Trwa ładowanie...

Kot brytyjski – charakter, choroby, pielęgnacja

Koty brytyjskie uważane są za spokojne, inteligentne i zrównoważone. Nie sprawiają problemów i dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Czym charakteryzuje się kot brytyjski oraz jak go pielęgnować?

Zobacz film: "Kocia gwiazda w sieci"

spis treści

1. Kot brytyjski - historia

Koty brytyjskie na Wyspach pojawiły się ze starożytnego Egiptu przez Cesarstwo Rzymskie. Na Wyspach koty brytyjskie początkowo funkcjonowały jako nowa rasa kotów, pełniąc rolę łowców gryzoni. Prawie do czasów współczesnych, koty brytyjskie nie miały możliwości przedostania się na ląd europejski, przez co zachowana została czystość rasy (koty nie miały możliwości krzyżowania z innymi rasami).

Ze względu na różnice klimatyczne pomiędzy Egiptem i Rzymem, a Wyspami Brytyjskimi koty wytworzyły chroniący przed zimnem i wodoodporny podszerstek, a ich włos okrywowy uległ wydłużeniu. Sprawiło to, że futro kotów brytyjskich stało się pluszowe w dotyku i bardziej miękkie.

Kryzys dla kotów brytyjskich nastąpił w XX wieku, kiedy rasa prawie wyginęła w okresie obu wojen. Ze względu na brak odpowiedniej ilości przedstawicieli kotów brytyjskich zdolnych do rozmnażania, po 1945 roku zaczęto krzyżować rasę z innymi, przez co pojawiły się niewielkie różnice w wyglądzie kota brytyjskiego. Zmieniła się kolorystyka umaszczeń kota brytyjskiego, zwiększyła głowa, nos skrócił, a policzki poszerzyły.

2. Kot brytyjski - wygląd

Koty brytyjskie zaliczają się do największej z ras krótkowłosych. Ważą od około 4 do 9 kg (samice zazwyczaj mniej niż samce). Są muskularne, mają dużą głowę osadzoną na krótkiej i silnej szyi. Uszy Brytyjczyka są średniej wielkości i lekko zaokrąglone, a nos niewielki. Kot brytyjski wyróżnia się dużymi, szeroko rozstawionymi oczami. Barwa oczu zależy od umaszczenia kota. Zazwyczaj kot brytyjski ma pomarańczowe lub niebieskie oczy, które są okrągłe i duże, a także szeroko rozstawione. Sierść u kotów tej rasy jest krótka, miękka i gęsta. Może być jednobarwna lub mieć kilka odcieni (wyróżniamy aż 150 odmian umaszczenia).

Kot brytyjski to jedna z najpopularniejszych obecnie ras kotów
Kot brytyjski to jedna z najpopularniejszych obecnie ras kotów (123RF)

Najczęściej spotykane kolory to:

 • kot brytyjski niebieski,
 • kot brytyjski czarny,
 • kot brytyjski czekoladowy,
 • kot brytyjski liliowy,
 • kot brytyjski kot brytyjski rudy,
 • kot brytyjski cynamonowy,
 • kot brytyjski kremowy.

2.1. Kot brytyjski długowłosy

Długowłose koty brytyjskie przez długi czas były traktowane jako odmiana niższej kategorii. Należy zaznaczyć, że koty tej odmiany nie są stricte długowłose, a półdługowłose. Ich włosy nie są na tyle długie, aby sprawiać więcej problemów przy pielęgnacji.

Sylwetka długowłosego kota brytyjskiego nie różni się od budowy kota odmiany krótkowłosej. Ze względu na dłuższą sierść, koty długowłose mogą wydawać się większe, jednak jest to tylko złudzenie.

Rasy kotów, niegroźne dla alergika
Rasy kotów, niegroźne dla alergika [5 zdjęć]

Męczący katar, łzawienie oczu, duszności, wysypka i świszczący oddech – to najczęstsze objawy alergii...

zobacz galerię

3. Kot brytyjski - charakter

Koty brytyjskie zazwyczaj mają silny charakter i umiarkowany temperament. Ich charakter kształtuje się przez całe życie, a także decyduje o tym, jak bardzo kot jest towarzyski. Zdarzają się momenty, kiedy zwierzak chętnie przebywa w otoczeniu domowników, a także sytuacje całkowicie odwrotne, kiedy kot unika bezpośredniego kontaktu i trzyma się raczej na uboczu.

Koty brytyjskie są niezwykle inteligentne i zrównoważone. Ważne, że bardzo lubią ludzi i szybko się do nich przywiązują, jednak nie jest natrętnym, ani męczącym towarzyszem. Lubi być głaskany, jednak sam daje znać właścicielowi kiedy ma ochotę na pieszczoty. Koty brytyjskie uwielbiają być głaskane, jednak noszenie na rękach nie do końca im odpowiada.

Młode koty brytyjskie są nadzwyczaj ruchliwe i mogą być nadaktywne, lubią się bawić, jednak z wiekiem stają się coraz spokojniejsze i zrównoważone. Warto zaznaczyć, że nawet dorosłe Brytyjczyki są pełne energii, aktywne i bardzo sprawne.

Ze względu na dużą cierpliwość, kot brytyjski będzie dobrym towarzyszem starszych dzieci. Dodatkowo koty tej rasy nie wykazują żadnej agresji i dobrze tolerują inne zwierzęta. Warto zaznaczyć, że odnajdą się zarówno na małej, jak i dużej powierzchni.

4. Kot brytyjski - żywienie

Duża czystość rasy sprawiła, że koty brytyjskie są dość silne i zdrowe. W przypadku Brytyjczyków należy jednak zwrócić uwagę na ich zamiłowanie do jedzenia, a co za tym idzie tendencję do tycia. Kota brytyjskiego nie można przekarmiać, a szczególnie dotyczy to osobników po kastracji.

Kot brytyjski jest mięsożercą, dlatego potrzebuje diety bogatej w białko, a także zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej. Brytyjczyka można karmić mokrą karmą dobrej jakości. Ważne, żeby zawierała dużą ilość mięsa oraz odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych.

Sucha karma w diecie kota brytyjskiego zapewnia większą ścieralność kamienia nazębnego. Nie można zapominać, że w przypadku karmienia kota wyłącznie suchą karmą, zwiększa się jego zapotrzebowanie na wodę. Warto uatrakcyjnić przyjmowanie wody przez specjalne fontanny, odkręcenie kranu czy bardzo częstą zmianę wody w misce, aby zachęcić Brytyjczyka do picia.

Jeśli decydujemy się na przygotowywanie posiłków dla kota w domu, należy podawać mu surową cielęcinę i wołowinę, gotowane ryby, drób, a także od czasu do czasu podroby. Przynajmniej 1-2 razy w ciągu tygodnia powinno się podać kotu nabiał, żółtko lub ugotowane białko.

W żywieniu kotów brytyjskich nie zaleca się podawania zwierzęciu dodatkowych przekąsek, niosących za sobą dodatkowe składniki odżywcze takie jak składniki mineralne czy witaminy, a także wartość energetyczną (tłuszcze i węglowodany). Podając kotu przekąski nie należy zapominać o uwzględnieniu ich wartości odżywczych przy planowaniu posiłków (aby nie zostało przekroczone dzienne zapotrzebowanie np. na energię).

5. Kot brytyjski - pielęgnacja

Pielęgnacja kotów brytyjskich nie powinna sprawiać problemów. Koty tej rasy wystarczy raz w tygodniu dokładnie wyczesać. Nieco częstszego czesania wymagają, jedynie w okresie linienia. Nie trzeba ich kąpać, chyba że zaleci to weterynarz w przypadku pewnych chorób. Warto naszym pupilom przemywać delikatnie małżowinę uszną oraz kontrolować ilość wydzieliny. Nie należy wsadzać patyczków do głębi ucha, gdyż może to przytkać przewód słuchowy i doprowadzić do stanu zapalnego. Należy również kontrolować stan oczu zwierzaka, gdyż koty tej rasy mają tendencję do zatykania się kanalików łzowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

