Czy katar jest objawem COVID-19? Wyjaśniają dr Krajewska i dr Domaszewski
Brytyjczycy apelują, aby uwzględnić katar na oficjalnej liście objawów COVID-19. Tymczasem u polskich pacjentów katar pojawia się dosyć rzadko. Zdaniem ekspertów wynika to z faktu, że w obu krajach dominują inne warianty koronawirusa.
1. "Pacjenci z katarem są nieświadomi tego, że mogą być zakażeni SARS-CoV-2"
Od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 lekarze podkreślali, że COVID-19 jest chorobą niskonieżytową. W praktyce to oznacza, że katar nie był brany pod uwagę jako jeden z objawów zakażenia.
Ostatnio jednak grupa 140 lekarzy z Wielkiej Brytanii zaapelowała do ministerstwa zdrowia, by na listę objawów COVID-19 dodać również katar, ból gardła oraz ból głowy.
Zdaniem lekarzy te objawy są charakterystyczne dla pacjentów, którzy przechodzą zakażenie w łagodny sposób. Medycy twierdzą, że wielu pacjentów, borykających się z katarem lub bólem gardła, nawet nie domyśla się, że mogą być nosicielami niebezpiecznego wirusa. Nie izolują się od innych, a co za tym idzie - przyczyniają się do dalszej transmisji wirusa.
"Badamy pacjentów, którzy niemal mimochodem wspominają o objawach podobnych do przeziębienia, kilka dni później okazuje się, że potwierdzono u nich obecność SARS-CoV-2. Chorzy ci często nie brali nawet pod uwagę, że katar może być oznaką COVID-19, co oznacza też, że nie poddali się izolacji. To naprawdę niepokojące, jeśli weźmie się pod uwagę, że w początkowym okresie koronawirus jest najbardziej zakaźny" - pisze w specjalnym liście dr Alex Sohal, lekarka rodzinna i wykładowczyni na Queen Mary University.
- Moi pacjenci z COVID-19 bardzo rzadko zgłaszają katar wśród innych objawów. Z nietypowych objawów zdecydowanie częściej występuje ból głowy. Inaczej jest w przypadku dzieci, u których katar dosyć często bywa objawem zakażenia koronawirusem - opowiada dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny i autor bloga "Doktor Michał".
Potwierdza to również dr Magdalena Krajewska, znana w internecie znana jako "InstaLekarz". - U niektórych pacjentów pojawia się katar, ale na pewno nie jest to jeden z dominujących objawów COVID-19 - wyjaśnia lekarka.
Zarówno dr Domaszewski jak i dr Krajewska nie wykluczają, że różnice w zgłaszanych objawach COVID-19 w Polsce i Wielkiej Brytanii, mogą wynikać z różnych wariantów wirusa. Na Wyspach już od jakiegoś czasu dominuje B.1.1.7, nowy wariant SARS-CoV-2, który potocznie jest nazywany wariantem brytyjskim. Zdaniem naukowców mutacja szybciej się rozprzestrzenia i jest bardziej śmiercionośna. Badania pokazują również, że wywołuje nieco inne objawy zakażenia.
Szacuje się, że obecnie B.1.1.7 odpowiada w Polsce za 10 proc. wszystkich zakażeń SARS-CoV-2.
2. Katar a COVID-19. Kiedy zwrócić się do lekarza?
Zdaniem dr Magdaleny Krajewskiej katar występujący bez innych objawów nie powinien wzbudzać podejrzeń o zakażenie SARS-CoV-2.
- Katar może być objawem COVID-19, ponieważ wirus namnaża się w nabłonku nosa. Warto jednak pamiętać, że katar może spowodować wiele czynników. Teraz większość czasu przebywamy w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo suche powietrze. Więc kiedy wychodzimy na świeże, mroźne powietrze, rzeczą naturalną jest pojawienie się kataru. Oprócz tego katar mogą powodować inne wirusy, które teraz są bardzo aktywne - opowiada dr Krajewska.
Wśród dominujących objawów COVID-19 w Polsce lekarze dalej wyróżniają gorączkę, kaszel, utratę lub zmianę zmysłu węchu i smaku. Pełna lista jednak zawiera aż 50 objawów.
- Prawda jest taka, że objawy COVID-19 mogą być najróżniejsze, dlatego takie ważne jest obserwowanie ogólnego samopoczucia. Jeśli mamy katar lub jakiś inny objaw, a do tego czujemy się po prostu źle, to jest znak, że warto zwrócić się do lekarza - opowiada dr Magdalena Krajewska.
Zobacz również: Koronawirus. Problemy z zatokami mogą być jednym z najwcześniejszych objawów COVID-19
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.