Trwa ładowanie...

Koordynator medyczny - wsparcie dla chorego

Umówi wizytę lekarską, ustali termin badania, wytłumaczy i pocieszy - koordynator pacjenta onkologicznego to nowy zawód medyczny. Jest wsparciem dla lekarza i pacjenta.

Każda placówka medyczna, która ma podpisaną umowę z NFZ na leczenie pacjentów onkologicznych, zatrudnia koordynatora medycznego. Resort zdrowia planuje, by pracowali także w POZ czy na innych oddziałach szpitalnych, nie tylko z pacjentami, u których zdiagnozowano raka.

1. Wypełni dokumenty i ustali wizytę lekarską

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Pracuje i opiekuje się pacjentem od momentu postawienia przez lekarzy diagnozy, przez wszystkie etapy leczenia. Udziela choremu wszystkich niezbędnych informacji związanych z leczeniem onkologicznym.

Koordynator prowadzi konsylium medyczne i pomaga realizować zadania, które ustalili medycy.

-Wprowadzamy do systemu informatycznego całą ścieżkę leczenia pacjenta i przekazujemy pacjentowi na ten temat informacje - mówi serwisowi WP abcZdrowie Anna Mankiewicz, koordynator z Centrum Onkologii w Gdańsku.

  • Umawiamy wizyty lekarskie, ustalamy terminy chemioterapii, radioterapii, wielu badań. Przypominamy chorym także kiedy, gdzie, oraz o której godzinie mają się zgłosić do lekarza - tłumaczy.

  • Jeżeli pacjent nie porusza się o własnych siłach, wszystkie badania ustalam mu na jeden dzień, by nie musiał przyjeżdżać kilkakrotnie - dodaje Mankiewicz.

Koordynator jest w stałym kontakcie z chorym. Pacjent kontaktuje się z nim telefonicznie i mailowo.

Koordynator wypełnia również dokumenty, poprawia błędy w karcie medycznej. Sprawdza też zmiany w ustawach i w przepisach, które mają znaczenie dla chorych na raka.

 

2. Najważniejsza empatia

  • By zostać koordynatorem, nie trzeba mieć specjalnych studiów ani kursów - tłumaczy Mankiewicz. Zazwyczaj zostają nimi pielęgniarki, położne czy sekretarki medyczne, a także pracownicy biurowi szpitala.

Najważniejsza jest empatia. - Koordynator musi być cierpliwy, chętny do pomocy i kierować się dobrem pacjenta - tłumaczy Danuta Łyczek, koordynator  oddziału chirurgii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie.

3. Wszystko będzie dobrze

Przeczytaj koniecznie

Koordynator to nie tylko pracownik administracyjny, który czuwa nad harmonogramem leczenia. Jest dla chorego w trudnych chwilach wsparciem.

- Pacjenci mówią nam, że jesteśmy im bardzo potrzebni. Często czują się przerażeni, zagubieni, bezradni - wyjaśnia Danuta Łyczek. - Płaczą i szukają pocieszenia. A my ich wspieramy. Proponujemy im pomoc wykwalifikowanych psychologów z naszej poradni - zaznacza.

Anna Mankiewicz przyznaje, że chorzy potrzebują rozmowy. - Muszą się wygadać. Potrzebują ciepłych słów. "Proszę się nie martwić, wszystko będzie dobrze" - ten znany wszystkim zwrot jest im bardzo potrzebny - tłumaczy.

4. Wielka pomoc

Profesor Jerzy Kowalczyk, onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przyznaje, że rola koordynatora jest bardzo ważna.

  • W onkologii dziecięcej taka funkcja istnieje od wielu lat. Sprawdza się świetnie. Koordynatorem w przypadku małych pacjentów jest lekarz prowadzący. Nie wyobrażam sobie, by zostawić dziecko i rodzica bez pomocy, by musieli sami sobie radzić. Rola koordynatora jako opiekuna dorosłego pacjenta jest zatem bardzo ważna. To on kieruje jego leczeniem - tłumaczy lekarz.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Koordynator medyczny - wsparcie dla chorego
Koordynator medyczny - wsparcie dla chorego (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza