Klabion - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Klabion to antybiotyk, który wykorzystuje się w leczeniu zakażeń o charakterze bakteryjnym. Zaliczany jest do substancji nowej generacji i stosowany w przypadku ogólnych infekcji. Zobacz, jak działa i jakie środki ostrożności musisz zachować.
1. Co to jest Klabion i jak działa?
Klabion to lek w postaci tabletek powlekanych, dostępny na receptę. Jego substancją czynną jest klarytromycyna - antybiotyk zaliczany do nowej generacji (jest pochodną erytromycyny).
Działanie leku opiera się na hamowaniu namnażania bakterii. Poprzez zatrzymanie syntezy białek infekcja rozwija się znacznie wolniej, aż w końcu jest całkowicie usunięta z organizmu.
Klarytromycyna uszkadza rybosomy wewnątrz bakterii, przez co uniemożliwia im prawidłowy podział. W ten sposób ulegają one degradacji.
W celu uzyskania lepszych efektów i w przypadku infekcji o ciężkim przebiegu klarytromycynę można łączyć z innymi antybiotykami o ogólnym działaniu przeciwbakteryjnym.
2. Kiedy stosować Klabion?
Klabion jest preparatem stosowanym w leczeniu ogólnych zakażeń pochodzenia bakteryjnego. Większość drobnoustrojów wykazuje dużą wrażliwość na ten typ antybiotyków, dlatego cieszy się on dużą skutecznością.
Najczęściej wykorzystywany jest do leczenia m.in.:
- infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych
- zapalenia zatok
- ostrego i przewlekłego zapalenia ucha
- zapalenia oskrzeli i płuc
- zakażenia skóry i tkanek miękkich
- zapalenia mieszków włosowych
- zakażenia bakterią H. Pylori (w przypadku wrzodów żołądka lub nadżerek)
- zakażenia zębów i jamy ustnej
3. Przeciwwskazania
Klabionu nie należy stosować, jeśli w przeszłości stwierdzono uczulenie na którykolwiek składnik leku (czynny lub pomociczy) albo nadwrażliwość na jakikolwiek antybiotyk makrolidowy.
Lek może wejść w niepożądane interakcje z innymi preparatami, dlatego należy o wszystkich przyjmowanych środkach powiadomić lekarza. Nie powinno się łączyć klarytromycyny między innymi takimi środkami, jak:
- astemizol,
- terfenadyna,
- ranolazyna,
- cisapryd.
Kladion nie powinien być stosowany także przed pacjentów z hipokaliemią oraz zaburzeniami pracy serca, a także ciężką niewydolnością wątroby i nerek.
Kobiety w ciąży i okresie karmienia powinny najpierw zasięgnąć porady lekarza. Nie wolno stosować tego typu leków bez żadnej konsultacji medycznej. Nie mogą go takż stosować dzieci poniżej 12 roku życia.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku cukrzycy. Lek może doprowadzić do nagłego spaku poziomu glukozy we krwi, co może być niebezpieczne dla zdrowia.
4. Dawkowanie leku Klabion
Dawkę leku ustala lekarz na podstawie indywidualnych czynników - stanu zdrowia pacjenta, stopnia nasilenia objawów i chorób współistniejących. Zwykle podaje się 250mg leku 2 razy w ciągu doby (w przypadku łagodnych infekcji). W przypadku zakażeń o ciężkim przebiegu dawkę tę można zwiększyć dwukrotnie.
Leczenie Klabionem trwa zwykle od 6 do 14 dni.
W przypadku leczenia infekcji skórnych, zakażeń bakterią H. Pylori czy chorób jamy ustnej, dawka jest ustalana indywidualnie.
5. Możliwe skutki uboczne
Stosowanie Klabionu może prowadzić do wystąpienia pewnych działań niepożądanych. Najczęściej pojawiają się one w przypadku nieprawidłowego stosowania leku lub jego przedawkowania.
Klabion może wywołać dolegliwości żołądkowe, takie jak biegunka, wymioty, nudności i bóle brzucha, a także być przyczyną ciemnego zabarwienia moczu i zaburzeń apetytu.
Podczas stosowania leku nie powinno się wykonywać badań serca (takich jak EKG) - antybiotyk może zaburzyć ich wynik.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.