Trwa ładowanie...

Kłykciny kończyste - objawy, leczenie

Kłykciny kończyste to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Po upływie dwóch 2-3 miesięcy od stosunku pojawiają się zmiany brodawkowate w kolorze ciała na różnych miejscach narządów rodnych i okolic odbytu.

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"

spis treści

1. Kłykciny kończyste - objawy

Kłykciny to inaczej brodawki weneryczne lub płciowe, które wywoływane są przez zakażenie HPV, czyli zakażenie wirusowe. Zmiany te mogą być płaskie lub wypukłe. Umiejscawiają się na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych, a także wokół odbytu. U kobiet występują w pochwie i na szyjce macicy, czasem na wargach sromowych i w okolicy odbytu i odbytnicy.

U mężczyzn pojawiają się na napletku, w ujściu cewki moczowej, na trzonie prącia, w odbycie i odbytnicy. Kłykciny to zmiany, które zazwyczaj nie powodują bólu, pieczenia czy swędzenia. Nie są także odpowiedzialne za zachorowania na raka szyjki macicy.

Kłykciny występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Brodawki rosną szybko i potrafią tworzyć kalafiorowate skupiska. Szybko rozprzestrzeniają się w czasie ciąży. Ich pojawianie się klasyfikuje do cesarskiego cięcia, aby uniknąć zarażenia dziecka.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Kłykciny kończyste - leczenie

Do lekarza trzeba zgłosić się zaraz po zobaczeniu tych zmian. Ginekolog powinien zlecić badanie cytologiczne, aby potwierdzić typ wirusa HPV. Dzięki temu badaniu będzie możliwe określenie wirusa jako groźnego lub nie. Pamiętajmy, że niektóre typy tego wirusa są odpowiedzialne za raka szyjki macicy.

Sposoby leczenia kłykcin:

Można także zaszczepić się przeciw HPV, szczepionka chroni przed rakiem szyjki macicy. Niestety nie ma takiej metody, która w 100% wyleczy kłykciny kończyste. Wirus HPV może być nadal obecny na błonach śluzowych organizmu człowieka. Poza tym, kto raz się zaraził tym wirusem, ten do końca życia jest jego nosicielem. Kobiety, które przeszły leczenie tych brodawek, muszą co pół roku zgłaszać się na zabieg cytologii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.