Trwa ładowanie...

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann
Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

zobacz galerię

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"

Od niedawna kolposkopia ponownie zyskuje na wartości jako ważna metoda diagnostyczna w wykrywaniu zmian w obrębie szyjki macicy. To prosta i nieinwazyjna metoda znacznie zwiększająca wykrywalność zmian przednowotworowych, wczesnych postaci raka szyjki macicy oraz infekcji HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Umożliwia też dokładną ocenę pozostałych części dolnego odcinka narządów rodnych kobiety. Warto przekonać się do tego badania i zapoznać z jego przebiegiem i możliwościami.

spis treści

1. Kolposkopia - opis i wskazania do badania

To badanie umożliwiające dokładną obserwację dolnej części układu rozrodczego. Wykonuje się je za pomocą kolposkopu. To mikroskop mający zdolność powiększającą od 5- do 50-krotnie. Za jego pomocą uzyskuje sięobraz trójwymiarowy. Mikroskop ten jest wyposażony również w różne filtry ułatwiające ocenę budowy badanych narządów. Poza tym wiele obecnych kolposkopów ma możliwość robienia zdjęć, a niektóre nawet nagrywania filmów z przebiegu badania (wideoskopy).

Kiedy należy wykonać kolposkopię?

  • gdy wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy;
  • przy wykryciu infekcji HPV;
  • aby pobrać wycinek do badania histopatologicznego w celu postawienia rozpoznania;
  • żeby dokładnie ocenić zmiany sugerujące stan przedrakowy, raka przedinwazyjnego oraz raka naciekającego;
  • w celu kontroli poprzednich nieprawidłowych zmian w badaniu kolposkopowym.

2. Kolposkopia - cele badania

Za pomocą kolposkopii można dokładnie obejrzeć dolne piętra układu rozrodczego kobiety (część szyjki macicy znajdującą się w pochwie, pochwę oraz srom), przy czym badanie jest nastawione przede wszystkim na szyjkę macicy. Czasami w kolposkopii obserwuje się również okolicę odbytu, ujście cewki moczowej a nawet nabłonek prącia.

Głównym celem badania jest wykrywanie zmian przedrakowych szyjki macicy, pochwy i sromu. Za pomocą kolposkopii szuka się też objawów infekcji HPV (najważniejszy czynnik ryzyka raka) oraz różnicuje inne zakażenia dróg rodnych (grzybicze, bakteryjne, wirusowe, pierwotniakowe).

Kolposkopia to bardzo dobra metoda poszukiwania raka szyjki macicy. W połączeniu z badaniem cytologicznym wykrywalność tej choroby sięga nawet 100%. Niewątpliwą zaletą kolposkopii jest możliwość natychmiastowego pobrania wycinków do badania histopatologicznego dokładnie ze zmienionego miejsca. Dodatkowym pozytywnym aspektem jest fakt, że kolposkopia jest nieinwazyjna, bezbolesna i trwa zaledwie kilka – kilkanaście minut. Wynik otrzymuje się właściwie od razu po jej zakończeniu.

Pomimo wszystkich zalet na podstawie kolposkopii nie można postawić jednoznacznej diagnozy obserwowanej nieprawidłowości. To metoda wyłącznie wskazująca na możliwość obecności zmian patologicznych i wymaga potwierdzenia dalszymi badaniami (m.in. biopsją). Kolejnym ograniczeniem są różne zmiany na szyjce macicy (w budowie, zmiany bliznowate) powstałe po zabiegach w tej okolicy lub po menopauzie. Utrudniają one dokładną ocenę szyjki macicy mniej więcej u 2% kobiet.

3. Kolposkopia - przygotowanie i przebieg badania

Aby uzyskać wiarygodne wyniki, przed kolposkopią trzeba zastosować się do pewnych zasad. Na kilka dni przed badaniem nie powinno się współżyć, wykonywać irygacji pochwy ani poddawać badaniu ginekologicznemu. Mogłoby to spowodować trudności w ocenie budowy narządów. Ponadto badania nie przeprowadza się w trakcie miesiączki. Przed badaniem należy poinformować lekarza o uczuleniu na jod oraz skłonnościach do krwawień (o ile występują). Przed kolposkopią lekarz zwykle wykonuje cytologię, aby zwiększyć wykrywalność zmian patologicznych.

Kolposkopię przeprowadza się na fotelu ginekologicznym w takiej samej pozycji jak przy badaniu. Najpierw lekarz wkłada wziernik dopochwowy, aby uwidocznić szyjkę macicy. Następnie zbliża obiektyw kolposkopu do pochwy (nie wkłada go do środka) i ogląda wydzielinę. Potem przemywa szyjkę płynem fizjologicznym (0,9% NaCl), w celu usunięcia śluzu, po czym ocenia się nabłonek szyjki oraz jej naczynia. Aby ułatwić obserwację ewentualnych zmian w unaczynieniu stosuje się filtry. Kolejnym etapem jest przemycie szyjki 3% kwasem octowym. W ten sposób można zobaczyć niewidoczne wcześniej zmiany patologiczne w nabłonku. Aby uzyskać pewność, w następnej kolejności przemywa się szyjkę jodkiem potasu (płyn Lugola), co powinno potwierdzić zaobserwowane wcześniej zmiany lub ich brak. Jeżeli w czasie kolposkopii lekarz zobaczył podejrzane obszary, od razu może pobrać z nich małe wycinki do badania histopatologicznego. W sumie całe badanie trwa kilkanaście minut.

Kolposkopia jest badaniem bezpiecznym do tego stopnia, że może być bez przeszkód wykonywana również u kobiet w każdym wieku oraz u kobiet w ciąży. Nie ma żadnych powikłań. Może być przeprowadzana wielokrotnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.