Trwa ładowanie...

Kolejne zmiany w wystawianiu recept. Będą obowiązywać od 1 listopada

Kolejne zmiany w wystawianiu recept. Będą obowiązywać od listopada
Kolejne zmiany w wystawianiu recept. Będą obowiązywać od listopada (Getty Images)

Ostatnie tygodnie przyniosły sporo zamieszania w kwestii wystawiania recept. Okazuje się, że to nie koniec zmian. Od 1 listopada nie będzie można wystawić papierowej recepty na leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe.

spis treści

1. Zmiany w wystawianiu "papierowych recept"

Pierwsze zmiany w wystawianiu recept na środki odurzające, substancje psychotropowe i prekursory kategorii 1 wprowadzono od 2 sierpnia. Zgodnie z nowymi wytycznymi wypisaniu recepty na tego typu produkty musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.

Jak wyjaśnia resort, zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony, ma być zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.

Zobacz film: "Krótkie zwolnienia z pracy bez konsultacji z lekarzem? "System odniósłby korzyść""

To nie koniec zmian w tym zakresie. Od 1 listopada zniknie możliwość wystawiania recept papierowych na leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe.

2. To kolejny etap walki z "receptomatami"

Resort zdrowia wyjaśnia, że to kolejny etap walki z plagą "receptomatów".

"Celem tej modyfikacji w zmienianym rozporządzeniu jest usunięcie referencji do recept w postaci papierowej odnoszących się do wymienionych wyżej produktów leczniczych, z wyjątkiem przypadków, gdy są wystawiane wyłącznie przez lekarza weterynarii" - czytamy w rozporządzeniu.

Od listopada koniec papierowych recept na leki psychotropowe i odurzające
Od listopada koniec papierowych recept na leki psychotropowe i odurzające (Getty Images)

Ministerstwo zdrowia tłumaczy, że wprowadzane zmiany mają zwiększyć nadzór na wystawianiem recept na leki psychotropowe i odurzające oraz ograniczyć ryzyko nadużyć - "w tym nadmiernego lub bezpodstawnego (nieuzasadnionego względami medycznymi) ich wystawiania".

Jak wylicza resort zdrowia, po wprowadzeniu zmian odnotowano już wyraźne spadki w liczbie recept wystawianych za pośrednictwem tzw. receptomatów. W pięciu najbardziej popularnych platformach średnia miesięczna liczba recept na lekarza spadła z 12 tys. do 4 tys.

Ustawa czeka jeszcze na finalne głosowanie w Sejmie, ale resort zdrowia już opublikował projekt rozporządzenia w tej sprawie. Zgodnie z nim zmiany mają wejść w życie od 1 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze