Trwa ładowanie...

Kosmetyki zmniejszające widoczność blizn potrądzikowych

Kosmetyki zmniejszające widoczność blizn potrądzikowych
Kosmetyki zmniejszające widoczność blizn potrądzikowych

W obecnych czasach ogromną rolę przywiązuje się do wyglądu zewnętrznego. Trudno się dziwić, coraz częściej rozwój kariery zawodowej oraz stosunki międzyludzkie uzależnione są od stopnia atrakcyjności. Dlatego coraz więcej osób sięga po różne metody służące usunięciu bądź zmniejszeniu defektu kosmetycznego. Oprócz zabiegów chirurgicznych istnieją także metody nieinwazyjne, służące poprawie wyglądu. Zarówno dermatologia estetyczna jak i kosmetologia w przeciągu ostatnich kilku lat poszerzyły w znaczący sposób swoją wiedzę dotyczącą usuwania różnych zmian skórnych, w tym blizn.

spis treści

1. Czym są blizny?

Blizna, z medycznego punktu widzenia, jest to trwała zmiana skórna będąca wynikiem gojenia się ubytków tkanki skórnej. Bliźnie brakuje prawidłowego rysunku skóry, obserwuje się równolegle biegnące pasma kolagenu zamiast poprzeplatanych, ilość włókien elastycznych zanika, a dodatkowo w świeżych bliznach pojawiają się w zwiększonej ilości nowe naczynia krwionośne (stąd zmiana koloru). Początkowo są czerwone, po kilku latach stopniowo zmieniają swój odcień na bledszy, aż w końcu przybierają kolor typowy dla skóry. Zdarza się czasem, że blizna ulega przebarwieniu (promieniowanie słoneczne) lub odbarwieniu. Co do kształtu to spotyka się blizny zarówno gładkie (po udanej operacji chirurgicznej), zapadnięte (atroficzne, przy gojeniu owrzodzeń) i uniesione (bliznowce).

2. Blizny potrądzikowe

Blizny stanowią ostatni etap gojenia się tkanki i na ogół nie mają cech charakterystycznych, pozwalających określić ich pochodzenie. Istnieje jednak kilka wyjątków. Są nimi blizny potrądzikowe, po ospie wietrznej czy po półpaścu. Blizny potrądzikowe obejmują typowe lokalizacje, takie jak twarz, szyja, dekolt czy plecy, układając się w charakterystyczny sposób. Ich powstawanie jest ogromnym zmartwieniem dla pacjentów. Mogą być zanikowe, przymieszkowe, przerosłe guzkowe lub duże keloidy, zwłaszcza na klatce piersiowej i plecach, oraz blizny cienkie jak bibułka po wygojeniu ropni i zmian barwnikowych. Blizny po ospie wietrznej są małe i zapadnięte, natomiast po półpaścu układają się zgodnie z dermatomami (liniami skóry).

3. Rodzaje blizn

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wyróżnia się kilka rodzajów blizn:

  • Przerostowe - powstają najczęściej po oparzeniach. Zazwyczaj są czerwone, pogrubione i uniesione. Dodatkowo może im towarzyszyć swędzenie albo ból. Blizna przerostowa najczęściej rozwija się w ciągu kilku tygodni od uszkodzenia skóry. Jej wygląd może poprawiać się samoistnie, ale proces ten trwa zazwyczaj kilka lat.
  • Zanikowe - są to małe, okrągłe blizny, leżące poniżej poziomu otaczającej je skóry. Powstają w przebiegu trądziku lub ospy wietrznej, a związane są z niewystarczająca produkcją włókien tkanki łącznej.
  • Bliznowce (keloidy) - rozwijają się w czasie kilku tygodni bądź miesięcy od urazu lub zabiegu operacyjnego. Charakteryzują się powstawaniem twardych, grubych guzków i narośli przekraczających granice pierwotnej rany. Mogą mieć kilka centymetrów grubości oraz gładką jak lustro powierzchnię. W trakcie powstawania mogą być bolesne i swędzące i często odnawiają się po usunięciu. Najczęściej występują u ludzi młodych i osób rasy czarnej.
  • Przykurcze bliznowate - są to blizny tworzące się w zgięciach skórnych, spowodowane obkurczaniem się tkanki łącznej, szczególnie w dalszym etapie bliznowacenia ran pooparzeniowych. Ograniczają ruchomość w stawach poprzez przykurcz skóry na brzegach blizny.
  • Blizny rozstępowe - pojawiają się najczęściej po kilku tygodniach od zabiegu chirurgicznego. Zwykle są płaskie, blade i gładkie.

4. Leczenie blizn

Istnieje wiele metod zabiegowych radzenia sobie z bliznami. Należą do nich operacje plastyczne, zabiegi dermatologiczne, takie jak dermabrazja, mikrodermabrazji czy laseroterapia. Ponadto wśród metod dermatokosmetycznych wyróżnia się różne rodzaje peelingów chemicznych (kwas trójjodooctowy, kwas pirogronowy, kwas glikolowy). Wśród metod nieinwazyjnych wyróżnia się stosowanie kosmetyków przeznaczonych do zmniejszania widoczności bądź usuwania blizn.

