Trwa ładowanie...

Kobiety są 8 razy bardziej narażone na ryzyko zarażenia wirusem HIV

 Agnieszka Gotówka
14.02.2017 09:58
Kobiety są 8 razy bardziej narażone na ryzyko zarażenia wirusem HIV
Kobiety są 8 razy bardziej narażone na ryzyko zarażenia wirusem HIV (123RF)

Nie narkomani i nie mężczyżni żyjący w homoseksualnych związkach, ale kobiety są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo zarażenia wirusem HIV. Wynika to między innymi z różnic w budowie anatomicznej narządów płciowych.

Błona śluzowa pochwy i szyjki macicy ma wielokrotnie większą powierzchnię niż śluzówka mężczyzny, która ogranicza się jedynie do ujścia cewki moczowej. A to sprawia, że powierzchnia przez którą do organizmu wniknąć może materiał zakaźny jest u pań zdecydowanie większa.

Ryzyko jest tym większe, że u kobiet znacznie częściej dochodzi do zmian zapalnych narządów płciowych, a to kolejny czynnik zwiększający ryzyko zakażenia wirusem HIV. W wielu przypadkach infekcje intymne przebiegają w sposób bezobjawowy.

U pań łatwiej również o mikrouszkodzenia błony śluzowej, która jest niezwykle delikatna i podatna na wszelkie otarcia i zranienia.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

– Ochronę kobiecych narządów płciowych przed chorobami przenoszonymi drogą płciową zapewnia flora bakteryjna pochwy. Zaburzenia równowagi w jej składzie zwiększają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV. Schorzenia zapalne narządów płciowych, kontakty powodujące krwawienia z pochwy lub kontakty seksualne podczas miesiączki dodatkowo zwiększają ryzyko zakażenia – napisała na stronie Fundacji Pomorskiego Domu Nadziei dr n. med Dorota Rogowska-Szadkowska.

Należy również mieć na uwadze, że ilość wirusa HIV w nasieniu jest znacznie większa niż w wydzielinach żeńskich narządów płciowych.

Przeczytaj koniecznie

1. Sytuacja kobiet w dobie epidemii AIDS

W naszym społeczeństwie nadal pokutuje przekonanie, że kwestia zakażenia wirusem HIV dotyczy jedynie homoseksualistów i narkomanów.

Obecnie jednak nie mówi się o grupie ryzyka, ale o ryzykownych zachowaniach. A zatem każda osoba, która ma za sobą stosunek seksualny, potencjalnie może być nosicielem wirusa HIV.

Zakażenie może bowiem dotyczyć każdego, kto choć raz w życiu zachował się ryzykownie (np. odbył kontakt seksualny bez prezerwatywy).

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Niska jest wiedza na temat możliwości terapii antyretrowirusowej i profilaktyki zakażeń.

W jeszcze gorszej sytuacji są kobiety żyjące w społeczeństwach, w których obowiązuje ścisły patriarchat. Tam, gdzie młode dziewczyny i kobiety nie mogą decydować o swojej przyszłości, również o swoim życiu seksualnym, ryzyko zakażenia wirusem HIV jest wyższe niż w innych kulturach.

Kobiety są 8 razy bardziej narażone na ryzyko zarażenia wirusem HIV
Kobiety są 8 razy bardziej narażone na ryzyko zarażenia wirusem HIV (123RF)

Specjaliści podpowiadają, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zakażenia wirusem HIV w przypadku kobiet jest również niski poziom edukacji seksualnej. Z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Dr Bocian w listopadzie 2016 roku wynika, że osoby w wieku 20-45 lat mają poważne braki w podstawowej wiedzy dotyczącej płodności.

2. Ciąża a zakażenie wirusem HIV

W wielu krajach od lat nie urodziło się dziecko, które w czasie porodu lub tuż po nim zostałoby zarażone wirusem HIV od nieświadomej choroby matki. W Polsce od początku 2015 roku zdarzyły się cztery takie przypadki. Można było ich uniknąć, ale jak wynika z danych Krajowego Centrum ds. AIDS, tylko co trzecia kobieta w ciąży dostaje zlecenie na bezpłatne wykonanie testu na obecność wirusa HIV.

– Niestety, wiele ciężarnych nie otrzymuje od swojego lekarza skierowania – mówi Maria Rogalewicz z Krajowego Centrum ds. AIDS. - Jeśli kobiecie wytłumaczy się, że w ten sposób jest w stanie uchronić swoje dziecko przed chorobą, w zdecydowanej większości przypadków podchodzi do tego zagadnienia w sposób odpowiedziany i testy wykonuje. O tym trzeba jednak mówić, a nie traktować jak temat tabu - dodaje.

Ginekolodzy najczęściej nie proponują swoim pacjentkom wykonania testu na obecność wirusa HIV w obawie przed jej reakcją. Jeśli kobieta myśli stereotypowo, a tak właśnie najczęściej się dzieje, takie zlecenie traktuje bardzo osobiście. Czuje się urażona lub wskazuje, że ryzyko jej nie dotyczy, bo żyje w monogamicznym związku.

W tym przypadku lekarz musi wykazać się empatią i daleko idącą delikatnością, bo jego zadaniem jest przekonanie ciężarnej, że takie badanie jest jedyną skuteczną metodą profilaktyki zakażenia wirusem HIV.

Jeśli kobieta wie, że jest nosicielem wirusa, wówczas ciąża rozwiązywana jest przez cięcie cesarskie. Młoda mama nie może również karmić piersią. Modyfikuje się ponadto kalendarz szczepień ochronnych noworodka. Te wszystkie działania pozwalają jednak na skuteczną ochronę dziecka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze