Trwa ładowanie...

Koagulacja naczyń krwionośnych nosa – zastosowanie, zabieg

Avatar placeholder
08.12.2021 15:23
Koagulacja naczyń krwionośnych nosa jest wykorzystywana do zatrzymania krwawień z nosa.
Koagulacja naczyń krwionośnych nosa jest wykorzystywana do zatrzymania krwawień z nosa. (AdobeStock)

Koagulacja naczyń krwionośnych nosa to prosty zabieg mający na celu zamknięcie naczynek krwionośnych w nosie. Lekarze stosują koagulację w leczeniu krwawień z nosa, gdy nie działają inne metody leczenia. Zanim lekarz podejmie decyzję o koagulacji naczyń krwionośnych nosa, zazwyczaj dopasowuje do pacjenta odpowiednie leczenie farmakologiczne.

spis treści

1. Koagulacja naczyń krwionośnych nosa - charakterystyka

Koagulacja naczyń krwionośnych nosa jest to zabieg wykonywany z wykorzystaniem prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu, że koagulacja naczyń krwionośnych nosa wykorzystuje wysokie temperatury, uszkadza komórki znajdujące się w tkankach, "przypalając" je. Do zabiegu koagulacji naczyń krwionośnych nosa wykorzystuje się specjalny aparat wyposażony w elektrody.

2. Koagulacja naczyń krwionośnych nosa - zastosowanie

Koagulacja naczyń krwionośnych nosa jest wykorzystywana do zatrzymania krwawień z nosa. Bardzo często zabieg koagulacji naczyń krwionośnych nosa wykonuje się u dzieci, które często mają problem z krwawieniami z nosa. Najczęściej problem ten dotyczy dzieci w wieku od 3 do 8 lat, ale zdarza się również u młodzieży w okresie dojrzewania. Koagulację naczyń krwionośnych nosa zazwyczaj wykonuje lekarz laryngolog.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - krwawienie z nosa"
Co może powodować krwawienie z nosa?
Co może powodować krwawienie z nosa? [5 zdjęć]

Krwawienie z nosa zdarza się dość często. Mimo że przyczyna może z początku wydawać się niejasna, w

zobacz galerię

Jeśli krwawienia z nosa zdarzają się dość często, a inne metody nie działają, lekarz może zalecić wykonanie zabiegu koagulacji naczyń krwionośnych nosa.

3. Koagulacja naczyń krwionośnych nosa - przygotowanie

Koagulacja naczyń krwionośnych nosa to zazwyczaj decyzja lekarza. Lekarz podejmuje decyzję o koagulacji naczyń krwionośnych nosa w oparciu o dokładny wywiad zebrany od pacjenta. Przed zabiegiem koagulacji naczyń krwionośnych nosa pacjent powinien poinformować lekarza, jak często zdarza się krwawienie, ile zazwyczaj pacjent traci krwi, czy przyjmuje jakieś leki i czy choruje na jakieś choroby układowe.

Kolejnym etapem przed podjęciem decyzji o koagulacji naczyń krwionośnych nosa jest zlokalizowanie miejsca krwawienia. Następnie lekarz musi oczyścić miejsce krwawienia i próbuje ustalić jego przyczynę. Przed koagulacją naczyń krwionośnych nosa lekarz może również przeprowadzić szerszą diagnostykę, wykonując morfologię, biochemię oraz badanie krzepliwości krwi. Może również zlecić diagnostykę radiologiczną lub konsultację z innym specjalistą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Koagulacja naczyń krwionośnych nosa - zabieg

Koagulacja naczyń krwionośnych nosa nie zawsze jest pierwszym wyborem lekarza w leczeniu krwawień z nosa. Jednak jeśli pacjent kwalifikuje się do koagulacji naczyń krwionośnych nosa, wówczas wykorzystuje elektryczną koagulację naczyń krwionośnych nosa.

Zdarza się jednak, że źródło krwawienia nie jest widoczne lub zabieg koagulacji naczyń krwionośnych nosa nie zatrzymał krwawienia. Konieczne jest wówczas założenie tamponady przedniej. Elektryczną koagulację naczyń krwionośnych nosa zalicza się do metod nieinwazyjnych w leczeniu krwawień z nosa. Do bardziej inwazyjnych metod radzenia sobie z krwawieniami zaliczamy metody chirurgiczne (podwiązanie, a następnie koagulację naczyń krwionośnych nosa) oraz embolizację naczyń krwionośnych, są one jednak stosowane w ostateczności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze