Trwa ładowanie...

Czy katar jest objawem COVID-19? Wyjaśniają dr Krajewska i dr Domaszewski

Brytyjczycy apelują, aby uwzględnić katar na oficjalnej liście objawów COVID-19. Tymczasem u polskich pacjentów katar pojawia się dosyć rzadko. Zdaniem ekspertów wynika to z faktu, że w obu krajach dominują inne warianty koronawirusa.

spis treści

1. "Pacjenci z katarem są nieświadomi tego, że mogą być zakażeni SARS-CoV-2"

Od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 lekarze podkreślali, że COVID-19 jest chorobą niskonieżytową. W praktyce to oznacza, że katar nie był brany pod uwagę jako jeden z objawów zakażenia.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Ostatnio jednak grupa 140 lekarzy z Wielkiej Brytanii zaapelowała do ministerstwa zdrowia, by na listę objawów COVID-19 dodać również katar, ból gardła oraz ból głowy.

Czy katar świadczy o początku COVID-19?
Czy katar świadczy o początku COVID-19? (Getty Images)

Zdaniem lekarzy te objawy są charakterystyczne dla pacjentów, którzy przechodzą zakażenie w łagodny sposób. Medycy twierdzą, że wielu pacjentów, borykających się z katarem lub bólem gardła, nawet nie domyśla się, że mogą być nosicielami niebezpiecznego wirusa. Nie izolują się od innych, a co za tym idzie - przyczyniają się do dalszej transmisji wirusa.

"Badamy pacjentów, którzy niemal mimochodem wspominają o objawach podobnych do przeziębienia, kilka dni później okazuje się, że potwierdzono u nich obecność SARS-CoV-2. Chorzy ci często nie brali nawet pod uwagę, że katar może być oznaką COVID-19, co oznacza też, że nie poddali się izolacji. To naprawdę niepokojące, jeśli weźmie się pod uwagę, że w początkowym okresie koronawirus jest najbardziej zakaźny" - pisze w specjalnym liście dr Alex Sohal, lekarka rodzinna i wykładowczyni na Queen Mary University.

- Moi pacjenci z COVID-19 bardzo rzadko zgłaszają katar wśród innych objawów. Z nietypowych objawów zdecydowanie częściej występuje ból głowy. Inaczej jest w przypadku dzieci, u których katar dosyć często bywa objawem zakażenia koronawirusem - opowiada dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny i autor bloga "Doktor Michał".

Potwierdza to również dr Magdalena Krajewska, znana w internecie znana jako "InstaLekarz". - U niektórych pacjentów pojawia się katar, ale na pewno nie jest to jeden z dominujących objawów COVID-19 - wyjaśnia lekarka.

Zarówno dr Domaszewski jak i dr Krajewska nie wykluczają, że różnice w zgłaszanych objawach COVID-19 w Polsce i Wielkiej Brytanii, mogą wynikać z różnych wariantów wirusa. Na Wyspach już od jakiegoś czasu dominuje B.1.1.7, nowy wariant SARS-CoV-2, który potocznie jest nazywany wariantem brytyjskim. Zdaniem naukowców mutacja szybciej się rozprzestrzenia i jest bardziej śmiercionośna. Badania pokazują również, że wywołuje nieco inne objawy zakażenia.

Szacuje się, że obecnie B.1.1.7 odpowiada w Polsce za 10 proc. wszystkich zakażeń SARS-CoV-2.

2. Katar a COVID-19. Kiedy zwrócić się do lekarza?

Zdaniem dr Magdaleny Krajewskiej katar występujący bez innych objawów nie powinien wzbudzać podejrzeń o zakażenie SARS-CoV-2.

- Katar może być objawem COVID-19, ponieważ wirus namnaża się w nabłonku nosa. Warto jednak pamiętać, że katar może spowodować wiele czynników. Teraz większość czasu przebywamy w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo suche powietrze. Więc kiedy wychodzimy na świeże, mroźne powietrze, rzeczą naturalną jest pojawienie się kataru. Oprócz tego katar mogą powodować inne wirusy, które teraz są bardzo aktywne - opowiada dr Krajewska.

Wśród dominujących objawów COVID-19 w Polsce lekarze dalej wyróżniają gorączkę, kaszel, utratę lub zmianę zmysłu węchu i smaku. Pełna lista jednak zawiera aż 50 objawów.

- Prawda jest taka, że objawy COVID-19 mogą być najróżniejsze, dlatego takie ważne jest obserwowanie ogólnego samopoczucia. Jeśli mamy katar lub jakiś inny objaw, a do tego czujemy się po prostu źle, to jest znak, że warto zwrócić się do lekarza - opowiada dr Magdalena Krajewska.

Zobacz również: Koronawirus. Problemy z zatokami mogą być jednym z najwcześniejszych objawów COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza