Trwa ładowanie...

Koncentrator tlenu – działanie, stosowanie, wybór

Koncentrator tlenu to urządzenie, które pobiera powietrze z otoczenia, a następnie filtruje je, usuwa azot i inne gazy oraz zbiera tlen. Jest niezbędne podczas leczenia przewlekłych chorób układu oddechowego czy krwionośnego, ale i sprawdza się w wielu innych sytuacjach. Co warto wiedzieć?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Co to jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które dostarcza pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Urządzenie stosowane jest w różnych sytuacjach, najczęściej wówczas, gdy organizm sam nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości tlenu. Stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla butli tlenowych.

Celem leczenia tlenem za pomocą koncentratora tlenu jest poprawa jakości życia, tolerancja wysiłku, zmniejszenie częstości hospitalizacji z powodu zaostrzeń choroby i w rezultacie przedłużenie życia. Koncentrator tlenu ma zastosowanie głównie medyczne, ale bywa również używany przez sportowców.

2. Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu pobiera powietrze z otoczenia, które filtruje i oczyszcza. Absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu osoby chorej dociera tlen w stężeniu przekraczającym 90 procent. To tlen medyczny, podawany do dróg oddechowych przez maskę twarzową lub kaniule donosowe.

Urządzenie może pracować w trybie ciągłym nawet 24 godziny na dobę. Czas trwania oraz regularność tlenoterapii zależą od jednostki chorobowej i zakresu towarzyszących jej dolegliwości. Na przykład u chorych z POChP może być wymagane codzienne podawanie tlenu przez 12 godzin na dobę, a niektóre osoby muszą korzystać ze wsparcia koncentratora tlenu nieustannie.

Obsługa urządzenia jest prosta. Należy je podłączyć do prądu, ustawić odpowiedni przepływ tlenu (w litrach na minutę), a następnie podłączyć przewód tlenowy i założyć maskę tlenową lub cewnik donosowy tak zwane wąsy. W ciągu minuty urządzenie najczęściej dostarcza od 0,5 do 5 litrów tlenu.

Zobacz także:

3. Dla kogo koncentrator tlenu?

Kiedy stosować koncentratory tlenu? Koncentrator tlenu jest niezbędny w leczeniu chorób płuc czy serca przebiegających z niewydolnością oddechową. Wskazaniem są również schorzenia kardiologiczne oraz onkologiczne.

Koncentrator tlenu sprawdza się w sytuacjach, gdy płuca nie są w stanie zapewnić odpowiedniej podaży tlenu. Trzeba pamiętać, że nawet niewielki spadek saturacji, czyli wysycenia hemoglobiny tlenem, może wywołać dyskomfort i uczucie duszności. Aby komórki otrzymały odpowiednią ilość tlenu, należy utrzymywać saturację w zakresie 95%-99%.

Obniżenie saturacji poniżej 95% oznacza zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego. Dla kogo przeznaczony jest koncentrator tlenu? Urządzenia stosuje się w leczeniu takich chorób jak:

 • POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • mukowiscydoza,
 • astma oskrzelowa,
 • dysplazja oskrzelowo-płucna,
 • zwłóknienie płuc,
 • rak płuc,
 • niewydolność krążenia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niedociśnienie,
 • dusznica bolesna,
 • sercowe bóle w klatce piersiowej,
 • zwłóknienie mięśnia sercowego.

Ponadto tlenoterapia:

 • wspomaga rehabilitację po zabiegach,
 • zmniejsza nasilenie objawów alergicznych,
 • poprawia kondycję psychiczną osób cierpiących na zaburzenia psychiczne,
 • wspiera w stanach chronicznego zmęczenia, przy trudnościach z koncentracją czy ekspozycji na silny bądź przewlekły stres,
 • pomaga w leczeniu bezsenności,
 • wspiera w nawracających bólach głowy.

4. Jak wybrać koncentrator tlenu?

Urządzenia dzieli się na przenośne i stacjonarne. Stacjonarne koncentratory tlenu wykorzystuje się głównie w szpitalach i przychodniach, ale i w domach. Pomagają osobom zmagającym się z zaawansowaną niewydolnością oddechową. Są duże, mają większą wydajność.

Przenośne koncentratory są mniejsze i mobilne. Umożliwiają podawanie tlenu poza domem. Ich praca jednak jest mniej efektywna. Mogą z niego korzystać osoby, które nie borykają się z poważnymi problemami z oddychaniem, potrzebują wsparcia urządzenia okazjonalnie bądź traktują je jako uzupełnienie regularnej terapii aparatem stałym.

5. Koncentrator tlenu – wypożyczalnia czy sklep?

Ceny koncentratorów tlenu są wysokie. Wynoszą kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Osoby, których na taki wydatek nie stać, mogą urządzenie wypożyczyć. Wówczas należy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

Z usługi można skorzystać zarówno stacjonarnie, zwłaszcza w dużych miastach, jak i online. Aby znaleźć wypożyczalnie sprzętu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „koncentrator tlenu wypożyczalnia”.

Oferta jest bardzo bogata i szeroko dostępna. Wynajem odbywa się na jasnych zasadach, w prosty sposób, na określony czas. To wygodna opcja, ponieważ za ustaloną odpłatą można mieć osobisty koncentrator domowy. Oznacza to, że można go używać swobodnie: tak długo i często, jak potrzeba, w dowolnym miejscu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.