Koordynator medyczny - wsparcie dla chorego
Umówi wizytę lekarską, ustali termin badania, wytłumaczy i pocieszy - koordynator pacjenta onkologicznego to nowy zawód medyczny. Jest wsparciem dla lekarza i pacjenta.
Każda placówka medyczna, która ma podpisaną umowę z NFZ na leczenie pacjentów onkologicznych, zatrudnia koordynatora medycznego. Resort zdrowia planuje, by pracowali także w POZ czy na innych oddziałach szpitalnych, nie tylko z pacjentami, u których zdiagnozowano raka.
1. Wypełni dokumenty i ustali wizytę lekarską
Pracuje i opiekuje się pacjentem od momentu postawienia przez lekarzy diagnozy, przez wszystkie etapy leczenia. Udziela choremu wszystkich niezbędnych informacji związanych z leczeniem onkologicznym.
Koordynator prowadzi konsylium medyczne i pomaga realizować zadania, które ustalili medycy.
-Wprowadzamy do systemu informatycznego całą ścieżkę leczenia pacjenta i przekazujemy pacjentowi na ten temat informacje - mówi serwisowi WP abcZdrowie Anna Mankiewicz, koordynator z Centrum Onkologii w Gdańsku.
Umawiamy wizyty lekarskie, ustalamy terminy chemioterapii, radioterapii, wielu badań. Przypominamy chorym także kiedy, gdzie, oraz o której godzinie mają się zgłosić do lekarza - tłumaczy.
Jeżeli pacjent nie porusza się o własnych siłach, wszystkie badania ustalam mu na jeden dzień, by nie musiał przyjeżdżać kilkakrotnie - dodaje Mankiewicz.
Koordynator jest w stałym kontakcie z chorym. Pacjent kontaktuje się z nim telefonicznie i mailowo.
Koordynator wypełnia również dokumenty, poprawia błędy w karcie medycznej. Sprawdza też zmiany w ustawach i w przepisach, które mają znaczenie dla chorych na raka.
2. Najważniejsza empatia
- By zostać koordynatorem, nie trzeba mieć specjalnych studiów ani kursów - tłumaczy Mankiewicz. Zazwyczaj zostają nimi pielęgniarki, położne czy sekretarki medyczne, a także pracownicy biurowi szpitala.
Najważniejsza jest empatia. - Koordynator musi być cierpliwy, chętny do pomocy i kierować się dobrem pacjenta - tłumaczy Danuta Łyczek, koordynator oddziału chirurgii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie.
3. Wszystko będzie dobrze
Przeczytaj koniecznie
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne
- Te choroby biorą się z powietrza. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- Gwiazda na placu budowy! Tego jeszcze nie było
- Zęby mówią więcej niż myślisz. Sprawdź, co możesz od nich „usłyszeć”
Koordynator to nie tylko pracownik administracyjny, który czuwa nad harmonogramem leczenia. Jest dla chorego w trudnych chwilach wsparciem.
- Pacjenci mówią nam, że jesteśmy im bardzo potrzebni. Często czują się przerażeni, zagubieni, bezradni - wyjaśnia Danuta Łyczek. - Płaczą i szukają pocieszenia. A my ich wspieramy. Proponujemy im pomoc wykwalifikowanych psychologów z naszej poradni - zaznacza.
Anna Mankiewicz przyznaje, że chorzy potrzebują rozmowy. - Muszą się wygadać. Potrzebują ciepłych słów. "Proszę się nie martwić, wszystko będzie dobrze" - ten znany wszystkim zwrot jest im bardzo potrzebny - tłumaczy.
4. Wielka pomoc
Profesor Jerzy Kowalczyk, onkolog z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego przyznaje, że rola koordynatora jest bardzo ważna.
- W onkologii dziecięcej taka funkcja istnieje od wielu lat. Sprawdza się świetnie. Koordynatorem w przypadku małych pacjentów jest lekarz prowadzący. Nie wyobrażam sobie, by zostawić dziecko i rodzica bez pomocy, by musieli sami sobie radzić. Rola koordynatora jako opiekuna dorosłego pacjenta jest zatem bardzo ważna. To on kieruje jego leczeniem - tłumaczy lekarz.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.