Koagulacja naczyń krwionośnych nosa – zastosowanie, zabieg
Koagulacja naczyń krwionośnych nosa to prosty zabieg mający na celu zamknięcie naczynek krwionośnych w nosie. Lekarze stosują koagulację w leczeniu krwawień z nosa, gdy nie działają inne metody leczenia. Zanim lekarz podejmie decyzję o koagulacji naczyń krwionośnych nosa, zazwyczaj dopasowuje do pacjenta odpowiednie leczenie farmakologiczne.
1. Koagulacja naczyń krwionośnych nosa - charakterystyka
Koagulacja naczyń krwionośnych nosa jest to zabieg wykonywany z wykorzystaniem prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu, że koagulacja naczyń krwionośnych nosa wykorzystuje wysokie temperatury, uszkadza komórki znajdujące się w tkankach, "przypalając" je. Do zabiegu koagulacji naczyń krwionośnych nosa wykorzystuje się specjalny aparat wyposażony w elektrody.
2. Koagulacja naczyń krwionośnych nosa - zastosowanie
Koagulacja naczyń krwionośnych nosa jest wykorzystywana do zatrzymania krwawień z nosa. Bardzo często zabieg koagulacji naczyń krwionośnych nosa wykonuje się u dzieci, które często mają problem z krwawieniami z nosa. Najczęściej problem ten dotyczy dzieci w wieku od 3 do 8 lat, ale zdarza się również u młodzieży w okresie dojrzewania. Koagulację naczyń krwionośnych nosa zazwyczaj wykonuje lekarz laryngolog.
Jeśli krwawienia z nosa zdarzają się dość często, a inne metody nie działają, lekarz może zalecić wykonanie zabiegu koagulacji naczyń krwionośnych nosa.
3. Koagulacja naczyń krwionośnych nosa - przygotowanie
Koagulacja naczyń krwionośnych nosa to zazwyczaj decyzja lekarza. Lekarz podejmuje decyzję o koagulacji naczyń krwionośnych nosa w oparciu o dokładny wywiad zebrany od pacjenta. Przed zabiegiem koagulacji naczyń krwionośnych nosa pacjent powinien poinformować lekarza, jak często zdarza się krwawienie, ile zazwyczaj pacjent traci krwi, czy przyjmuje jakieś leki i czy choruje na jakieś choroby układowe.
Kolejnym etapem przed podjęciem decyzji o koagulacji naczyń krwionośnych nosa jest zlokalizowanie miejsca krwawienia. Następnie lekarz musi oczyścić miejsce krwawienia i próbuje ustalić jego przyczynę. Przed koagulacją naczyń krwionośnych nosa lekarz może również przeprowadzić szerszą diagnostykę, wykonując morfologię, biochemię oraz badanie krzepliwości krwi. Może również zlecić diagnostykę radiologiczną lub konsultację z innym specjalistą.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- O czym świadczą krwawienia z nosa? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co może być przyczyną codziennego krwawienia z nosa? - odpowiada dr n. med. Krzysztof Jach
- Co oznaczają mdłości i krwawienie z nosa? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
4. Koagulacja naczyń krwionośnych nosa - zabieg
Koagulacja naczyń krwionośnych nosa nie zawsze jest pierwszym wyborem lekarza w leczeniu krwawień z nosa. Jednak jeśli pacjent kwalifikuje się do koagulacji naczyń krwionośnych nosa, wówczas wykorzystuje elektryczną koagulację naczyń krwionośnych nosa.
Zdarza się jednak, że źródło krwawienia nie jest widoczne lub zabieg koagulacji naczyń krwionośnych nosa nie zatrzymał krwawienia. Konieczne jest wówczas założenie tamponady przedniej. Elektryczną koagulację naczyń krwionośnych nosa zalicza się do metod nieinwazyjnych w leczeniu krwawień z nosa. Do bardziej inwazyjnych metod radzenia sobie z krwawieniami zaliczamy metody chirurgiczne (podwiązanie, a następnie koagulację naczyń krwionośnych nosa) oraz embolizację naczyń krwionośnych, są one jednak stosowane w ostateczności.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.