Koronawirus. Czym różni się zarażenie od zakażenia?
Koronawirusem SARS Cov-2 zarażamy się czy zakażamy? Czy mówiąc o zakażeniu, popełniamy błąd? I czy różnica między zakażeniem a zarażeniem jest istotna? Na te pytania odpowiada dr hab. Ewelina Król.
1. Koronawirus – dochodzi do zarażenia czy zakażenia?
Terminu "zarażenie" używamy zwykle, kiedy mówimy o przeniesieniu czynnika zaraźliwego (wirusa, bakterii lub pasożytów) od nosiciela na człowieka.
- Zarazić możemy się od kogoś, np. drogą kropelkową w przypadku Covid-19, gdy ktoś kichnie lub będzie kaszlał, i to wówczas w naszym organizmie dochodzi do zainfekowania, czyli zakażenia – wyjaśnia dr Ewelina Król.
Oznacza to, że aby mówić o zakażeniu, czyli wtargnięciu do organizmu drobnoustrojów, które namnażają się, wykorzystując nasze komórki, musi dojść do zarażenia.
- Tak naprawdę jest to swoista gra słów, jednak częściej mówimy już o skutku zarażenia, czyli zakażeniu, np. bakteryjnym czy wirusowym, choć w przypadku koronawirusa użyłabym sformułowania infekcja wirusowa, ponieważ jest to stan zapalny organizmu, wywołany przez dany patogen, który wykorzystuje nasze komórki do namnażania się. Rolą układu odpornościowego jest do tego nie dopuścić – mówi dr Król.
2. Pierwsze objawy koronawirusa SARS Cov-2
Koronawirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Jeżeli nasz organizm zostanie zainfekowany, wkrótce pojawiają się objawy przeziębienia lub grypy. Przede wszystkim występuje:
- wysoka gorączka (powyżej 38 stopni),
- męczący kaszel i duszności,
- kłopoty z oddychaniem.
U części chorych na koronawirusa występują zaburzenia pokarmowe: nudności, utrata smaku, wymioty i biegunka.
Niektórzy skarżą się na nietypowe uczucie duszności, zaburzenia rytmu serca i spadek ciśnienia krwi. Stopień nasilenia objawów zależy od wyjściowej kondycji organizmu.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.