Trwa ładowanie...

Klejenie żylaków – na czym polega i kiedy jest wskazane?

Avatar placeholder
19.05.2022 15:29
Klejenie żylaków to bezbolesne usuwanie żylaków.
Klejenie żylaków to bezbolesne usuwanie żylaków. (adobestock)

Klejenie żylaków to zabieg usuwania żylaków, który jest bezbolesny i stosunkowo prosty. Polega na podaniu w zmienioną chorobowo żyłę porcji specjalnego kleju, który w kontakcie z krwią i skleja poszerzone żyły. Jakie są zalety tej metody? Jak się przygotować do zabiegu?

spis treści

1. Co to jest klejenie żylaków?

Klejenie żylaków kończyn dolnych systemami VenaSeal, VariClose i VenaBlock zaliczane jest do grupy procedur nietermicznych usuwania żylaków. Zabieg polega na podawaniu do niewydolnych żył kleju. W rezultacie przestaje w niej krążyć krew, co prowadzi do jej obumarcia i wchłonięcia.

W większości przypadków klejenie żylaków systemami VenaSeal, VariClose i VenaBlock zastępuje metodę klasycznego, chirurgicznego ich usuwania żylaków. Inne małoinwazyjne metody leczenia żylaków to zamykanie poszerzonych żył laserowo lub techniką fal radiowych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Czym różnią się od siebie systemy VariClose, VenaBlock i VenaSeal?

We wszystkich systemach klejenia żylaków kończyn dolnych wykorzystywana jest ta sama zasada. Chodzi o działanie kleju tkankowego z grupy cyjanoakrylatów, który polimeryzuje w świetle żyły w sposób kontrolowany, zapoczątkowując proces klejenia, a następnie nieodwracalnego włóknienia żylaka. Różnica tkwi w różnej gęstości i lepkości związków wykorzystywanych do zamykania naczyń, co przekłada się na ich różne czasy polimeryzacji.

2. Na czym polega zabieg klejenia żylaków?

Zabieg klejenia żylaków jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia. Wykonuje się go ambulatoryjnie pod kontrolą USG. Po zamykaniu żylaków klejem tkankowym zwykle nie trzeba nosić pończoch pozabiegowych.

Już w dniu zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.

Każdy zabieg usunięcia żylaków polega na wyeliminowaniu wszystkich widocznych zmienionych żył oraz tych, które uległy przemianie chorobowej, a nie są dostrzegalne.

3. Objawy i przyczyny powstawania żylaków

Żylak kończyny dolnej to poszerzona w wyniku zalegającej w niej krwi żyła. Jest to skutek długotrwałego stania lub siedzenia bez ruchu. Na pojawianie się żylaków najbardziej narażone są kobiety oraz osoby w podeszłym wieku.

Ma to związek z delikatnością naczyń krwionośnych. Obecność żylaków to nie tylko defekt estetyczny, ale i problem z krążeniem krwi w kończynie dolnej. Zaburzenie może prowadzić do poważnych powikłań.

4. Jak się przygotować do zabiegu klejenia żylaków?

Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do eczenia żylaków jest szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Podstawą jest badanie ultrasonograficzne z dodatkowym badaniem przepływu w naczyniach (USG Doppler), które umożliwia ocenę zaawansowania choroby.

Bezpośrednio przed zabiegiem należy ogolić obszar poddawany zabiegowi, a także założyć taką bieliznę, by zapewnić swobodny dostęp do pachwiny podczas przeprowadzania procedury.

5. Klejenie żylaków - cena

Ile kosztuje zabieg? To zależy od wybranej techniki.

  • Cena klejenia żylaków metodą VenaSeal wynosi około 7500 zł za obie nogi.
  • Cena klejenia żylaków techniką VariClose cena wynosi około 6500 zł.
  • Cena klejenia żylaków metodą VenaBlock wynosi od 3500 do nawet 9000 zł.

6. Zalety klejenia żylaków

Klejenie żylaków to zabieg, który ma wiele zalet. Jest bezbolesny, małoinwazyjny, bezpieczny, a przy tym bardzo skuteczny. Niewątpliwym walorem terapii jest możliwość jej wykonywania niezależnie od pory roku i pogody.

Procedura trwa krótko, bo zaledwie kilkanaście minut. Nie wymaga hospitalizacji i znieczulenia. Wiąże się z nią mniejsze ryzyko wystąpienia przebarwień i zapaleń tkankowych w okolicy leczonej żyły. Co istotne, po zabiegu można wrócić do swoich zajęć i obowiązków.

Klejenie żylaków pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty kosmetyczne. Zabieg pozwala także zniwelować dolegliwość bólowe, a i usunąć inne niepokojące bądź uciążliwe objawy związane z obecnością żylaków. Przeciwdziała także pojawieniu się niebezpiecznych powikłań związanych z chorobą.

7. Przeciwwskazania do klejenia żylaków i skutki uboczne

Choć zabieg klejenia żylaków jest bezpieczny, istnieją przeciwwskazania uniemożliwiające jego wykonanie. To:

  • nadciśnienie,
  • zaawansowana niewydolność tętnic obwodowych,
  • niewydolność serca i wady zastawkowe,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • przebyte i aktywne zmiany zakrzepowo-zatorowe.

Medyczny klej tkankowy ma specyficzną strukturę, niemniej jest obojętny i bezpieczny dla organizmu. Nie wywołuje skutków ubocznych.

Zobacz też:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze