Trwa ładowanie...

Klindacin T - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności

Klindacin T to antybiotyk stosowany do leczenia problemów skórnych, przede wszystkim trądziku. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej 12 roku życia, a także dla dorosłych, którzy borykają się z niedoskonałościami i estetycznymi defektami cery. Pomimo, że w jego składzie jest antybiotyk, można dostać go bez recepty w aptekach. Jednak należy stosować go ściśle według zaleceń lekarza, ponieważ może wywołać pewne działanie niepożądane.

Zobacz film: "Najczęstsze przyczyny trądziku na twarzy"

spis treści

1. Co to jest Klindacin T?

Klindacin T to lek zaliczany o grupy antybiotyków naturalnych. W jego skład wchodzi klindamycyna, glikol propylenowy, alkohol izopropylowy (w roli konserwantu), woda oczyszczona, hydroksypropyloceluloza oraz wodorotlenek sodu. Lek ma postać bezbarwnego żelu o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji.

Przeznaczony przede wszystkim do leczeniu trądziku pospolitego, który dotyka zarówno osoby w okresie dojrzewania, jak i dorosłych.

2. Dawkowanie leku Klindacin T

Sposób podania Klindacinu ustalany jest przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta. To, jaką dawkę zaleci lekarz, zależy od stopnia rozwoju trądziku i jego rodzaju, a także od wieku pacjenta.

Zwykle zaleca się nakładanie cienkiej warstwy w zmienione chorobowo miejsce dwa razy dziennie. Po każdym użyciu należy dokładnie umyć ręce i nie dotykać twarzy do żadnych materiałów (ubrań, poduszek, kocy, etc.) do czasu pełnego wchłonięcia preparatu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie należy przerywać terapii, ponieważ wówczas problem trądziku może wrócić ze zwiększoną siłą. Nie należy także uzupełniać pominiętej dawki.

Leczenie zwykle trwa około 3 tygodni.

3. Kiedy nie stosować Klindacinu T

Lek ten nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku. Jeśli w przeszłości występowały reakcje alergiczne na antybiotyki, należy poinformować lekarza, na które dokładnie, aby mógł on ocenić ryzyko wystąpienia niepożądanych rekacji obronnych organizmu.

Klindamycinu T nie powinny stosować także kobiety w ciąży i karmiące piersią, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Wszystkich informacji udzieli lekarz prowadzący ciążę, a także zajmujący się problemami skórnymi.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także choroba Leśniowskiego Crohna, a także choroby zapalne jelit i okrężnicy.

4. Możliwe działania niepożądane

Klindacin T może wywołać skutki uboczne, ale głównie wtedy, kiedy jest stosowany nieprawidłowo - w nadmiarze lub w nieodpowiedni sposób.

Często pojawiają się dolegliwości żołądkowe, które mogą świadczyć o zapaleniu jelit. Oprócz tego najczęściej działania niepożądane obejmują zmiany skórne, takie jak:

  • zapalenie mieszków włosowych
  • pieczenie i rumień
  • świąd skóry
  • łuszczenie

Objawy te mogą wystąpić nawet kilka tygodniu po zakończeniu leczenia.

Leczenie klindamycyną polega na dogłębnym oczyszczeniu skóry z toksyn. W związku z tym w czasie stosowania leku, przez pierwsze 2-3 tygodnie może pojawić się znaczny wysyp niedoskonałości. Świadczy to o skuteczności działania Klindacinu T, nie należy zgłaszać tego do lekarza.

5. Cena i dostępność Klindacinu T

Jedna tubka Klindacinu T zawiera 30g preparatu. Można dostać go bez recepty w większości aptek w cenie oscylującej wokół 20 złotych.

6. Opinie o leku Klindacin T

Klindacin T to, obok Izoteku, jeden z najlepiej działających produktów na trądzik pospolity. Jego dużą zaletą jest dostępność bez recepty, dzięki czemu każdy ma do niego łatwy dostęp.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.