Trwa ładowanie...

Kobiece błędy, które powodują infekcje intymne

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 27.11.2018 13:22
higiena intymna
higiena intymna (123rf)

Infekcja intymna to dolegliwość, która stosunkowo często pojawia się u kobiet. Latem jej ryzyko wzrasta. Jest wiele niezależnych od nas czynników sprzyjających zakażeniu. Zdarza się jednak, że są one wynikiem zaniedbań i błędów.

Istnieje wiele kobiecych błędów, które w konsekwencji doprowadzają do infekcji intymnych
Istnieje wiele kobiecych błędów, które w konsekwencji doprowadzają do infekcji intymnych

Infekcja intymna to konsekwencja zachwiania równowagi w pochwie. Bytują w niej pałeczki kwasu mlekowego (bakterie Lactobacillus), które chronią drogi rodne przed patogenami. Produkują silnie bakteriobójczy nadtlenek wodoru, antybakteryjne bakteriocyny oraz związki hamujące rozwój inwazyjnych form grzyba Candida albicans. Wszystkie te drobnoustroje również występują w pochwie, jednak w prawidłowych warunkach nie powodują zagrożenia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zaczynają się intensywnie namnażać. Pałeczki kwasu mlekowego same nie są już w stanie zahamować tego procesu. W efekcie pojawiają się upławy, ból, swędzenie.

1. Co sprzyja infekcjom intymnym?

Istnieje wiele czynników, które prowadzą do spadku liczebności bakterii Lactobacillus i wzrostu pH pochwy. Są wśród nich te mniej od nas zależne, np. chemioterapia, antybiotykoterapia czy choroby przewlekłe (np. cukrzyca). Czasem jednak popełniamy błędy, które mogą zaburzyć naturalną mikroflorę pochwy, a w konsekwencji – doprowadzić do rozwoju zakażenia.

Infekcjom intymnym sprzyja niewłaściwa higiena. Groźne jest zarówno jej zaniedbywanie, jak i nadmierna o nią troska. Zbyt częste podmywanie powoduje wypłukiwanie dorocznych bakterii. Wystarczy 1-2 razy dziennie dokładnie umyć miejsca intymne, nie używając do tego celu żadnych myjek i gąbek, które mogą być siedliskiem bakterii. Zaleca się stosowanie odpowiednich płynów do higieny intymnej. Istotne jednak by były one delikatne i nie zawierały mydła. Zbyt agresywne środki czystości powodują podrażnienia i zwiększają ryzyko infekcji.

Zakażeniom sprzyjają również przypadkowe kontakty seksualne, dlatego istotne jest, by w czasie stosunku stosować prezerwatywę. To jedyne środki antykoncepcyjne, które chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ostrożność trzeba też zachować przy korzystaniu z publicznych toalet i łazienek.

Zachorowaniu sprzyja też źle dopasowana bielizna. Wykonana ze sztucznych materiałów i zbyt przylegająca do ciała nie pozwala na cyrkulację powietrza. Niekorzystne dla zdrowia jest też częste zakładanie stringów. Noszona na co dzień bielizna powinna być bawełniana, wygodna. Z kolei w nocy zaleca się spanie w luźnych spodenkach lub koszuli nocnej.

2. Dieta i stres a infekcje intymne

Wydawać by się mogło, że to co jemy nie ma żadnego wpływu na zakażenia intymne. Jest jednak inaczej. Gdy w diecie znajduje się zbyt dużo cukru, drożdże z łatwością zaczynają się namnażać. Dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej i rozwoju infekcji. Dobrze jest więc wykluczyć z jadłospisu nie tylko słodycze, ale też jasne pieczywo, biały ryż, słodzone jogurty oraz napoje typu cola. Zastąpić je powinny warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, kiszonki oraz chude mięso (kurczak, indyk).

Trzeba też pamiętać, że bardzo duży wpływ na nasze zdrowie intymne ma stres. Pojawia się on w życiu każdego z nas, jednak jeśli trwa przez długi czas, powoduje osłabienie organizmu. Sprzyja to zachwianiu równowagi mikrobiologicznej i może prowadzić do rozwoju zakażenia.

Pierwsze objawy infekcji grzybiczej, m.in. świąd i upławy, powinny skłonić nas do sięgnięcia po odpowiednie leki. Ta dolegliwość dotyczy dużej grupy kobiet i nie powinna być powodem do wstydu. W aptekach od niedawna dostępny jest pierwszy dopochwowy lek bez recepty zawierający fentikonazol – skuteczną substancję przeciwgrzybiczą, która nie tylko szybko łagodzi objawy, ale też leczy infekcję grzybiczą w 3 dni.

W sytuacjach zwiększających ryzyko infekcji, np. podczas antybiotykorapii, warto profilaktycznie stosować probiotyki.

Partnerem artykułu jest Gynoxin OPTIMA

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze