Kleszcze je kochają. Leśnik w godzinę złapał ich aż 60
Leśniczy zrealizował badanie, aby podkreślić przyczyny, dla których w obszarach leśnych powinno się omijać miejsca z gęstą trawą i paprociami. Podczas eksperymentu zbierał owady, które udało mu się znaleźć na własnych ubraniach. W ciągu godziny zgromadził w pojemniku aż 60 kleszczy.
1. Okres występowania kleszczy. Obszary, których należy unikać
Występujące w Polsce rodzaje kleszczy są zdolne do przenoszenia szeregu poważnych chorób, takich jak borelioza, kleszczowe zapalenie opon mózgowych oraz babeszjoza.
Niedawno odnotowano 60 proc. wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu w Czechach, Niemczech oraz na Słowacji. Medycy alarmują, że również w Polsce wzrasta liczba pajęczaków-nosicieli. Szansą na ochronę przed zagrożeniami jest szczepienie. Ocenia się, że mniej więcej 3-15 proc. kleszczy w Polsce jest nosicielami wirusa KZM. Najwięcej przypadków choroby rejestruje się w województwie podlaskim.
Liczba kleszczy w Polsce stale się zwiększa. Teraz można je spotkać nie tylko w głębi lasu, ale także na łąkach, w parkach, a nawet we własnym ogrodzie. Jak łatwo można natrafić na kleszcze, jasno pokazuje doświadczenie przeprowadzone przez leśniczego z Nadleśnictwa Zamrzenica. Na udostępnionym w mediach społecznościowych wideo widać, ile kleszczy można napotkać w zaledwie godzinę.
2. W przeciągu godziny mógł zostać ugryziony przez aż 60 kleszczy
Mężczyzna zorganizował test na leśnej polanie. Znalazł teren charakterystyczny dla kleszczy, gdzie znajduje się dużo zwierząt, jak jelenie, daniele, sarny czy dziki. Dodatkowo wybrał obszar z bujną trawą i z paprociami - kleszcze je kochają. Miał na sobie jasne spodnie, a do tego buty sięgające za kostkę, co zapewniało mu względną ochronę, ale i ułatwiło obserwowanie obsiadających go owadów.
Po upływie pół godziny leśnik miał na sobie aż 20 młodych kleszczy. Po godzinie liczba ta wzrosła do 60 sztuk.
- Wychodzi kleszcz na minutę - komentuje.
3. Ostrzeżenie przed tropikalnymi kleszczami
Jakiś czas temu, niedaleko polskiej granicy z Ukrainą, w obwodzie zakarpackim, stwierdzono obecność niebezpiecznego gatunku kleszcza wędrownego, który dotąd najczęściej pojawiał się głównie w Afryce, Azji Środkowej i krajach śródziemnomorskich. Kleszcze wędrowne różnią się od rodzimych gatunków pod względem wyglądu i wymagań środowiskowych. Jak je rozpoznać?
- Hyalomma marginatum, bo to o nich mowa, mają bardzo charakterystyczne pasiaste nogi. Są dość małe i do rozwoju potrzebują wyższych temperatur niż nasze rodzime gatunki. Ocieplający się klimat pozwala im skutecznie migrować i zajmować coraz większe tereny w Europie centralnej i północnej, która do tej pory "należała" do kleszczy pospolitych i łąkowych - wyjaśniała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Marta Hajdul-Marwicz, parazytolog, która prowadzi na Facebooku profil "Za-kleszcz-ona Polska".
Specjalistka przyznaje, że zachodząca zmiana temperatur może spowodować, że kleszcze te znajdą swoje stałe miejsce również w Polsce. Modele przyjęte przez naukowców zakładają jednak, że może to nastąpić dopiero w okolicach 2040, a może w 2070 r.
Najbardziej rozpoznawalną chorobą przenoszoną przez kleszcze wędrowne jest gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, nazywana też gorączką krwawiących oczu.
- Jest to groźna choroba wirusowa o dość dużej, sięgającej 40 proc. śmiertelności. Ale to, że ten gatunek kleszczy zdolny jest do jej przenoszenia nie oznacza, że w naszym klimacie będzie ją przenosił - zaznacza ekspertka w dziedzinie kleszczy. - Na razie zdecydowanie groźniejsze są dla nas rodzime gatunki kleszczy skutecznie zarażające nas boreliozą czy KZM - podkreślała.
4. Jak chronić się przed kleszczami?
Eksperci zaznaczają, że najważniejsza w ochronie przed kleszczami jest odpowiednia odzież. Warto zrezygnować z krótkich spodenek i koszulek odkrywających ramiona na rzecz ubioru, który maksymalnie zakryje ciało. Najlepiej wybierać odzież w jasnych barwach, co ułatwi dostrzeżenie ewentualnych kleszczy na ubraniu. Przed wyjściem na spacer warto też użyć repelentu odstraszającego kleszcze.
- Tak jak najlepszą ochroną przed krokodylem jest niewchodzenie do rzeki z krokodylami, tak najlepszą ochroną przed kleszczem jest unikanie miejsc, gdzie kleszcze mogą występować - podkreślał leśnik z Nadleśnictwa Zamrzenica.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Wyślij to nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.