4.1. Leczenie blizn kosmetykami

Obecnie na rynku polskim istnieje wiele dermokosmetyków wspomagających leczenie blizn. Różnią się one składnikami czynnymi, stąd ich podział na:

  • Żele i opatrunki silikonowe. Preparaty te wykorzystują zjawisko okluzji silikonu sprzyjające zmniejszaniu się powierzchni utraty wody, przy jednoczesnym zwiększaniu uwodnienia tkanek. Według badań klinicznych mechanizm działania silikonu ogranicza proces tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, syntezę kolagenu oraz hamuje procesy zapalne, co ułatwia prawidłowe gojenie się ran. Preparaty silikonowe są efektywne w leczeniu keloidów, blizn przerostowych, a także świeżych zmian pooperacyjnych. Nie można ich jednak stosować przed upływem 3 tygodni od zdjęcia szwów. Wśród zalet wyróżnia się brak podrażniania i wysuszania skóry, idealne przyleganie, oraz możliwość nakładania żeli pod makijaż. Przed nałożeniem żelu należy dokładnie umyć i osuszyć miejsce, na które zamierzamy go nałożyć. Po wyciśnięciu niewielkiej ilości żelu, delikatnie rozprowadzamy cienką jego warstwę, a następnie wmasowywujemy w bliznę. Żel stosuje się dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Przeciwwskazaniem do zastosowania preparatów silikonowych jest niezagojona rana i miejsca ze stanem zapalnym.
  • Żele z heparyną, allantoiną i wyciągiem z cebuli. Zawarta w tych żelach heparyna wykazuje działanie przeciwobrzękowe. Allantoina natomiast wykazuje własności regeneracyjne, kojące i łagodzące. Ponadto wygładza i zmiękcza skórę, usuwając spękania i zgrubienia, co powoduje większą elastyczność blizny. Wskazaniem do stosowania preparatu są blizny pooperacyjne, pourazowe, pooparzeniowe, potrądzikowe, bliznowce oraz blizny przerosłe. Preparat stosuje się kilka razy dziennie, wmasowywując niewielką jego ilość aż do całkowitego wchłonięcia. W zależności od stanu blizny kuracja trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Najlepsze rezultaty osiąga się stosując żel zaraz po zagojeniu się rany.
  • Kremy z masą perłową. Dzięki zawartości minerałów i aminokwasów wpływają korzystnie na metabolizm komórek skóry. Szczególnie są zalecane na blizny po oparzeniach, zabiegach chirurgicznych, owrzodzeniach i trądziku. Działają rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco na stwardniałą i przerośniętą tkankę blizn.
  • Kremy ze śluzu ślimaka chilijskiego. Kremy te zalecane są u osób bliznami, poparzeniami, plamami pigmentacyjnymi, przebarwieniami, trądzikiem czy zmarszczkami. Systematyczne stosowanie tego preparatu przywraca elastyczność i gładkość skóry. Śluz ślimaka chilijskiego zawiera kolagen, elastynę, allantoinę, naturalne antybiotyki, witaminy, a także kwas octowy, który zapewnia łagodny peeling, umożliwiając tym samym głębokie wnikanie odżywczych składników kremu w skórę. Ponadto zmiękcza kurczącą się tkankę blizny, wygładza i odbudowuje mikrokrążenie.
  • Żele z dimetikonem i simetikonem (np. Deloxar). Dermokosmetyk ten zawiera jako substancję aktywną polisilokolany. Zastosowanie odnajduje nie tylko w leczeniu blizn, ale także w redukcji zmarszczek i rozstępów skóry. Preparat ten wygładza skórę, efekt ten widoczny jest po 1-2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania. W bliznach przerośniętych i bliznowcach obserwuje oprócz wygładzania blizny także zmniejszenie jej masy, zmniejszenie zaczerwienienia, a nawet całkowite zblednięcie bliznowca.
  • Tabletki z kwasem hialuronowym (np. Biocell). Kwas hialuronowy zawarty w kapsułkach wspomaga odnowę komórek skóry, wpływa na nawodnienie skóry, zmniejsza drobne zmarszczki, uelastycznia i wygładza skórę, oraz przyspiesza gojenie się ran i zmiękcza blizny. Stosuje się go raz na dobę przez okres przynajmniej 2-3 miesięcy.
  • Kremy z wyciągiem z wąkroty azjatyckiej i sosny zwyczajnej (np. Cicatrix). Ten dermokosmetyk redukuje blizny oraz ślady po oparzeniach. Pomocny jest także w usuwaniu blizn po trądziku, w leczeniu rozstępów i bliznowców. Jego działanie polega na ułatwianiu prawidłowej epitelizacji skóry, co przyczynia się do odbudowy jej struktury. Dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu typu I i III fibroblastów i redukuje w naskórku proces homeostazy, przez co modeluje proces zapalny w tkance blizny.

Zanim sięgniemy po inwazyjne metody usuwające blizny, warto rozpocząć leczenie od specjalnie przygotowanych do tego celu kosmetyków, opartych na składnikach naturalnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze