Koronawirus. Witamina A w kroplach pomoże odzyskać węch po COVID-19?
Utrata węchu jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Niestety, w przypadku niektórych pacjentów utrata powonienia może utrzymywać się nawet wiele miesięcy po wyleczeniu COVID-19. Zdaniem naukowców w tej sytuacji pomocne mogą się okazać krople do nosa z witaminą A.
1. Witamina A pomoże odzyskać węch po COVID-19?
Problem ansomii (utraty lub zaburzenia węchu) może dotyczyć milionów osób na świecie. Zazwyczaj zmysł węchu wraca po kilku tygodniach lub miesiącach od wyleczenia COVID-19, jednak w skrajnych przypadkach utrata powonienia może utrzymywać się powyżej 9 miesięcy. Niestety medycyna jest bezsilna w takich przypadkach. Nie istnieją leki na ansomię po COVID-19.
Jednak zdaniem naukowców proces regeneracji węchu w znacznym stopniu mogą wspomóc krople do nosa z witaminą A.
Badacze z University of East Anglia zamierzają przeprowadzić badanie, podczas którego osobom po COVID-19 będą podawane takie właśnie krople. Okres kuracji wyniesie 12 tygodni.
Eksperci twierdzą, że korzyści wynikające ze stosowania witaminy A wcześniej udowodnili niemieccy badacze. Teraz Brytyjczycy chcą potwierdzić, że ta witamina pomaga w odbudowie tkanek uszkodzonych przez koronawirusa.
2. Jak działa witamina A?
Naukowcy mają nadzieję, że terapia "może pewnego dnia poprawić jakość życia milionów ludzi na całym świecie, którzy cierpią z powodu utraty węchu".
Szacuje się, że długotrwała anosmia spowodowana COVID-19 może dotyczyć 5 proc. pacjentów. Te osoby nie odzyskuje węchu nawet rok po zakażeniu.
Witamina A reguluje mnóstwo procesów w organizmie. Przyczynia się do poprawy widzenia, przyspiesza regenerację komórek, ma właściwości antynowotworowe, a dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy, pomagając w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Bierze udział w syntezie białek i wspiera zdrowy wzrost komórek. Poprawia także kondycję skóry, włosów i paznokci.
Najwięcej witaminy A znajduje się w produktach odzwierzęcych, takich jak wątróbka drobiowa, wieprzowa oraz wołowa. Duże jej ilości można znaleźć także w serach, szczególnie dojrzewających, a także w jajkach, maśle, tuńczyku, jogurtach i śmietanie.
Jednak zbyt duża ilość witaminy A w diecie może być szkodliwa i szkodzić zdrowiu kości w późniejszym życiu.
Zobacz także: Koronawirus. Prosta metoda ma pomóc odzyskać węch i smak. Ale neurolodzy obalają internetowy hit
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.