Trwa ładowanie...

Kolor woskowiny z uszu – kiedy świadczy o chorobie?

Woskowina najczęściej jest żółtobrązowa, choć w niektórych przypadkach jej kolor może odbiegać od normy. Nie zawsze świadczy to o chorobie, jednak w niektórych przypadkach kolor woskowiny powinien skłonić do wizyty u lekarza.

1. Kolor woskowiny z uszu - o czym świadczy?

Woskowina to półpłynna wydzielina w uchu, która pełni bardzo ważne funkcje - natłuszcza i ochrania błonę bębenkową i skórę przewodu słuchowego.

Świeża woskowina ma kolor od białego do żółtego, żółtobrązowego. Kolor ciemnopomarańczowy lub brązowy wskazuje, że woskowina jest stara. Wówczas staje się też lepka, a niekiedy nawet twarda.

Zobacz film: "Higiena uszu [Specjalista radzi]"

Jeśli stara woskowina gromadzi się w uchu przez dłuższy czas, przybiera czarną barwę. W związku z tym czarna woskowina nie powinna nas martwić. Podobnie jest z szarą woskowiną, która świadczy o nagromadzeniu w uchu kurzu i innych zanieczyszczeń.

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?
Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy? [10 zdjęć]

Już starożytni potrafili rozpoznać właściwości charakteru człowieka poprzez fizjonomikę, czyli naukę,

zobacz galerię

2. Kolor woskowiny z uszu – kiedy oznacza chorobę?

Niepokój powinna wzbudzić żółta lub zielona woskowina, gdyż może sugerować infekcje ucha. Objawami towarzyszącymi mogą być pogorszenie słuchu, szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia równowagi i ogólne złe samopoczucie.

Do wizyty u lekarza powinna skłonić także woskowina z krwią, gdyż może świadczyć o otwartej ranie w kanale ucha lub być wynikiem pęknięcia błony bębenkowej, która odgrywa kluczową rolę w procesie słyszenia. Wówczas zwykle pojawia się uczucie zatkanych uszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza