Trwa ładowanie...

Kolor woskowiny z uszu – kiedy świadczy o chorobie?

Woskowina najczęściej jest żółtobrązowa, choć w niektórych przypadkach jej kolor może odbiegać od normy. Nie zawsze świadczy to o chorobie, jednak w niektórych przypadkach kolor woskowiny powinien skłonić do wizyty u lekarza.

Zobacz film: "Higiena uszu [Specjalista radzi]"

1. Kolor woskowiny z uszu - o czym świadczy?

Woskowina to półpłynna wydzielina w uchu, która pełni bardzo ważne funkcje - natłuszcza i ochrania błonę bębenkową i skórę przewodu słuchowego.

Świeża woskowina ma kolor od białego do żółtego, żółtobrązowego. Kolor ciemnopomarańczowy lub brązowy wskazuje, że woskowina jest stara. Wówczas staje się też lepka, a niekiedy nawet twarda.

Jeśli stara woskowina gromadzi się w uchu przez dłuższy czas, przybiera czarną barwę. W związku z tym czarna woskowina nie powinna nas martwić. Podobnie jest z szarą woskowiną, która świadczy o nagromadzeniu w uchu kurzu i innych zanieczyszczeń.

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?
Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy? [10 zdjęć]

Już starożytni potrafili rozpoznać właściwości charakteru człowieka poprzez fizjonomikę, czyli naukę,...

zobacz galerię

2. Kolor woskowiny z uszu – kiedy oznacza chorobę?

Niepokój powinna wzbudzić żółta lub zielona woskowina, gdyż może sugerować infekcje ucha. Objawami towarzyszącymi mogą być pogorszenie słuchu, szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia równowagi i ogólne złe samopoczucie.

Do wizyty u lekarza powinna skłonić także woskowina z krwią, gdyż może świadczyć o otwartej ranie w kanale ucha lub być wynikiem pęknięcia błony bębenkowej, która odgrywa kluczową rolę w procesie słyszenia. Wówczas zwykle pojawia się uczucie zatkanych uszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.