, kiesiotaping był stosowany wyłącznie w medycynie. Plastry były używane przez japońskich chirurgów i ortopedów w celu rehabilitacji kontuzji i rozluźnienia nadwyrężonych partii mięśni. Właściwości kinesiotapingu sprawiły, że stał się popularny głównie w sporcie, a w ostatnim czasie plastrowanie dynamiczne jest stosowane w coraz szerszym zakresie przypadków.

2. Plastry używane w kinesiotapingu

Plastry używane w kinesiotapingu są stworzone z bawełny i kleju akrylowego. Są wodoodporne, a falowe tkanie ich powierzchni sprawia, że przepuszczają powietrze. Taśmy do kinesiotapingu charakteryzują się strukturą i grubością przypominającą ludzką skórę. Są niezwykle elastyczne (130% - 140%) i dzięki temu nie ograniczają ruchów.

Trzeba zaznaczyć, że plaster nie jest nasączony lekiem, a jego działanie opiera się wyłącznie na pobudzaniu bodźców mechanicznych. Taśmy zazwyczaj są naklejane w kształt wachlarza lub liter I, X i Y (w zależności od miejsca aplikacji) i mogą być noszone nawet do kilku tygodni.

Plastry do kinesiotapingu są dostępne w wielu kolorach. Nie ma zależności pomiędzy właściwościami taśmy, a jej kolorem. Różne wersje kolorystyczne plastrów do kinesiotapingu zostały stworzone po to, aby terapia była chętniej akceptowana przez dzieci. Obecnie, mnogość wzorów i kolorów taśm daje pacjentom możliwość personalizacji.

3. Jak działa kinesiotaping

Działanie kinesiotapingu opiera się na wpływie taśmy na receptory bólu. Plastry oddziałują też na mięśnie, stawy i układ limfatyczny. Dzięki temu, plastrowanie dynamiczne pomaga w redukcji dolegliwości bólowych, aktywowaniu uszkodzonych mięśni, normalizacji napięcia mięśniowego i normowaniu mikrokrążenia.

Zastosowanie kinesiotapingu odciąża mięśnie, wspomaga ich pracę, stabilizuje stawy i poprawia krążenie krwi w organizmie, jak również minimalizuje uczucie ciężkości.

Kinezjotaping – jak przykleić zdrowie do ciała
Kinezjotaping – jak przykleić zdrowie do ciała

Kinezjotaping - czym jest? Być może zdarzało ci się widzieć sportowców, których ciała zdobiły kolorowe

przeczytaj artykuł

4. Urazy w sporcie

Kinesiotaping przez swój wpływ na układ ruchu i układ limfatyczny jest stosowany w wielu różnych schorzeniach. W przypadku osób aktywnych fizycznie kinesiotaping pomaga uniknąć urazów w sporcie i wrócić po nich do sprawności.

Kinesiotaping jest polecany również kobietom w ciąży, gdyż pomaga między innymi w problemie opuchniętych nóg. Wiadomo na pewno, że plastry przynoszą pozytywne efekty w leczeniu paliatywnym oraz podczas ćwiczeń mięśni czworogłowych ud.

5. Zastosowanie kinesiotapingu

Opisane wcześniej właściwości kinesiotapingu sprawiają, że plastrowanie dynamiczne stosowane jest nie tylko w sporcie. Kinesiotaping jest pomocny w walce z dolegliwościami takimi jak między innymi ból, czy skurcze.

5.1. Leczenie bólu

Kinesiotaping pomaga zwalczyć ból kręgosłupa, nawet ostry i promieniujący. Plastrowanie dynamiczne jest skuteczne w przypadku osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów i po przebytych operacjach. Najczęściej kinesiotaping jest jednak stosowany na ból będący wynikiem kontuzji i urazów.

5.2. Problemy z krążeniem

Kinesiotaping ze względu na oddziaływanie na układ limfatyczny poprawia krążenie i wspomaga odprowadzanie limfy, dlatego jest polecany w walce między innymi z obrzękami limfatycznymi.

5.3. Jak zwalczać skurcze?

Kinesiotaping daje pozytywne efekty w walce ze skurczami mięśni, nie tylko w przypadku sportowców, ale również osób, które przykładowo zmagają się ze skurczami nóg podczas snu.

5.4. Rozluźnianie napiętych mięśni

Plastrowanie dynamiczne rozluźnia napięte mięśnie. Naklejona taśma przejmuje funkcje i wspomaga pracę nadwyrężonych i naciągniętych mięśni.

5.5. Jak uniknąć kontuzji podczas treningów

Kinesiotaping pomaga uniknąć kontuzji podczas treningów, gdyż stabilizuje stawy i ułatwia przemieszczanie się mięśni względem powięzi.

5.6. Zapobieganie rozstępom

Plastrowanie dynamiczne w przypadku kobiet w ciąży pomoże nie tylko pozbyć się problemu opuchniętych nóg, ale także zapobiegać powstawaniu rozstępów.

5.7. Leczenie zmarszczek

Stosowanie kinesiotapingu regularnie na noc ma zapobiegać tworzeniu się różnych rodzajów zmarszczek, cieni pod oczami i zmian skórnych.

6. Ile kosztuje kinesiotaping

Kinesiotaping jest jedną z tańszych metod terapeutycznych. Kilkumetrowa rolka specjalnego plastra to niewielki koszt, jednak warto pamiętać, że samodzielne naklejanie może nie przynieść rezultatów. W celu zastosowania kinesiotapingu powinno się udać do odpowiednio przeszkolonego fizjoterapeuty. Ceny takich wizyt zaczynają się od około 20 złotych za terapię jednej części ciała.

Podsumowując, kinesiotaping jest metodą bezpieczną, w przypadku której można zauważyć wysoką skuteczność. Korzystnie wypada również stosunek ceny do korzyści jakie niesie plastrowanie dynamiczne, a wysoka dostępność metody sprawia, że staje się ona coraz bardziej popularna.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze