Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Klacid - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
13.06.2023 11:34
Dawkowanie klacidu zleca ściśle lekarz
Dawkowanie klacidu zleca ściśle lekarz (123rf.com)

Klacid to lek przeciwbakteryjny, który stosowany jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Klacid to granulat, z którego sporządza się zawiesinę doustną. Klacid jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Stosuje się go w chorobach płuc, dermatologii, gastroenterologii i medycynie rodzinnej.

spis treści

1. Klacid - charakterystyka

Klacid jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną klacidu jest klarytromycyna, która hamuje rozwój białek bakteryjnych. Klarytromycyna wykazuje działanie bakteriostatyczne o szerokim spektrum działania. Przyjmowanie doustne klacid skutkuje szybkim wchłanięciem się i przeniknięciem do tkanek. Klacid oprócz leczenia zakażeń dróg oddechowych stosuje się także w leczeniu zakażeń wywołanych przez mykobakterie (prątki, w tym prątki nietypowe).

2. Klacid - wskazania

Lek klacid stosowany jest w leczeniu zakażeń takich jak: zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła), ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia dolnych dróg oddechowych, czyli zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli. Wskazaniem do stosowania klacidu są także zakażenia skóry i tkanek miękkich, czyli: liszajec zakaźny, zapalenie mieszków włosowych, zapalenie tkanki łącznej, ropnie. Klacid w postaci kapsułek lekarz przepisuje w leczeniu zakażeń zębów i jamy ustnej, a także w leczeniu zakażeń Helicobacter pylori u osób z wrzodem dwunastnicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowlęcia?"
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc
Ziołowe lekarstwa na kaszel i choroby płuc [6 zdjęć]

Przy infekcjach płuc nie jesteśmy skazani wyłącznie na preparaty farmakologiczne. Warto w takich przypadkach

zobacz galerię

3. Klacid - przeciwwskazania

Mimo że istniej wskazania do stosowania leku, to nie każdy będzie mógł go zażywać. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania klacidu jest nadwrażliwość lub uczulenie na składniki leku. Osoby, które w tym czasie przyjmują następujące leki: astemizol, cyzapryd, pimozyd i terfenadyna, muszą poinformować o tym lekarza, ponieważ może doprowadzić to do zaburzeń rytmu serca.

Klacidu nie należy stosować u osób, które kiedyś przeszły komorowe zaburzenia rytmu serca. Klacidu nie można przyjmować jeszcze z wieloma innymi lekami, dlatego na wizycie lekarskiej koniecznie trzeba poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny zażywać żadnych antybiotyków, chyba że jest to konieczne. Substancja czynna przenika do mleka matki, dlatego klacid nie jest zalecany kobietom w ciąży oraz w czasie laktacji.

4. Klacid - dawkowanie

Dawkowanie klacidu zleca ściśle lekarz i należy bezwzględnie przestrzegać zalecanych dawek. Dawkowanie klacidu uzależnione jest od rodzaju infekcji oraz indywidualnie od każdego pacjenta. Klacid stosuje się doustnie, najlepiej razem z posiłkiem.

Zobacz także:

5. Klacid - skutki uboczne

Podczas stosowania klacidu mogą występować działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych przyjmowania klacidu zaliczamy: nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaburzenia smaku, ból głowy, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi, sporadycznie zapalenie wątroby. Rzadziej mogą wystąpić reakcje skórne takie jak pokrzywka czy obrzęk. Pojawiać się mogą także zaburzenia snu, nadkażenia grzybiczne oraz stany splątania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze