Trwa ładowanie...

Kosztuje 3 złote. Przyklej do okna, a w mieszkaniu zrobi się chłodno

Avatar placeholder
09.06.2024 14:34
Unikniesz skutków upału. Prosty patent kosztuje grosze
Unikniesz skutków upału. Prosty patent kosztuje grosze (Getty Images)

By upał stał się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, wcale nie trzeba przebywać bezpośrednio na słońcu. Lekarze ostrzegają, że wystarczy nagrzane pomieszczenie, by doszło do odwodnienia, a w konsekwencji nawet do zapaści. Dlatego warto zadbać o to, by w mieszkaniu panował przyjemny chłód.

spis treści

1. Upał jest groźny dla zdrowia

Jeśli nie mamy klimatyzacji, w upalne dni trudno wytrzymać w nagrzanych pomieszczeniach. Otworzenie okien jeszcze nasili problem, zwłaszcza w środku dnia, gdy temperatura staje się nie do zniesienia.

Warto zadbać o to, by w mieszkaniu zapanował przyjemny chłód, bo skutki długotrwałego przebywania w przegrzanym pomieszczeniu mogą być bardzo poważne.

Zobacz film: "Dr Posobkiewicz mówi, jak korzystać z akwenów wodnych podczas upałów"

Pamiętajmy, że upał jest groźny dla zdrowia. To dla organizmu prawdziwy test wydolności.

Gdy żar leje się z nieba, gwałtownie wzrasta ryzyko przegrzania organizmu, szybko może dojść do odwodnienia, skurczów cieplnych i udaru słonecznego.

- Przegrzanie organizmu grozi przede wszystkim udarem cieplnym, którego może doznać w zasadzie każdy i nie trzeba być bezpośrednio na słońcu, wystarczy, że przebywamy za długo w gorącym pomieszczeniu. Wysoka temperatura doprowadza do odwodnienia, utraty elektrolitów, powoduje rozkurcz naczyń obwodowych. To może doprowadzić do przyspieszenia akcji serca, obniżenia ciśnienia tętniczego, co w konsekwencji może doprowadzić do arytmii i zapaści - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolog prof. Marcin Grabowski.

Upał może doprowadzić do fatalnych konsekwencji zdrowotnych
Upał może doprowadzić do fatalnych konsekwencji zdrowotnych (Getty Images)

2. Sposób na upał za grosze

Podczas upalnych dni należy regularnie wietrzyć mieszkanie - w momencie, kiedy temperatury nie są jeszcze tak wysokie, czyli najlepiej rano i wieczorem. Przed wyjściem z domu dobrze jest też zasłaniać rolety czy firanki.

Przy dużych upałach to może jednak nie wystarczyć. Są jednak proste sposoby, by uporać się z dokuczliwym gorącem. To może być wiatrak albo rolety termoizolacyjne, ale jest też znacznie tańsza metoda.

Wystarczy koc termiczny, który skutecznie zapobiegnie nagrzaniu mieszkania. Kosztuje tylko kilka złotych i dostaniemy go bez problemu w aptece czy sklepach internetowych.

Po wycięciu fragmentu odpowiadającemu wymiarom okna, należy przykleić koc do szyby, srebrną stroną na zewnątrz. Do przyklejenia takiej osłony do ram okiennych można użyć zwykłej taśmy malarskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze