Koronawirus - mapa. Polska i świat
Koronawirus od grudnia 2019 roku zbiera żniwo na całym świecie. Pierwszy przypadek zakażenia odnotowano w chińskim mieście Wuhan. Choroba w ciągu kilku miesięcy rozprzestrzeniła się na cały świat. Szacuje się, że około 70% wszystkich mieszkańców Ziemi zostanie zarażonych, jednak w części przypadków infekcja przebiega bezobjawowo, nie powodując poważnych zmian w organizmie. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze. Postawą ochrony przed wirusem jest częste mycie rąk i unikanie kontaktów społecznych. Zobacz, czym jest koronawirus, jak się przed nim chronić i jakie są aktualne dane dotyczące sytuacji w Polsce i na świecie.
1. Koronawirus w Polsce - mapa i aktualne informacje
Tutaj znajdziesz aktualne informacje na temat koronawirusa w Polsce, przede wszystkim bilans wszystkich potwierdzonych i hospitalizowanych przypadków, a także liczbę ofiar śmiertelnych.
Możesz monitorować sytuację w kraju i na świecie na bieżąco, korzystając z map interaktywnych:
[stan na 09.03.2021, godz. 10:31]
Ministerstwo informuje o 9 954 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najnowsze przypadki zakażenia potwierdzono w województwach:
- mazowieckiego (1772),
- śląskiego (1061),
- warmińsko – mazurskiego (835),
- kujawsko – pomorskiego 728,
- dolnośląskiego (681),
- wielkopolskiego (663),
- łódzkiego (621),
- pomorskiego (613),
- małopolskiego (583),
- lubelskiego (512),
- podkarpackiego (471),
- podlaskiego (303),
- zachodniopomorskiego (289),
- lubuskiego (240),
- świętokrzyskiego (240),
- opolskiego (123).
Uwaga: 219 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
W całym kraju potwierdzono Covid-19 u 1 811 036. Jak do tej pory liczba ozdrowieńców wynosi 1 503 353.
Łącznie w Polsce liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wynosi 45 599. Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 218 osób.
2. Mapa na żywo Polska i świat
3. Leczenie koronawirusa - aktualne informacje
Tutaj znajdziesz wszystkie informacje na temat możliwych sposobów leczenia zakażenia koronawirusem, a także najnowsze informacje na temat szczepienia.
[stan na 05.05.2020]
Trwają testy pozwalające ocenić, czy osocze pozyskane od osób, które wyzdrowiały, może być podawane osobom chorym. Ma to na celu wykształcenie przeciwciał u zarażonych.
Naukowcy z Johnson&Johnson poinformowali, że opracowali wstępną wersję szczepionki na koronawirusa. Testy mają zacząć się jednak dopiero we wrześniu tego roku, a jeśli wyniki będą pozytywne, na początku 2021 roku preparat powinien trafić do sprzedaży.
Najnowsze wyniki badań wskazują na to, że połączenie leku na malarię Arechin (chlorochina) i antybiotyku Plaquenilu (hydroksychlorochina) może być skuteczne w leczeniu koronawirusa. Atybiotyk, według przeprowadzonych testów, wzmacnia działanie Arechinu. Francuscy naukowcy planują wdrożenie testów.
Dodatkowo opracowano wstępną formę szczepionki. Amerykanka Jennifer Haller, wraz z kilkudziesięcioma innymi osobami, zgłosiła się na ochotnika i to jej jako pierwszej zostanie podana eksperymentalna szczepionka..
Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców potwierdzają skuteczność leku Favipiravir. Zapewniają, że środek nie powoduje poważnych działań niepożądanych. Badacze przekonują, że lek ten powinien jak najszybciej zostać wdrożony w leczeniu koronawirusa we wszystkich krajach.
4. Czym jest koronawirus i skąd się wziął?
Koronawirus pojawił się w Chinach pod koniec 2019 roku i od razu rozprzestrzenił się niemal na cały kraj. Przyjmuje się, że do pierwszego zachorowania doszło na skutek zjedzenia zakażonego mięsa nietoperza. Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego tak szybko się rozprzestrzenia. Na początku 2020 roku przedostał się do Europy i sparaliżował całe Włochy, później Francję, Hiszpanię i Niemcy. W końcu trafił do Polski i coraz dynamiczniej się rozprzestrzenia wewnątrz naszego kraju. Władze państwa szybko podjęły decyzję o zamknięciu szkół, placówek oświatowych i odwołaniu wszystkich dużych zgromadzeń - koncertów, konferencji, etc. Odwoływane są także wydarzenia sportowe, premiery kinowe, a także msze święte.
WHO wydało oświadczenie, w którym informuje, że sytuacja związana z koronawirusem może być określane mianem pandemii.
Więcej o koronawirusie:
4.1. Objawy zakażenia koronawirusem
Zakażenie koronawirusem wywołuje szereg objawów związanych z funkcjonowaniem układu oddechowego. Jest niebezpieczny również dlatego, że atakuje nie tylko górne, ale i dolne drogi oddechowe. Oznacza to, że może powodować nieodwracalne zmiany w płucach i oskrzelach.
Choroba wywołana przez koronawirusa przypomina grypę lub przeziębienie. Pojawia się kaszel, duszności, czasem także ból gardła. U niektórych pojawiają się także objawy żołądkowe - biegunki i wymioty.
Najnowsze informacje o koronawirusie dostępne są tutaj.
Najbardziej narażeni na zakażenie są seniorzy, a także osoby o obniżonej odporności - chorujący przewlekle lub przyjmujący leki immunosupresyjne.
5. Sytuacja w Europie - koronawirus wobec Włoch i Wielkiej Brytanii
Włochy były pierwszym krajem w Europie, do którego dotarł koronawirus. Rząd podjął stosowane decyzje, jednak mieszkańcy zbagatelizowali temat. Zamknięcie szkół i przymusową kwarantannę potraktowali jak wakacje. Z tego podowu liczba zakażonych bardzo dyamicznie wzrosła w krótkim czasie. Włosi borykają się także z dużą śmiertelnością spowodowaną przez Covid-19. Zignorowanie ogólnych zaleceń i spotykanie się w dużych skupiskach sprawiło, że mnóstwo osób padło ofiarą koronawirusa. Polski rząd, chcąc uniknąć podobnej sytuacji w Polsce, podjął decyzje o dość restrykcyjnych działaniach. Dzięki temu liczba zarażonych nie rośnie tak dynamicznie, a śmiertelność nie jest (póki co) tak wysoka.
Więcej na temat koronawirusa:
W Wielkiej Brytanii ludzie podeszli do epidemii nieco inaczej. Premier Boris Johnson wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że masowe zarażenie może mieć pozytywny wpływ. Argumentuje to tak, że im więcej osób padnie ofiarą koronawirusa, tym szybciej organizm wytworzy odpowiednie przeciwciała i rozpocznie walkę z wirusem. W Anglii popularne stało się zjawisko "koronaparty".
Niestety nie jest to takie proste. Ludzki organizm nie wytwarza przeciwciał samodzielnie i tak naprawdę tylko szczepienie pozwoli na pełną ochroną przed koronawirusem. Tym bardziej, że raz zarażony organizm może zostać zarażonym po raz drugi. Nic więc nie da masowe zakażenie obywateli.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie. #WSPIERAM
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.