6. Kot brytyjski - zdrowie

Długość życia kotów brytyjskich średnio wynosi 12 lat, ale mogą dożyć nawet do 20-stki. Koty brytyjskie nie należą do chorowitych ras kotów, jednak mogą zmagać się z następującymi schorzeniami:

 • Niedrożność kanalików nosowo-łzowych – objawia się nadmiernym łzawieniem. Schorzenie wymaga płukania kanalików łzowych kota;
 • Torbielowatość nerek – choroba genetyczna powodująca powstawanie w nerkach torbieli. Objawy zaczynają być widoczne dopiero, gdy dojdzie do niewydolności nerek. Stosuje się wtedy płynoterapię i terapię wspomagającą;
 • Kardiomiopatia przerostowa – choroba serca, która charakteryzuje się pogrubieniem mięśnia sercowego. Rozkurcze stają się wtedy utrudnione. Skutkuje to zastojem krwi i obrzękiem płuc. Choroba może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów. Symptomami choroby u kota mogą być częste oddechy, zianie, duszności, ospałość lub omdlenia;
 • Hemofilia – skłonność do zaburzeń w krzepnięciu krwi i obfitych krwawień. Objawia się ona przez liczne krwiaki i krwawienia, wylewy krwi do stawów i jam ciała oraz wybroczyny;
 • Nadliczbowe zęby i wady zgryzu – mogą powadzić do nadmiernego gromadzenia się kamienia nazębnego, a także sprzyjają powstawaniu chorób przyzębia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na grupę krwi (rozróżnia się grupy: A, B, AB). Najczęściej występującą u kotów jest grupa A. Koty brytyjskie charakteryzują się największym odsetkiem występowania grupy B (około 40%). Jest to niezwykle ważne w przypadku transfuzji (ryzyko silnej reakcji hemolitycznej), a także przy planowaniu ciąży (może wystąpić konflikt serologiczny).

7. Kot brytyjski - cykl rozrodczy

Koty brytyjskie dojrzałość płciową osiągają stosunkowo późno jak na koty (około dwunastego miesiąca życia). Zależne jest to od sezonu, gdyż ruje zazwyczaj występują od lutego do września.

Zdarza się, że u kotek występuje tak zwana ruja permanentna. Oznacza to, że po jednej rui od razu występuje kolejna. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia w warunkach domowych, a kotka jest wtedy gotowa do macierzyństwa bez względu na porę roku.

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka
Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka [5 zdjęć]

Dlaczego tak chętnie otaczamy się zwierzętami? Co sprawia, że hodujemy je w domu, dbamy o nie, karmimy,...

zobacz galerię

Ruja u kotów objawia się przez prężenie ciała, tarzanie po podłożu i nawoływanie. W przypadku, kiedy samica nie zostanie zapłodniona następuje wyciszenie rui, jednak może się ona ponownie pojawić po 8-10 dniach. Należy zaznaczyć, że ruje znacznie osłabiają układ rozrodczy i w związku z tym, warto zainteresować się sterylizacją kotki (sterylizacja jest zdrowsza niż wyciszanie rui środkami hormonalnymi).

8. Kot brytyjski - cena

Cena kota brytyjskiego zależna jest od odmiany, jakości genów rodziców młodego kociaka, a także renomy hodowcy. Duży wpływ na cenę ma też rodowód kota. Zazwyczaj za kota brytyjskiego trzeba zapłacić od około 1500 do 2500 złotych. Nie należy zapominać o pozostałych kosztach utrzymania kota (karmy wysokiej jakości, karmy odkłaczające).

Kot brytyjski ze względu na swoje cechy charakteru będzie doskonałym towarzyszem życia. Dodatkową zaletą jest wygląd zwierzaka, a także brak szczególnych wymagań dotyczących pielęgnacji. Warto jednak zadbać, aby kociak pochodził ze sprawdzonej hodowli, aby uniknąć wad genetycznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.