Trwa ładowanie...

Koncentrator tlenu – działanie, stosowanie, wybór

Avatar placeholder
31.01.2023 15:17
Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, zwiększające zawartość tlenu w powietrzu.
Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, zwiększające zawartość tlenu w powietrzu. (123rf)

Koncentrator tlenu to urządzenie, które pobiera powietrze z otoczenia, a następnie filtruje je, usuwa azot i inne gazy oraz zbiera tlen. Jest niezbędne podczas leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego czy krwionośnego, ale i sprawdza się w wielu innych sytuacjach. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które dostarcza pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Urządzenie stosowane jest w różnych sytuacjach, najczęściej wówczas, gdy organizm sam nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości tlenu. Stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla butli tlenowych.

Celem leczenia tlenem za pomocą koncentratora tlenu jest poprawa jakości życia, tolerancja wysiłku, zmniejszenie częstości hospitalizacji z powodu zaostrzeń choroby i w rezultacie przedłużenie życia. Koncentrator tlenu ma zastosowanie głównie medyczne, ale bywa również używany przez sportowców.

2. Jak działa koncentrator tlenu?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia, które filtruje i oczyszcza. Absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu osoby chorej dociera tlen w stężeniu przekraczającym 90 procent. To tlen medyczny, podawany do dróg oddechowych przez maskę twarzową lub kaniule donosowe.

Urządzenie może pracować w trybie ciągłym nawet 24 godziny na dobę. Czas trwania oraz regularność terapii tlenem zależą od jednostki chorobowej i zakresu towarzyszących jej dolegliwości. Na przykład u chorych z POChP może być wymagane codzienne podawanie tlenu przez 12 godzin na dobę, a niektóre osoby muszą korzystać ze wsparcia koncentratora tlenu nieustannie.

Obsługa urządzenia jest prosta. Należy je podłączyć do prądu, ustawić odpowiedni przepływ tlenu (w litrach na minutę), a następnie podłączyć przewód tlenowy i założyć maskę tlenową lub cewnik donosowy tak zwane wąsy. W ciągu minuty urządzenie najczęściej dostarcza od 0,5 do 5 litrów tlenu.

Zobacz także:

3. Dla kogo koncentrator tlenu?

Kiedy stosować koncentratory tlenu? Koncentrator tlenu jest niezbędny w leczeniu chorób płuc czy serca przebiegających z niewydolnością oddechową. Wskazaniem są również schorzenia kardiologiczne oraz onkologiczne.

Koncentrator tlenu sprawdza się w sytuacjach, gdy płuca nie są w stanie zapewnić odpowiedniej podaży tlenu. Trzeba pamiętać, że nawet niewielki spadek saturacji, czyli wysycenia hemoglobiny tlenem, może wywołać dyskomfort i uczucie duszności. Aby komórki otrzymały odpowiednią ilość tlenu, należy utrzymywać saturację w zakresie 95%-99%.

Obniżenie saturacji poniżej 95% oznacza zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego. Dla kogo przeznaczony jest koncentrator tlenu? Urządzenia stosuje się w leczeniu takich chorób jak:

  • POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • mukowiscydoza,
  • astma oskrzelowa,
  • dysplazja oskrzelowo-płucna,
  • zwłóknienie płuc,
  • rak płuc,
  • niewydolność krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • niedociśnienie,
  • dusznica bolesna,
  • sercowe bóle w klatce piersiowej,
  • zwłóknienie mięśnia sercowego.

Ponadto tlenoterapia:

  • wspomaga rehabilitację po zabiegach,
  • zmniejsza nasilenie objawów alergicznych,
  • poprawia kondycję psychiczną osób cierpiących na zaburzenia psychiczne,
  • wspiera w stanach chronicznego zmęczenia, przy trudnościach z koncentracją czy ekspozycji na silny bądź przewlekły stres,
  • pomaga w leczeniu bezsenności,
  • wspiera w nawracających bólach głowy.

4. Jak wybrać koncentrator tlenu?

Urządzenia dzieli się na przenośne i stacjonarne. Stacjonarne koncentratory tlenu wykorzystuje się głównie w szpitalach i przychodniach, ale i w domach. Pomagają osobom zmagającym się z zaawansowaną niewydolnością oddechową. Są duże, mają większą wydajność.

Przenośne koncentratory są mniejsze i mobilne. Umożliwiają podawanie tlenu poza domem. Ich praca jednak jest mniej efektywna. Mogą z niego korzystać osoby, które nie borykają się z poważnymi problemami z oddychaniem, potrzebują wsparcia urządzenia okazjonalnie bądź traktują je jako uzupełnienie regularnej terapii aparatem stałym.

5. Koncentrator tlenu – wypożyczalnia czy sklep?

Ceny koncentratorów tlenu są wysokie. Wynoszą kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Osoby, których na taki wydatek nie stać, mogą urządzenie wypożyczyć. Wówczas należy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

Z usługi można skorzystać zarówno stacjonarnie, zwłaszcza w dużych miastach, jak i online. Aby znaleźć wypożyczalnie sprzętu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „koncentrator tlenu wypożyczalnia”.

Oferta jest bardzo bogata i szeroko dostępna. Wynajem odbywa się na jasnych zasadach, w prosty sposób, na określony czas. To wygodna opcja, ponieważ za ustaloną odpłatą można mieć osobisty koncentrator domowy. Oznacza to, że można go używać swobodnie: tak długo i często, jak potrzeba, w dowolnym miejscu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze