Trwa ładowanie...

Kontrapulsacja wewnątrzaortalna

Kontrapulsacja wewnątrzaortalna (IABP - Intra-Aortic Balloon Pump) jest metodą mechanicznego wspomagania krążenia.

spis treści

1. Co to jest kontrapulsacja wewnątrzaortalna?

Kontrapulsacja wewnątrzaortalna polega na wprowadzeniu do aorty, poprzez tętnicę udową (w pachwinie), polietylenowego balonu, a następnie jego napełnianiu i opróżnianiu w odpowiednich fazach pracy serca, dzięki zsynchronizowaniu pompy z zapisem EKG. W czasie pracy serca można wyróżnić dwie fazy: skurczu i rozkurczu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W fazie skurczu mięsień sercowy napina się i objętość komór serca ulega gwałtownie zmniejszeniu. Efektem tego jest wyrzucenie krwi z prawej komory do płuc a z lewej do aorty, stąd zaś do całego organizmu. W fazie rozkurczu napięcie mięśnia maleje i komory serca napełniają się krwią.

Oczywiście, tak jak każda część ciała ludzkiego, tak i serce musi być zaopatrywane w krew. Rolę naczyń tętniczych serca pełnią tętnice wieńcowe, rozpoczynające się w początkowym odcinku aorty (opuszce aorty) i doprowadzające krew do serca głównie w fazie jego rozkurczu.

Mięsień sercowy, budujący ściany serca, jest wtedy rozluźniony i może przyjąć krew niosącą tlen i składniki odżywcze potrzebne do dalszej pracy. Kontrapulsacja wewnątrzaortalna wspomaga zarówno fazę rozkurczu, jak i skurczu serca.

W fazie rozkurczu balon, umiejscowiony w aorcie, jest napełniany, co skutkuje wzrostem ilości krwi trafiającej do tętnic wieńcowych (oraz naczyń mózgowych).

Tuż przed skurczem mięśnia balon jest opróżniany, a serce może wypompować krew do aorty ze znacznie mniejszym obciążeniem. W efekcie serce wykonuje lżejszą pracę, przy wydajniejszym zaopatrzeniu w tlen i substancje odżywcze.

2. Wskazania do zastosowania kontrapulsacji

 • wstrząs kardiogenny jako powikłanie zawału;
 • niestabilna choroba wieńcowa;
 • powikłania zawału - ostra pozawałowa niedomykalność zastawek, ubytek przegrody międzykomorowej;
 • krańcowa niewydolność krążenia u chorych oczekujących na transplantację serca.

2.1. Przeciwwskazania kontrapulsacji

 • niedomykalność aortalna;
 • rozwarstwiający tętniak aorty.

3. Kryteria zastosowania kontrapulsacji oparte na pomiarach hemodynamicznych

 • wskaźnik pojemności wyrzutowej (CI poniżej 1,8 l/min/m2);
 • zaklinowane ciśnienie w tętnicy płucnej (PCWP powyżej 20 mmHg);
 • ciśnienie skurczowe poniżej 80 mmHg;

Łącznie z pomiarami hemodynamicznymi w decyzji o zastosowaniu kontrapulsacji należy brać pod uwagę narastającą kwasicę metaboliczną i brak reakcji na leki. Najpoważniejszym problemem przy długotrwałym stosowaniu są powikłania zatorowe i infekcje.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza