Trwa ładowanie...

Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo. Obalamy mit (WIDEO)

 Magdalena Bury
05.06.2023 14:51

Dlaczego kleszcze jednych gryzą częściej, a drugich niemal wcale? Nie chodzi tutaj o grupę krwi, jak w przypadku komarów.

Obalamy popularne mity. Zobacz wideo i przekonaj się, czy jesteś w grupie ryzyka. Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo. Co roku zastanawiamy się, dlaczego kleszcze gryzą niektórych częściej, a niektórych wręcz w ogóle.

I chociaż wielu z nas uważa, że to kwestia grupy krwi, obalamy ten mit. Kleszcze częściej atakują osoby, które się nadmiernie pocą. Pajęczaki lubią ciepło i wilgoć. Bardziej spoceni jesteśmy dla kleszczy bardziej charakterystyczni i łatwiej nas znaleźć.

Gdy się pocimy, temperatura ciała jest wyższa niż zwykle. Im więcej wydzielamy potu, tym większa szansa na ugryzienie przez kleszcza. Naukowcy z New Jersey uważają także, że pajęczaki lubią jasne kolory. Nosząc białe ubrania, zwiększamy ryzyko ugryzienia.

Jakie miejsca na ciele najczęściej atakują kleszcze? Okolice uszu, włosów, kolan i pachwin. Gdy wkłuwają się w skórę, wydzielają substancje znieczulające. Często nie czujemy więc, że nosimy na sobie pasożyta.

Co robić, gdy na swojej skórze zauważymy kleszcza? Najlepiej wybrać się do przychodni, gdzie specjalista wyciągnie pajęczaka i oczyści ranę. Ważne jest także przyjmowanie odpowiedników leków przepisanych przez lekarza.

10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza
10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza [6 zdjęć]

Chociaż lekarze apelują o ostrożność w trakcie spacerów po lesie i łące, o przypadkach zachorowania

zobacz galerię

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze