Trwa ładowanie...

Koronawirus - mapa. Polska i świat

Koronawirus od grudnia 2019 roku zbiera żniwo na całym świecie. Pierwszy przypadek zakażenia odnotowano w chińskim mieście Wuhan. Choroba w ciągu kilku miesięcy rozprzestrzeniła się na cały świat. Szacuje się, że około 70% wszystkich mieszkańców Ziemi zostanie zarażonych, jednak w części przypadków infekcja przebiega bezobjawowo, nie powodując poważnych zmian w organizmie. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze. Postawą ochrony przed wirusem jest częste mycie rąk i unikanie kontaktów społecznych. Zobacz, czym jest koronawirus, jak się przed nim chronić i jakie są aktualne dane dotyczące sytuacji w Polsce i na świecie.

spis treści

1. Koronawirus w Polsce - mapa i aktualne informacje

Tutaj znajdziesz aktualne informacje na temat koronawirusa w Polsce, przede wszystkim bilans wszystkich potwierdzonych i hospitalizowanych przypadków, a także liczbę ofiar śmiertelnych. Szacuje się, że do końca tygodnia (tj. do 22.03) liczba zakażonych może wzrosnąć nawet do tysiąca.

Możesz monitorować sytuację w kraju i na świecie na bieżąco, korzystając z map interaktywnych:

[stan na 02.04.2020, godz. 21:31]

Ministerstwo informuje aż o 254 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Dane te obejmują: 142 osoby z województwa mazowieckiego, 73 osoby z województwa kujawsko-pomorskiego, 8 osób z woj. zachodniopomorskiego, 6 osób z woj. świętokrzyskiego, po 4 osoby z województw:łódzkiego i podlaskiego; po 3 osoby z województw: lubelskiego i wielkopolskiego, 2 osoby z województwa pomorskiego oraz po jednej osobie z województw: warmińsko-mazurskiego i lubuskiego.

W całym kraju potwierdzono Covid-19 u 2946 osób. Minister Zdrowia uważa, że "najgorsze dopiero przed nami", a liczba zarażonych pod koniec tygodnia może wzrosnąć do kilku tysięcy. Rząd nie zamierza póki co łagodzić restrykcyjnych zaleceń - szkoły i uczelnie pozostaną zamknięte, galerie handlowe nieczynne, a sprzedaż większości produktów będzie odbywać się przez Internet.

Jak do tej pory wyleczono jedenaście osób. Pacjent "zero" z Zielonej Góry został odesłany do domu. Jak twierdzi, czuje się dobrze i teraz potrzebuje spokoju. Drugą jest pacjent z Cieszyna, u którego testy na SARS-Cov-2 dziś (tj. 25.03) pokazały wynik ujemny.

Trzecią wyleczoną osobą jest pacjentka w średnim wieku, która przebywała w szpitalu w Ostródzie. Kolejne 8 osób, które wyzdrowiały, to pacjenci z województwa lubelskiego.

Łącznie w Polsce na Covid-19 zmarło 57 osób. Najnowsze dane dotyczą:

  • 77-letniej i 83-letniej kobiety ze szpitala w Radomiu
  • 77-letniego mężczyzny ze szpitala w Warszawie
  • 61-letniego mężczyzny ze szpitala w Krakowie
  • 87-letniej kobiety ze szpitala w Limanowej
  • 65-letniego mężczyzny ze szpitala w Poznaniu
  • 75-letniego mężczyzny ze szpitala w Pleszewie.

Wiadomo, że wszyscy mieli choroby współistniejące.

Koronawirus obecny jest już we wszystkich krajach Europy (jako ostatnia jego ofiarą padła Czarnogóra), a także we wszystkich stanach USA. W Nowym Jorku trwa dyskusja na temat wprowadzenia całkowitego zakazu opuszczania mieszkań.

Włochy przebiły Chiny jeśli chodzi o liczbę śmiertelnych ofiar koronawirusa. Obecnie wiadomo, że zmarło 3405 Włochów i 3133 Chińczyków.

2. Leczenie koronawirusa - aktualne informacje

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na temat możliwych sposobów leczenia zakażenia koronawirusem, a także najnowsze informacje na temat szczepienia.

[stan na 30.03.2020]

Naukowcy z Johnson&Johnson poinformowali, że opracowali wstępną wersję szczepionki na koronawirusa. Testy mają zacząć się jednak dopiero we wrześniu tego roku, a jeśli wyniki będą pozytywne, na początku 2021 roku preparat powinien trafić do sprzedaży.

Najnowsze wyniki badań wskazują na to, że połączenie leku na malarię Arechin (chlorochina) i antybiotyku Plaquenilu (hydroksychlorochina) może być skuteczne w leczeniu koronawirusa. Atybiotyk, według przeprowadzonych testów, wzmacnia działanie Arechinu. Francuscy naukowcy planują wdrożenie testów.

Naukowcy z Uniwersytetu Oxford poinformowali, że trwają pracę nad stworzeniem nowej technologii, która pozwoliłaby wykryć wirusa Covid-19 w znacznie krótszym czasie, niż ma to miejsce teraz. Nowe testy będzie można wykonać już po 6 godzinach od kontaktu z zakażoną osobą lub przedmiotami (obecnie trzeba poczekać kilka dni, zanim badanie wyjdzie wiarygodne).

Testy, którymi lekarze dysponują teraz, pozwalają na uzyskanie wyniku po około 2 godzinach. Nowa technologia miałaby skrócić ten czas do 30 minut oczekiwania.

Leczenie zakażenia póki co opiera się na działaniu objawowym i wspomagającym. Na chwilę obecną naukowcy potwierdzają wpływ chlorochiny na zmniejszenie objawów choroby. Dodatkowo opracowano wstępną formę szczepionki. Amerykanka Jennifer Haller, wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami, zgłosiła się na ochotnika i to jej jako pierwszej zostanie podana eksperymentalna szczepionka..

Dodatkowo badania przeprowadzone przez chińskich naukowców potwierdzają skuteczność leku Favipiravir. Zapewniają, że środek nie powoduje poważnych działań niepożądanych. Badacze przekonują, że lek ten powinien jak najszybciej zostać wdrożony w leczeniu koronawirusa we wszystkich krajach.

3. Czym jest koronawirus i skąd się wziął

Koronawirus pojawił się w Chinach pod koniec 2019 roku i od razu rozprzestrzenił się niemal na cały kraj. Przyjmuje się, że do pierwszego zachorowania doszło na skutek zjedzenia zakażonego mięsa nietoperza. Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego tak szybko się rozprzestrzenia. Na początku 2020 roku przedostał się do Europy i sparaliżował całe Włochy, później Francję, Hiszpanię i Niemcy. W końcu trafił do Polski i coraz dynamiczniej się rozprzestrzenia wewnątrz naszego kraju. Władze państwa szybko podjęły decyzję o zamknięciu szkół, placówek oświatowych i odwołaniu wszystkich dużych zgromadzeń - koncertów, konferencji, etc. Odwoływane są także wydarzenia sportowe, premiery kinowe, a także msze święte.

WHO wydało oświadczenie, w którym informuje, że sytuacja związana z koronawirusem może być określane mianem pandemii.

Więcej o koronawirusie:

3.1. Objawy zakażenia koronawirusem

Zakażenie koronawirusem wywołuje szereg objawów związanych z funkcjonowaniem układu oddechowego. Jest niebezpieczny również dlatego, że atakuje nie tylko górne, ale i dolne drogi oddechowe. Oznacza to, że może powodować nieodwracalne zmiany w płucach i oskrzelach.

Choroba wywołana przez koronawirusa przypomina grypę lub przeziębienie. Pojawia się kaszel, duszności, czasem także ból gardła. U niektórych pojawiają się także objawy żołądkowe - biegunki i wymioty.

Najnowsze informacje o koronawirusie dostępne są tutaj.

Najbardziej narażeni na zakażenie są seniorzy, a także osoby o obniżonej odporności - chorujący przewlekle lub przyjmujący leki immunosupresyjne.

4. Sytuacja w Europie - koronawirus wobec Włoch i Wielkiej Brytanii

Włochy były pierwszym krajem w Europie, do którego dotarł koronawirus. Rząd podjął stosowane decyzje, jednak mieszkańcy zbagatelizowali temat. Zamknięcie szkół i przymusową kwarantannę potraktowali jak wakacje. Z tego podowu liczba zakażonych bardzo dyamicznie wzrosła w krótkim czasie. Włosi borykają się także z dużą śmiertelnością spowodowaną przez Covid-19. Zignorowanie ogólnych zaleceń i spotykanie się w dużych skupiskach sprawiło, że mnóstwo osób padło ofiarą koronawirusa. Polski rząd, chcąc uniknąć podobnej sytuacji w Polsce, podjął decyzje o dość restrykcyjnych działaniach. Dzięki temu liczba zarażonych nie rośnie tak dynamicznie, a śmiertelność nie jest (póki co) tak wysoka.

Więcej na temat koronawirusa:

W Wielkiej Brytanii ludzie podeszli do epidemii nieco inaczej. Premier Boris Johnson wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że masowe zarażenie może mieć pozytywny wpływ. Argumentuje to tak, że im więcej osób padnie ofiarą koronawirusa, tym szybciej organizm wytworzy odpowiednie przeciwciała i rozpocznie walkę z wirusem. W Anglii popularne stało się zjawisko "koronaparty".

Niestety nie jest to takie proste. Ludzki organizm nie wytwarza przeciwciał samodzielnie i tak naprawdę tylko szczepienie pozwoli na pełną ochroną przed koronawirusem. Tym bardziej, że raz zarażony organizm może zostać zarażonym po raz drugi. Nic więc nie da masowe zakażenie obywateli.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.